strona główna Wyposażenie Stół probierczy Bosch EPS 708
2014-11-06, ostatnia aktualizacja 2014-11-06 11:11

Stół probierczy Bosch EPS 708

Fot. Bosch

Fot. Bosch

Urządzenie to służy do kompleksowej naprawy układów wtryskowych common rail, a jego modułowa budowa pozwala na dostosowywanie wyposażenia dodatkowego do coraz szerszej oferty usług warsztatu.

Specjalistyczny stół EPS 708 umożliwia naprawę nie tylko pomp Bosch CP1, CP3 i CP4, lecz także analogicznych produktów marek Delphi, Denso i Siemens oraz wtryskiwaczy CR (elektromagnetycznych i piezoelektrycznych) do samochodów osobowych i ciężarowych wszystkich wymienionych tu producentów.

Zastosowany w nim całkowicie zautomatyzowany proces pomiarowy przyspiesza pracę i eliminuje wiele potencjalnych błędów, a zwiększona wydajność pomiarów wynika z elektronicznej kontroli dawkowania i pobierania paliwa przez pompę, jak również jej smarowania olejem. Istotny jest też łatwy montaż badanej pompy na stanowisku probierczym oraz możliwość sprawdzania kilku (od 4 do 6) wtryskiwaczy jednocześnie.

Bezpieczeństwo prac diagnostycznych zapewnia przezroczysta pokrywa, chroniąca przed odśrodkowym wyrzutem. Każde zaś otwarcie tej pokrywy powoduje natychmiastowe zatrzymanie silnika napędzającego pompę. W intensywnej eksploatacji stołu EPS 708 pomaga elektroniczna kontrola terminów przeglądów okresowych (np. wymiany oleju probierczego), jak również system samodiagnozy informujący o niezbędnej wymianie filtra.

Uniwersalność zastosowań tego urządzenia wiąże się również z bardzo wysoką wartością wytwarzanego przez nie ciśnienia (2500 barów), co odpowiada zarówno potrzebom wszystkich współczesnych systemów wtryskowych, jak i tych mających wejść do seryjnej produkcji dopiero w przyszłości. Ciśnienie rzędu 2000 barów jest już dzisiaj standardem. Pojawiają się konstrukcje pomp i wtryskiwaczy common rail przystosowanych do ciśnienia 2200 barów, a wiele wskazuje na to, że techniczne możliwości jego zwiększania nie zostały jeszcze wyczerpane. Konkretny zakres maksymalnych ciśnień probierczych (1800 lub 2500 barów) ustala sam użytkownik poprzez dobór odpowiedniej przystawki.

Stół dostarczany jest nabywcom w dwóch wersjach: z zewnętrznym lub zintegrowanym układem wodnego chłodzenia. Zaletą drugiego z tych wariantów (dostępnego w opcji) jest zmniejszenie zużycia wody w warsztacie.

Dokonując zakupu stołu Bosch EPS 708, należy zadbać o specjalistyczne przeszkolenie jego bezpośrednich użytkowników. Są to kursy dwudniowe, poświęcone w 30% zagadnieniom teoretycznym, a w pozostałej części – nabywaniu umiejętności praktycznych. Teoria dotyczy identyfikacji wtryskiwaczy elektromagnetycznych i piezoelektrycznych w samochodach osobowych i ciężarowych, oceny ich uszkodzeń na stole probierczym oraz optymalnego przebiegu naprawy. W części praktycznej uczestnicy szkolenia zapoznają się z testowaniem wszelkich wtryskiwaczy common rail i dokonywaniem interpretacji uzyskanych wyników. Przeprowadzają także ich wzorcowe naprawy za pomocą specjalistycznych narzędzi (regulacja parametrów, pomiar skoku rdzenia). Diagnozowaniu i naprawie pomp common rail poświęcane są odrębne, analogiczne szkolenia.

Bosch


 

Wasi dostawcy

Podobne

Polecane


ver. 2023#2