strona główna Wywiady Realna szansa dla polskich firm
2009-08-29, ostatnia aktualizacja 2009-09-29 21:37

Realna szansa dla polskich firm

Motoryzacyjne targi w Brnie organizowane są w przemiennych cyklach dwuletnich. W tym roku w czerwcu przypada kolej na ekspozycję

AutoNaprawa: Jak długie są targowe tradycje Brna, zwłaszcza w dziedzinie motoryzacji?

Jiri Cikl, Dyrektor projektu AUTOTEC Brno 2008Jiri Cikl, Dyrektor projektu AUTOTEC Brno 2008: Pierwsza wystawa motoryzacyjna, wziąwszy pod uwagę okres powojenny, odbyła się w Brnie dopiero w 1991 roku. Rok później miała tu miejsce pierwsza edycja targów AUTOTEC, na których wtedy zaprezentowano, oprócz samochodów użytkowych, także i osobowe. Dalszy ciąg historii to przeniesienie w 1995 roku z Pragi do Brna wystawy AUTOSALON. W ten sposób ostatecznie oddzielono prezentacje samochodów osobowych od techniki motoryzacyjnej dla profesjonalistów i okazało się to sukcesem. Targi Autotec systematycznie umacniały swą pozycję i w tym roku, gdy odbędą się one po raz dwunasty, staną się niewątpliwie wiodącą wystawą pojazdów użytkowych w regionie środkowoeuropejskim.

AutoNaprawa: Jaki jest obecnie zasięg terytorialny targów AUTOTEC?

Cikl: Bierze w nich udział wielu europejskich i światowych producentów oraz dystrybutorów działających w branży motoryzacyjnej. Zdecydowaną większość wystawców stanowią przedsiębiorcy czescy, na drugim miejscu są Słowacy, a zaraz po nich Polacy. W ostatnich latach pojawia się coraz więcej firm z Chin, Tajwanu i Turcji. W porównaniu z poprzednimi edycjami podwoiła się ilość wystawców z tych krajów. Jeśli chodzi o zwiedzających, AUTOTEC odwiedza ponad 70 tys. gości - oprócz Czechów do Brna przyjeżdża wielu gości z Polski, Słowacji, Austrii, Węgier, Niemiec i Włoch.

AutoNaprawa: Czym szczególnym odznacza się czeski rynek motoryzacyjny wśród państw UE?

Cikl: Przemysł motoryzacyjny należy w Republice Czeskiej do gałęzi gospodarki osiągających już od dość długiego czasu znakomite wyniki. Bardzo dynamicznie rozwija się produkcja samochodów, czego dowodem jest na przykład rozbudowa fabryki ákody, budowa nowego zakładu produkcyjnego Hyundaia w Nosovicach, czy też świetnie prosperująca fabryka TPCA w Kolinie. Wszystko wskazuje na to, że produkcja samochodów przekroczy u nas milion sztuk rocznie. Taki wynik oznacza, że spośród wszystkich państw świata najwięcej samochodów w przeliczeniu na statystycznego mieszkańca produkuje się właśnie w Czechach.

AutoNaprawa: Czy widzi Pan w tej dziedzinie niewykorzystane dotychczas możliwości rozwoju polsko-czeskiej wymiany handlowej i kooperacji?

Cikl: Oczywiście, że tak, i to ogromne. Wziąwszy pod uwagę fakt, że stale rośnie u nas produkcja samochodów, konieczne staje się rozwijanie dziedziny serwisowania, napraw pojazdów, a także produkcji i regeneracji części samochodowych. Rynek czeski należy w Europie Środkowej do perspektywicznych. Jest mu niezwykle potrzebny nowy potencjał dostawców części, a w Polsce działa wiele firm o tej specjalności.

AutoNaprawa: Jakie dodatkowe korzyści mogą uzyskać polscy motoryzacyjni profesjonaliści zwiedzając tegoroczne targi AUTOTEC i eksponując tam swe oferty?

Cikl: Na Targach AUTOTEC, które odbywają się co dwa lata (na przemian z AUTOSALONEM), prezentowane są wszystkie nowości i trendy, które się pojawiają - zarówno w dziedzinie samochodów użytkowych, jak i części oraz techniki serwisowania. Oprócz tego na targach organizujemy specjalistyczny program towarzyszący, pełen różnego rodzaju konferencji, seminariów, wystaw tematycznych i różnych innych atrakcyjnych wydarzeń. W tym roku wiodącym tematem będzie bezpieczeństwo na drogach. Poświęcimy temu zagadnieniu nasz międzynarodowy kongres "BrnoSafety 2008". Ważną imprezą będzie też konferencja "Transport Drogowy & Środowisko", dotycząca zagadnień ekologicznych i tematyki paliw alternatywnych. Zapraszamy więc Waszych Czytelników w czerwcu (4.06.-8.06.) do Brna!



 

Wasi dostawcy


Podobne

Polecane


ver. 2023#2