strona główna Mechanika Czy warto montować części regenerowane?
2023-03-27, ostatnia aktualizacja 2023-03-27 08:44

Czy warto montować części regenerowane?

Brak dostępności wielu surowców dotknął również branżę motoryzacyjną. Problem nie dotyczy sektora regeneracji, ponieważ wykorzystuje ona część już istniejącą, którą należy przywrócić do sprawności

Fot. Firma Kaliński

Brak dostępności wielu surowców dotknął również branżę motoryzacyjną. Problem nie dotyczy sektora regeneracji, ponieważ wykorzystuje ona część już istniejącą, którą należy przywrócić do sprawności

Regeneracja jest procesem przywracającym sprawność i funkcjonalność zużytym, niesprawnym częściom. Jednym z polskich liderów rynku regeneracji filtrów cząstek stałych oraz katalizatorów jest firma Kaliński, która od 31 lat nieprzerwanie zajmuje się układami wydechowymi, świadczy usługi serwisowe stacjonarnie oraz wysyłkowo, współpracuje z wieloma serwisami, a sporą część produktów eksportuje do krajów Unii Europejskiej

Sektor regeneracji rozwija się bardzo dynamicznie. Opisywaliśmy już w „Autonaprawie” na przykładzie firmy Kaliński sam przebieg regeneracji i stosowane w niej metody. W ramach procesu regeneracji filtrów oraz katalizatorów ich wkłady zostają wyczyszczone lub wymienione na nowe, a obudowa – odnowiona.
Jakie korzyści przynosi zakup części regenerowanych?

Cena
Jedną z najważniejszych cech produktu regenerowanego, który zachęca do kupna, jest zdecydowanie niższa cena. Oryginalne filtry i katalizatory do pojazdów osobowych są niemal dwukrotnie droższe, a w przypadku pojazdów ciężarowych różnica bywa jeszcze większa. Warto pamiętać, że ceny tych podzespołów liczy się zazwyczaj w tysiącach.

Jakość
Skoro cena regenerowanych filtrów i katalizatorów jest niższa od nowych, wielu potencjalnych nabywców obawia się gorszej jakości produktów. Oczywiście, ich wartość zależy od jakości wykonanej usługi.

W firmie Kaliński regenerację filtrów cząstek stałych wykonuje się za pomocą specjalistycznej maszyny Hartridge DPF. Maszyna wydmuchuje zanieczyszczenia sprężonym powietrzem, a gdy trzeba, może je wstępnie poluzować przez wypalanie w specjalnym piecu. Użytkowanie maszyny Hartridge DPF polecają firmy takie, jak: Volvo, DAF, Scania czy Caterpillar. Do regeneracji nie stosuje się wody ani wodnych roztworów. Woda nie jest naturalnym środowiskiem dla pojazdów, a w szczególności dla układów wydechowych. Katalizatory nie są przelotowe – ich prawidłowa regeneracja polega na wymianie znajdującego się we wnętrzu wkładu. Żaden z przypadków nie narusza obudowy, która pozostaje oryginalna. Prawidłowo wykonana regeneracja gwarantuje dobrą jakość produktu i jego pełną sprawność.

Filtr samochodu ciężarowego przed i po regeneracji

Maszyna Hartridge DPF 300 wykorzystuje sprawdzoną technologię usuwania sadzy i popiołu
oraz pozwala przywrócić pełną sprawność regenerowanych filtrów

Ekologia
Zarówno regulacje prawne, jak i odczucia społeczne coraz większą wagę przykładają do aspektów ekologicznych. W ten trend wpisuje się również regeneracja. W jej przypadku nie wytwarza się nowych części, a jedynie odnawia już istniejące elementy. Proces ogranicza zużycie surowców i emisję szkodliwych związków, w efekcie czego mniej zanieczyszcza środowisko.

Operację przedmuchiwania przeprowadza się dwa razy:
przed wypalaniem w piecu oraz jako czynność końcową

Proces regeneracji filtra cząstek stałych poprzez wymianę wkładu

Dostępność
Najpierw pandemia, a obecnie wojna za naszą wschodnią granicą wywarły znaczący wpływ na światową gospodarkę. Brak dostępności wielu surowców dotknął również branżę motoryzacyjną. Obecnie na nowy samochód czeka się kilka miesięcy, a części samochodowe często nie są dostępne „od ręki”.

Problem nie dotyczy sektora regeneracji, ponieważ wykorzystuje ona część już istniejącą, którą należy jedynie wyczyścić i przywrócić do stanu sprawności. Nie trzeba więc obawiać się braku dostaw podzespołów.

Firma Kaliński dba o rozwój swojego magazynu. Posiada na stanie dużo filtrów oraz katalizatorów, dzięki czemu nawet jeśli danej części nie może zregenerować, oferuje produkt już po przeprowadzonej  regeneracji. Z rozwiązania tego często korzystają właściciele pojazdów, którym skradziono filtr lub katalizator.

Produkty można kupić online w sklepie internetowym, tam również sprawdza się ich dostępność. Kilka kliknięć komputerowej myszki pozwala złożyć zamówienie, a następnego dnia katalizator zostanie dostarczony nabywcy we wskazane przez niego miejsce. Dostępność i szybka dostawa części ma szczególne znaczenie w przypadku pojazdów firmowych, gdzie każda godzina postoju oznacza wymierną stratę dla przedsiębiorstwa.

Warto korzystać z produktów regenerowanych firmy Kaliński. Fachowo przeprowadzony proces zapewnia ich wysoką jakość, nie cierpi przy tym środowisko naturalne, a procedura zakupu jest czynnością nieskomplikowaną.   Paweł Żyliński
Firma Kaliński - tłumiki i układy wydechoweWasi dostawcy
Podobne

Polecane


ver. 2023#2