strona główna Aktualności Jak przygotować auto do zimy?
2012-11-05, ostatnia aktualizacja 2012-11-05 07:04

Jak przygotować auto do zimy?

Jesień i zima to najtrudniejszy czas dla auta – właśnie w tych porach roku pojazdy są narażone na ciężkie warunki atmosferyczne, a wszystkie niedociągnięcia i usterki znacząco zmniejszają bezpieczeństwo podróży. Przygotowanie samochodu do takich warunków to nie tylko zmiana opon na zimowe, ale także konieczność sprawdzenia wielu innych elementów. Najwygodniej i najbezpieczniej jest powierzyć to zadanie fachowcowi.

Eksperci forum "Motoryzacja dla wszystkich" (http://www.motoryzacjadlawszystkich.pl/) radzą, aby w pierwszej kolejności zająć się układem jezdnym. Należy sprawdzić amortyzatory, zlikwidować wszelkie luzy w układzie, ustawić geometrię kół. Kolejna rzecz to dobre ustawienie świateł oraz udrożnienie przewodów wentylacyjnych, aby wyeliminować parowanie szyb.

Oczywiście trzeba też skontrolować opony. Łyse gumy zagrażają zdrowiu i życiu kierowcy, pasażerów oraz innych użytkowników drogi. Równie istotne są hamulce. Jeżeli latem jedno z kół hamuje słabiej niż sąsiednie po drugiej stronie samochodu, można tego w ogóle nie odczuwać. Zimą taka usterka potrafi doprowadzić do poślizgu.

Nie wolno też lekceważyć zużycia zawieszenia: niesprawny układ uniemożliwia precyzyjną regulację zbieżności, a to przyspiesza zużycie opon. Niepokoić powinny również zużyte amortyzatory. W samochodach wyposażonych w ABS zdecydowanie wydłużają one drogę hamowania. Koła przesadnie podskakujące na nierównościach blokują się w powietrzu, a elektronika pojazdu odbiera to jako poślizg i zmniejsza siłę hamowania nawet do zera.

Pod koniec roku dłużej podróżujemy w trudnych warunkach oświetleniowych. Składają się na nie: szybko zapadający zmrok, mgły, opady deszczu lub śniegu oraz brud na szybie i reflektorach. Jak najczęściej trzeba więc sprawdzać, czy oświetlenie samochodu jest kompletne.

Oczywiście trzeba pamiętać o akumulatorze: niesprawny uniemożliwia wyjazd spod domu. Jednak nawet najlepszy akumulator nie sprosta stawianym mu zadaniom, jeśli stan techniczny silnika i jego osprzętu utrudnia rozruch. Tu liczą się przede wszystkim dobre świece, jakość przewodów zapłonowych, sprawny rozrusznik i układ zasilania paliwem oraz olej silnikowy, którego jakość powinna minimalizować opory rozruchu zimnego silnika.

  • 2012-11-06 01:29

    aku

    Marek Marecki

    Sam akumulator jako taki ma teraz mniejsze znaczenie niż by się mogły wydawać. To znaczy - drogie, zachodnie aku wcale nie spisują się specjalnie lepiej od tych tańszych, np. polskich. Niespecjalnie jest sens wydawać dużo pieniędzy.

    skomentuj

  • 2015-06-27 08:17

    opony

    Luana Ostrowska

    Na pewno macie już zimowe. Ale czy na pewno macie w nich dobre ciśnienie? Sprawdźcie koniecznie. Na złym ciśnieniu będziecie więcej spalać, a auto będzie prowadzić się gorzej. Znalazlem dobrych tutaj: http://www.nokiantyres.pl/opona-letnia/nokian-z-suv/

    skomentuj



 

Wasi dostawcy


Podobne

Polecane


ver. 2023#2