strona główna Aktualności Czy kierowcy znają się na samochodach?
2015-08-07, ostatnia aktualizacja 2015-08-07 06:08

Czy kierowcy znają się na samochodach?

Fot. Castrol

Fot. Castrol

Aż 71 proc. kierowców uważa, że ich samochód jest w idealnym lub dobrym stanie technicznym, siebie zaś lubią postrzegać jako motoryzacyjnego eksperta – taki wizerunek Polaka za kierownicą ujawniają badania Instytutu PBS wykonane na zlecenie marki Castrol.

Tymczasem z badań wynika, że ponad połowa kierowców nie zna historii napraw i serwisowania swoich 4-letnich i starszych samochodów z okresu, w którym nie byli jeszcze ich właścicielami. Mimo to większość jest przekonana, że ich pojazd jest zadbany i sprawny (19 proc. twierdzi nawet, że jest w stanie idealnym, a 52 proc. – w dobrym).

Podobnie jest z mechanikami. Zaledwie co piąty zna historię 70 proc. serwisowanych u siebie aut.

Wśród najpopularniejszych sposobów pielęgnacji auta znalazło się... odkurzanie jego wnętrza (85 proc.). Wiele osób zwraca również uwagę na regularne sprawdzanie i uzupełnianie poziomu oleju (odpowiednio 84 proc. i 74 proc.). Właśnie o wymianę oleju (85%) i filtru paliwa (73%) klienci pytają najczęściej podczas wizyt w warsztacie. Często liczą też w tym zakresie na poradę mechanika – przy wymianie oleju poprosiłoby o nią 63 proc. badanych, a przy jego zakupie – o 2 punkty procentowe mniej. Mechanikom wydają się ufać bardziej kobiety: na ich poradę zdałoby się 68 proc. ankietowanych pań. Wśród mężczyzn ten odsetek jest niższy (wynosi 60 proc).

Okazuje się jednak, że co trzeci właściciel auta nie kierowałby się w ogóle rekomendacją profesjonalisty. Określając swój stan wiedzy na temat samochodów 6 proc. ankietowanych stwierdziło, że jest motoryzacyjnym ekspertem, a 70 proc. uważa, że zna się na rzeczy dobrze lub dostatecznie. Do tego, że w ogóle nie zna się na samochodach, przyznało się zaledwie 4 proc. badanych. O wysokim poziomie swojej wiedzy eksperckiej przekonanych jest zaledwie 1 proc. aktywnych zawodowo mechaników.

Badanie wykazało ponadto, że kierowcy z jednej strony zdają sobie sprawę z tego, że silnik zużywa się najbardziej po rozruchu, kiedy jest zimny, z drugiej natomiast nie wiedzą, jak długo silnik się rozgrzewa. Prawie 30 proc. twierdzi, że trwa to do 5 minut, 23 proc. – od 5 do 10 minut. Jedynie 2 proc. respondentów wskazało, że może to zająć nawet 20 minut.

Konsekwencje pracy nierozgrzanego silnika bywają brzemienne w skutkach. Z badań Castrola wynika, że do 75 proc. całkowitego zużycia silnika dochodzi w trakcie procesu rozruchu i rozgrzewania. Czas rozgrzewania jest inny dla różnych pojazdów, a także zależy od warunków zewnętrznych (takich jak temperatura otoczenia, nasilenie ruchu pojazdów na drodze itp.). Średni czas rozgrzewania silnika samochodu osobowego wynosi 15 minut.

Inny ciekawy wniosek z badania dotyczy oleju silnikowego. Kierowcy zdają sobie co prawda sprawę z tego, że służy on głównie do chłodzenia (37 proc.), jednak aż co trzeci ankietowany nie wie, jakie jeszcze, poza smarowaniem, może mieć zastosowanie. Niewielu jest także świadomych tego, że olej silnikowy (poza rekomendacją producenta) powinien być dobrany także do sposobu, w jaki korzysta się z auta (jazda po mieście, jazda w korkach czy jazda w trasie). Twierdzi tak tylko 49 proc. kierowców.

Poza uzupełnianiem oleju na liście niezbędnych pielęgnacyjnych czynności znalazło się uzupełnianie innych płynów oraz zmienianie filtrów. Zdarza się, że polscy kierowcy robią to nawet częściej niż jest to rekomendowane. Płyn do spryskiwaczy, olej czy płyn do chłodnicy uzupełniają zazwyczaj podczas rutynowych samodzielnych kontroli. Starają się też mieć przy sobie komplet zapasowych żarówek (60 proc.), 57 proc. wymienia pióra wycieraczek za każdym razem, gdy zaistnieje taka potrzeba, 49 proc. garażuje samochód, a 26 proc. oddaje go częściej niż na coroczny przegląd do serwisu.



 

Wasi dostawcy


Podobne

Polecane


ver. 2023#2