strona główna Układy elektryczne i elektroniczne Fabrycznie regenerowane rozruszniki i alternatory
2020-01-15, ostatnia aktualizacja 2020-01-15 06:00

Fabrycznie regenerowane rozruszniki i alternatory

Fot. Stardax

Fot. Stardax

Marka Stardax poszerzyła ofertę rozruszników i alternatorów o części fabrycznie regenerowane. Produkty poddane regeneracji oznaczone są zielonym logo z napisem green line, a ich numer referencyjny kończy się literą R.

Polski park samochodowy jest mocno zróżnicowany, dlatego w celu zaspokojenia potrzeb kierowców przyjeżdżających do warsztatów dystrybutorzy działający na rodzimym rynku niezależnym oferują produkty z różnych segmentów – od marek premium po części linii ekonomicznych. Tańsze części do swoich asortymentów wprowadzają nawet producenci samochodów i serwisy autoryzowane.

Dywersyfikacja oferty ma na celu umożliwienie klientom dokonania wyboru poszukiwanej części w cenie, która będzie dla nich akceptowalna, gdyż fakt, iż dany produkt jest tańszy, niekoniecznie musi oznaczać mierną jakość.

R jak regeneracja

Dotychczas w sieci Inter Cars dostępne były jedynie fabrycznie nowe produkty marki Stardax. Wraz z wprowadzeniem „zielonej linii” klienci i warsztaty zyskują możliwość wyboru między nowymi a regenerowanymi produktami, jednakowo charakteryzującymi się wysoką jakością przy zachowaniu korzystnej ceny.

Hamownia rozruszników

Dystrybucja kanałami sieci Inter Cars zapewnia szybką dostawę na terenie całego kraju, co ma kluczowe znaczenie w przypadku awarii powodujących unieruchomienie samochodu.

Awaryjność

Najczęstsze powody awarii rozrusznika to: przegrzanie (np. w wyniku zbyt długiego „kręcenia” rozrusznikiem), wadliwy elektromagnes (powodujący problemy z „wzbudzeniem” rozrusznika), uszkodzenia wewnętrzne (np. w wyniku awarii instalacji elektrycznej, kiedy mechanizm sprzęgający nie zostanie wycofany w odpowiednim momencie) oraz korozja i uszkodzenia mechaniczne (często wynikające z błędów montażowych). Z kolei awaria układu ładowania może być spowodowana: zerwaniem paska (nie zawsze winny jest alternator), spaleniem regulatora bądź stojana, uszkodzeniem płyty diodowej lub wirnika, zużyciem łożyska lub koła pasowego.

Test rozrusznika STX200004

W konstrukcji zarówno rozrusznika, jak i alternatora znajduje się wiele elementów podatnych na awarię, a podzespoły te w trakcie eksploatacji ulegają równomiernemu zużyciu. Dlatego nie warto dokonywać wybiórczej wymiany poszczególnych części, gdyż np. zastąpienie w alternatorze samego regulatora nowym może z czasem doprowadzić do sytuacji, w której konieczny będzie ponowny demontaż z powodu wyeksploatowania łożysk, co w wielu modelach jest złożoną czynnością.

Kontrola jakości

Zanim produkty marki Stardax trafią do sprzedaży, przechodzą szereg rygorystycznych testów. Weryfikacji podlega poprawność wykonania uchwytów i otworów montażowych, złącz, konektorów oraz wtyczek. Sprawdza się także ilość zębów w elemencie sprzęgającym (tzw. bendiksie) oraz średnicę i budowę koła w alternatorze pod kątem zgodności z katalogowymi danymi konstrukcyjnymi pojazdu.

Wymiana podzespołów

Ważnym etapem kontroli jakości jest test funkcjonalny. Mierzone są wydajnościowe parametry elektryczne, które porównuje się z parametrami wzorcowymi. Każdy indeks traktowany jest indywidualnie w oparciu o zgromadzone dane wyjściowe. Alternatory testowane są pod zmiennym obciążeniem, tj. natężeniem przy różnych zakresach prędkości obrotowej. Obserwowane są przebiegi prądowe, wzbudzenie oraz komunikacja z jednostką sterującą. W przypadku rozruszników próba odbywa się na hamowni, gdzie weryfikowana jest sprawność, moc i wydajność części. Dodatkowo sprawdzane są również elektromagnes i sprzęgło kierunkowe.

Analiza wyników testów

Testy przeprowadzane są za pomocą najnowocześniejszych urządzeń specjalnie do tego celu zaprojektowanych, m.in. Dactem Ruby i Topaz Premium. Umożliwiają one przeprowadzanie powtarzalnych testów, w oparciu o które możliwe jest dokonywanie analiz prowadzące do eliminacji słabych elementów. Dane te są gromadzone i na bieżąco porównywane z prowadzonymi statystykami reklamacyjnymi. Wszystkie dokonywane czynności zmierzają do uzyskania finalnie sprawnego produktu spełniającego wszelkie wymagania i normy europejskie.

Gwarancja

Powstaniu marki Stardax przyświecała idea, aby wprowadzić na rynek niezawodny produkt dobrej jakości i objęty długim okresem gwarancji, zapewniający kierowcom i mechanikom poczucie bezpieczeństwa. Właściciele warsztatów i ich pracownicy nie mogą sobie pozwolić na montowanie części nieodpowiedniej jakości, ponieważ może to poważnie zaszkodzić ich reputacji. Produkty posiadające długoterminową gwarancję sygnalizują, że producent jest pewien ich jakości, dlatego też wszystkie części dostępne pod marką Stardax oraz Stardax Green Line objęte są 24-miesięcznym okresem gwarancji.

Opracowanie na podstawie materiałów StardaxWasi dostawcy


Podobne

Polecanever. 2023