strona główna Praktyka warsztatowa Przegląd samochodu po zimie
2018-04-05, ostatnia aktualizacja 2018-04-05 06:04

Przegląd samochodu po zimie

Zmiana opon na letnie to okazja do sprawdzenia stanu hamulców

Auto Partner, Shutterstock

Zmiana opon na letnie to okazja do sprawdzenia stanu hamulców

Od czystości i sprawności pojazdu zależy nie tylko dobre samopoczucie osób nim podróżujących, ale przede wszystkim poziom bezpieczeństwa w trakcie eksploatacji pojazdu w różnych warunkach drogowych.

Auto Partner jako jeden z największych na polskim rynku dystrybutorów części samochodowych zwraca uwagę na sprawy najważniejsze przy "motoryzacyjnych wiosennych porządkach". Poza gruntowym czyszczeniem widocznych powierzchni i elementów należą do nich: konserwacja podwozia, odświeżenie wnętrza i dokładne sprawdzenie podzespołów mechanicznych.

Czyszczenie nadwozia i podwozia

Większość użytkowników pojazdów zwraca uwagę głównie na ich wygląd zewnętrzny. Samochód po zimie należy poddać jednak gruntownemu myciu. Dotyczy to zarówno podwozia, jak i nadwozia. W obu przypadkach pozbywamy się błota pośniegowego, soli, piasku oraz innych nieczystości, m.in. drobin asfaltowych, które "wdzierają się" w lakier pojazdu w trakcie podróży pojazdem po drogach o niższej jakości, szczególnie narażonych na dodatkowe zniszczenia nawierzchni w okresie zimowym.

Najważniejsze jest jednak, aby podczas powyższych czynności zabezpieczyć dokładnie wrażliwe elementy elektroniki pojazdu. Jeden nieopatrzny ruch dyszą myjki ciśnieniowej może spowodować znaczne uszkodzenia i, wynikające z nich, zapalenie się nawet kilku kontrolek na desce rozdzielczej.

Kolejną czynnością związaną z myciem pojazdu jest dodatkowe zabezpieczenie nadwozia w postaci woskowania. Szeroką gamę usług dodatkowych oferują firmy specjalizujące się w tzw. autodetailingu. Istotną czynnością wpływającą na bezpieczeństwo podróży jest sprawdzenie stanu piór wycieraczek i, jeśli zachodzi konieczność, ich wymiana. Pióra wycieraczek należy wymienić w przypadku widocznych gołym okiem wyraźnych ubytków gumy, a także w przypadku, gdy wycieraczki wyraźnie nie spełniają swojej roli – nie zbierają wody z szyby lub pozostawiają na niej wyraźne smugi.

Wnętrze samochodu

Dla komfortu podróżujących, oprócz standardowego odkurzania wnętrza pojazdu, warto wykonać pranie tapicerki, czyszczenie kokpitu specjalnymi preparatami, mycie szyb od wewnątrz oraz jonizowanie wnętrza pojazdu w celu pozbycia się nieprzyjemnych zapachów i usunięcia wilgoci. Usługa ta jest szczególnie polecana w przypadku długotrwałej eksploatacji pojazdu w ciężkich warunkach zimowych.

Ważnym, aczkolwiek często pomijanym elementem, na który należy zwrócić uwagę po zimie, są uszczelki nadwozia (drzwi, maski silnika, klapy bagażnika, ewentualnie też szyberdachu). Wszystkie warto po wyczyszczeniu zabezpieczyć odpowiednim preparatem.

Stan podzespołów mechanicznych

Prawidłowy ich przegląd obejmuje sprawdzenie następujących elementów i wykonanie właściwych czynności serwisowych:

 • Zawieszenie – należy zwrócić uwagę na stan i zużycie amortyzatorów, sprężyn, wahaczy, sworzni wahacza, łączników amortyzatora, gumowych elementów łączących, przegubów napędowych, półosi.
 • Układ kierowniczy – niezbędne jest sprawdzenie poprawności działania przekładni kierowniczej, kontrola zjawiska tzw. "bicia na kierownicy", drgań, których przyczyny mogą być różne (uszkodzona tarcza, uszkodzona piasta, np. po wjechaniu z dużą prędkością w nierówność w drodze czy źle wyważone koło).
 • Zmiana opon z zimowych na letnie – którą należy wykonać wraz z wyważeniem kół. Przy okazji warto przyjrzeć się dokładnie kondycji tarcz i klocków hamulcowych. Trzeba też sprawdzić, czy grubość tarcz hamulcowych nie kwalifikuje ich do wymiany. W przypadku widocznych zabrudzeń i korozji należy zdjąć zacisk hamulcowy, wyjąć klocki, zdjąć tarczę z piasty i poddać poszczególne elementy dokładnemu oczyszczeniu za pomocą właściwych narzędzi.
 • Klimatyzacja – po zimie warto sprawdzić stan układu klimatyzacji w pojeździe. Większość użytkowników nie używa w zimie klimatyzacji. W przypadku nieprzyjemnych zapachów wydobywających się z kratek nawiewowych przy włączonej klimatyzacji należy dokonać odgrzybienia układu. Można to zrobić metodą ultradźwiękową bądź środkami chemicznymi, aplikowanymi bez demontażu układu. Ten ostatni będzie jednak niezbędny w skrajnych wypadkach wieloletnich zaniedbań.

Po wykonaniu powyższych czynności można uznać samochód za przygotowany do jazdy wiosną.Rafał Kędziorek
Dyrektor działu współpracy z warsztatami Auto Partner

 • 2018-04-16 23:58

  po zimie

  leon

  ja mam warsztat po sąsiedzku to przeglądy itp regularnie, teraz wyszło ze przeguby i wahacze do wymiany, kazik akurat na stanie części z delphi miał to spokojnie następnego dnia auto już miałem spowrotem.

  skomentujWasi dostawcy

Podobne

Polecane