strona główna Motoryzacja dziś Wrocławskie obchody 150-lecia BASF
2015-12-08, ostatnia aktualizacja 2015-12-08 06:02

Wrocławskie obchody 150-lecia BASF

Fot. BASF, Archiwum

Fot. BASF, Archiwum

We Wrocławiu BASF świętował ten jubileusz 19 listopada 2015 roku wraz z partnerami i pracownikami, prezentując swe innowacyjne osiągnięcia oraz społeczne zaangażowanie firmy w regionie dolnośląskim.

Jubileusz we Wrocławiu to jedna z dwu kluczowych imprez w Polsce zorganizowanych przez firmę w ramach uroczystości rocznicowych. Tematem przewodnim polskich obchodów jest inteligentna energia, którą w tym roku BASF Polska promuje m.in. podczas konferencji chemicznych i gospodarczych. Światowe zapotrzebowanie na energię wciąż rośnie i szacuje się, że do 2050 roku ludzkość będzie jej zużywała od dwóch do trzech razy więcej niż obecnie. Dlatego BASF dostrzega potrzebę wprowadzania rozwiązań wspierających optymalizację procesów produkcyjnych i ochronę zasobów naturalnych. Swoje działania w tym zakresie koncentruje na innowacjach, nad którymi każdego dnia pracuje prawie 10 tysięcy uczonych na całym świecie. Na badania i rozwój tylko w ubiegłym roku koncern przeznaczył niespełna 2 miliardy euro.

Wystawę tych innowacji zwiedzali podczas jubileuszu dziennikarze, partnerzy oraz pracownicy firmy. Zaprezentowane na niej zostały nowatorskie rozwiązania technologiczne m.in. dla branży motoryzacyjnej i budowlanej.

Inteligentna Energia

BASF jest firmą odpowiedzialną społecznie i dlatego dąży do lepszej ochrony klimatu i promuje inteligentną energię (smart energy). W polityce koncernu oznacza to konieczność opracowywania nowych, skuteczniejszych tworzyw termoizolacyjnych, ultralekkich komponentów zastępujących metalowe części samochodów, a także technologii umożliwiających wykorzystywanie energii w sposób mniej uciążliwy dla środowiska naturalnego.

BASF

Dolnośląskie obchody odbyły się w siedzibie Wrocławskiego Centrum Badań EIT

W położonej na Dolnym Śląsku Środzie Śląskiej funkcjonuje uruchomiony w lipcu 2014 r. największy zakład produkcji katalizatorów BASF w Europie.

Zatrudnia on niemal 400 osób i produkuje katalizatory samochodowe w oparciu o najnowocześniejsze technologie. Jest to największa inwestycja BASF w Polsce. Kosztowała 150 mln euro. Andreas Gietl, dyrektor zarządzający BASF Polska, twierdzi, że warto było ponieść ten koszt, ponieważ potencjał polskiego rynku jest ogromny. Potwierdza to fakt wyprodukowania tam w 2015 roku pierwszego miliona katalizatorów.

BASF

Konferencja prasowa. Od lewej: Andreas Gietl, dyrektor zarządząjący BASF Polska, Katarzyna Dorywała, wiceprezes EIT+,Wojciech Krzywicki, rzecznik prasowy BASF Polska

Katalizatory pochodzące z zakładu w Środzie Śląskiej spełniają surowe normy emisji spalin, w tym obowiązującą od 2014 r. normę Euro 6/VI. Tego rodzaju produkty BASF stosowane są przez producentów samochodów osobowych z silnikami benzynowymi, jak również samochodów osobowych i ciężarowych z silnikami wysokoprężnymi. Katalizatory BASF zmniejszają emisję szkodliwych gazów o około 90%, dzięki czemu pojazdy wywierają mniejszy negatywny wpływ na środowisko naturalne. Wśród zaawansowanych rozwiązań produkowanych w średzkim zakładzie są m.in. System Selektywnej Redukcji Katalitycznej (SCR), najnowocześniejsze rozwiązania SCR Filtr (SCRoF), a także – oznakowany marką PremAir – innowacyjny katalizator rozpadu ozonu.

Projekt zamkniętej pętli

Innym przykładem proekologicznych innowacji produktowych wdrażanych przez BASF jest pierwsze biodegradowalne tworzywo sztuczne o nazwie ecovio. Spełnia ono międzynarodowe kryteria dopuszczenia do procesu kompostowania i jest wytwarzane na bazie surowców odnawialnych.

BASF

Spotkaniu towarzyszyła wystawa prezentująca innowacje BASF w rozmaitych dziedzinach techniki

Proces produkcji ecovio został oparty na innowacyjnej technologii polimeru nadającego się do kompostowania (ecoflex) oraz kwasu polimlekowego (PLA), pozyskiwanego z kukurydzy. Nowatorskie zastosowanie ecovio firma zaprezentowała w ramach projektu "zamkniętej pętli" obiegu odpadów. Podczas pierwszej imprezy jubileuszowej w warszawskim Centrum Nauki Kopernik poczęstunek dla gości serwowano na talerzach wykonanych z tego tworzywa. Na kompoście z tych naczyń wyhodowano krokusy, a teraz we Wrocławiu można było otrzymać ich świeże cebulki.

Wynalazczość i edukacja

W ramach tegorocznych obchodów 150-lecia w celu wspólnego poszukiwania rozwiązań niektórych z najtrudniejszych wyzwań współczesności, BASF uruchomił platformę Creator Space (https://creator-space.basf.com/). Skupia się ona na trzech obszarach: życie w miastach, inteligentna energia oraz żywność. W ramach platformy pracownicy firmy, studenci, przedstawiciele środowisk akademickich, eksperci oraz wszyscy zainteresowani chemią mogą dzielić się swoimi pomysłami na innowacyjne rozwiązania.

BASF

Pierwsza poliamidowa miska olejowa do samochodu terenowego (z lewej) i absorbująca hałas poliamidowa osłona silnika

BASF Polska rozwija też działalność edukacyjną na Facebooku. Profil (https://www.facebook.com/chemiatomy) przeznaczony jest dla młodych ludzi zainteresowanych chemią i naukami ścisłymi. Na "chemiatomy" mogą oni znaleźć ciekawostki i najnowsze wiadomości z tej właśnie dziedziny oraz sprawdzić swą wiedzę w konkursach. Podczas jubileuszowej konferencji prasowej firma BASF Polska przedstawiła regionalne ambasadorki profilu. Studentki: Ada Cytryniak z Uniwersytetu Wrocławskiego i Justyna Mielnik z Politechniki Wrocławskiej będą wspólnie z BASF tworzyły interesujące opracowania internetowe. Profil zostanie też urozmaicony relacjami z działalności studenckich kół naukowych oraz autorskimi wpisami związanymi z chemią.

BASF

Plastikowe łożyskowanie drążka stabilizatora opracowane przez BASF wspólnie z ContiTech Vibraton Control (z lewej) i kolektor dolotowy wykonany ze specjalnego tworzywa Ultramid

Na Dolnym Śląsku firma rozwija również laboratoria chemiczne dla najmłodszych. We wrześniu otworzyła laboratorium chemiczne dla dzieci i młodzieży z różnych grup wiekowych od 4 do 16 lat w Humanitarium Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. W nowej pracowni chemicznej uczniowie mogą przeprowadzać samodzielne eksperymenty pod okiem kompetentnych animatorów. Doświadczenia są realizowane z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu. Jednorazowo w eksperymentach może uczestniczyć 15 osób, a w ciągu roku z tej możliwości skorzysta ok. 10 tys. młodych chemików, ponieważ w 2016 roku na terenie Humanitarium powstanie drugie, bliźniacze laboratorium.

BASF

Milionowy katalizator wyprodukowany przez BASF w Środzie Śląskiej

W trakcie konferencji prasowej Katarzyna Dorywała, wiceprezes Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, wyraziła nadzieję, że w przyszłości te dzieci zostaną pracownikami kształcącej je teraz instytucji. Już dzisiaj posiada ona cztery budynki laboratoryjne o łącznej powierzchni ponad 23,5 tysiąca m kw, dzięki czemu tworzy sieć 40 nano- i biotechnologicznych laboratoriów z unikatową w skali kraju aparaturą badawczą pracującą na potrzeby przemysłu.

Firma wspiera także szkolne działania edukacyjne. W kwietniu 2015 roku otworzyła laboratorium chemiczne dla uczniów w polsko-niemieckiej szkole im. Willy'ego Brandta w Warszawie, a w Środzie Śląskiej, podczas jubileuszu, zainicjowane zostało Partnerstwo BASF Polska z tamtejszym Liceum Ogólnokształcącym, mieszczącym się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Mikołaja Kopernika. BASF wesprze jego pracownię chemiczną.

BASF w Polsce

Firma ta produkuje w naszym kraju chemię przemysłową i budowlaną, tworzywa sztuczne, środki ochrony roślin, lakiery oraz wspomniane już katalizatory samochodowe. Z okazji swego jubileuszu obchodzonego obecnie w Polsce i na świecie pragnie zainicjować dyskusję na temat największych współczesnych wyzwań ludzkości. Działania te podejmuje wspólnie z czterema wydziałami chemicznymi polskich uczelni, do których należą uniwersytety: warszawski i wrocławski oraz politechniki: warszawska i wrocławska.

Na co dzień BASF jest partnerem polskich firm działających w wielu gałęziach przemysłu. Zatrudnia ponad 600 pracowników, a jego obroty w Polsce w 2014 r. wyniosły 770 milionów euro. Oprócz zakładu w Środzie Śląskiej ma też fabrykę w Myślenicach koło Krakowa.

Od 2010 roku BASF jest wyłącznym partnerem laboratorium chemicznego dla dzieci i młodzieży w warszawskim Centrum Nauki Kopernik, odwiedzanego rocznie przez 10 tys. osób.

BASF

Laboratorium BASF Polska we wrocławskim Humanitarium

W ciągu roku jubileuszowego firma niejednokrotnie występowała jako partner konferencji naukowych organizowanych przez Uniwersytet Wrocławski i Politechnikę Wrocławską. Podobną współpracę utrzymuje również z wydziałami chemicznymi Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Warszawskiego. Jako wiodący koncern chemiczny na świecie BASF od lat dąży do poszerzania wiedzy z tej dyscypliny wśród uczniów i studentów, zachęcając ich do wyboru karier w zawodzie chemika.

Tagi

Jubileusz  Chemia  BASF 


 

Wasi dostawcy


Podobne

Polecane


ver. 2023#2