strona główna Wywiady Najwyższy poziom kompetencji
2016-03-16, ostatnia aktualizacja 2016-03-16 12:01

Najwyższy poziom kompetencji

Centrum Szkoleniowe Techniki Motoryzacyjnej Bosch już od 20 lat dokształca w Polsce motoryzacyjnych profesjonalistów wszystkich specjalności w zakresie najnowszych technologii.

Każdego roku w tym Centrum odbywa się ponad 200 szkoleń poświęconych 40 różnym tematom, między innymi diagnostyce i naprawom wtryskiwaczy oraz pomp common rail, geometrii podwozi pojazdów, klimatyzacji, systemów komfortu i bezpieczeństwa, silników benzynowych i wysokoprężnych. Uczestniczy w nich średnio 1500 osób rocznie. Są to pracownicy warsztatów, uczniowie szkół o profilu samochodowym, studenci uczelni technicznych, nauczyciele, ale także trenerzy innych firm szkoleniowych.

Nowością są szkolenia techniczne dla pracowników punktów obsługi klienta i diagnostów zajmujących się samochodami hybrydowymi.

W Polsce Grupa Bosch jest obecna od roku 1992. Reprezentują ją trzy spółki: Robert Bosch sp. z o.o., Bosch Rexroth sp. z o.o. oraz BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego sp. z o.o. W latach 2014 i 2015 Bosch został wyróżniony tytułem TOP Employers Polska, przyznawanym najlepszym pracodawcom w kraju.

Dydaktyczne atuty

W Centrum Szkoleniowym Boscha zajęcia prowadzą trenerzy o najwyższych kwalifikacjach i największym doświadczeniu zawodowym, którzy przekazują uczestnikom szkoleń aktualną wiedzę techniczną. Są również doskonale zorientowani w bieżących realiach polskich serwisów i warsztatów.

Bosch

Zajęcia prowadzą instruktorzy o kompetencjach najwyższych w reprezentowanych przez nich specjalnościach

Największym atutem tej placówki jest doskonalenie umiejętności praktycznych w nowocześnie wyposażonej hali warsztatowej, umożliwiającej prowadzenie zajęć dotyczących niemal wszystkich aspektów współczesnej techniki motoryzacyjnej. Pozwala na to szeroka dostępność różnych urządzeń diagnostycznych oraz dostęp do aktualnej dokumentacji technicznej wszystkich użytkowanych obecnie modeli samochodów.

Bosch

Uczestnicy szkoleń doskonalą swe umiejętności korzystając z realnych pojazdów i poszczególnych ich zespołów

Uczestnicy szkoleń mogą też korzystać ze stanowisk wyposażonych w oryginalne, działające modele silników stosowane we współczesnych samochodach osobowych i ciężarowych, co umożliwiają symulowanie występujących w praktyce awarii i usterek. Szkolenia prowadzone z użyciem realnych samochodów i ich zespołów przy swobodnym dostępie do odpowiedniej dokumentacji wyróżniają edukacyjną ofertę Boscha spośród ogółu placówek szkoleniowych.

Nowe uprawnienia

Centrum Szkoleniowe Techniki Motoryzacyjnej Bosch mieszczące się w Warszawie przy ul. Jutrzenki 105 uzyskało akredytację Kuratorium Oświaty i zostało wpisane do rejestru placówek kształcenia ustawicznego Ministerstwa Edukacji Narodowej. Przyznanie tej akredytacji potwierdza najwyższy poziom szkoleń technicznych pod względem programów nauczania, kwalifikacji wykładowców i bazy dydaktycznej.

Dzięki otrzymanej akredytacji możliwe stało się zwolnienie zgłoszonych cykli szkoleń z podatku VAT, co oznacza obniżenie kosztów i cen szkoleń, korzystne między innymi dla uczniów, studentów, nauczycieli i warsztatów rozliczających się ryczałtowo. Akredytacja jest wynikiem pozytywnej oceny wydanej przez zespół akredytacyjny złożony z przedstawicieli kuratorium oświaty, centrum aktywizacji zawodowej Urzędu Pracy m. st. W-wy, zespołu oświaty zawodowej i samorządu Mazowieckiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości oraz specjalisty z zakresu ochrony przeciwpożarowej.

Bosch

W szkoleniu z obsługi urządzeń klimatyzacyjnych korzysta się ze sprzętu Boscha, lecz uzyskane certyfikaty są uniwersalne

Ostatnio Centrum Szkoleniowe Techniki Motoryzacyjnej Bosch uzyskało uprawnienia do prowadzenia szkoleń w zakresie odzysku fluorowanych gazów cieplarnianych (tzw. f-gazów) z systemów klimatyzacji w pojazdach silnikowych kategorii M1 oraz kategorii N1. Chodzi o samochody, których masa odniesienia (masa własna plus dopuszczalne obciążenie) nie przekracza 1405 kg. Oznacza to, iż Centrum zostało wpisane przez UDT do rejestru jednostek wydających zaświadczenia o odbytym szkoleniu zgodnie z ustawą z dn. 15 maja 2015 roku "O substancjach zubażających warstwę ozonową oraz niektórych fluorowanych gazów cieplarnianych".

Bosch

W zakres prawidłowej obsługi klimatyzacji wchodzi też zgodna z przepisami gospodarka czynnikami chłodniczymi

Od stycznia 2016 roku każdy pracownik warsztatu samochodowego wykonujący usługi związane z serwisowaniem i naprawą systemów klimatyzacji samochodowej musi posiadać zaświadczenie o odbytym szkoleniu w centrum szkoleniowym akredytowanym przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT).

Uczestnicy szkoleń Boscha cenią szczególnie ich część praktyczną, która prowadzona jest z użyciem kilku samochodów szkoleniowych i obejmuje kontrolę sprawności układu klimatyzacji poprzez pomiar ciśnień w niskociśnieniowej i wysoko ciśnieniowej części instalacji, a także sprawdzanie jej szczelności metodą podciśnieniową, nadciśnieniową oraz przy wykorzystaniu promieniowania UV.

Choć obowiązujące przepisy (Rozporządzenie WE nr 307/2008) nie wymagają od firmy szkoleniowej, aby w czasie szkolenia przekazywała sprawozdania dotyczące obrotu f-gazami, centrum Bosch prowadzi taką dokumentację w celach szkoleniowych. Wychodzi w ten sposób naprzeciw potrzebom swych klientów i rozszerza zakres szkoleń o informacje dotyczące sprawozdań z obrotu f-gazami. Trener informuje uczestników, jak i w jakich terminach należy przygotowywać odpowiednie sprawozdania. Wiedza ta jest bardzo cenna dla serwisantów, gdyż nowa ustawa przewiduje wysokie kary finansowe za brak rocznego bilansu czynnika chłodniczego

Partner ogólnopolskiej olimpiady

Od trzech lat Bosch jest partnerem strategicznym Ogólnopolskiej Olimpiady Techniki Samochodowej organizowanej dla uczniów techników samochodowych. Zadania finałowe olimpiad przygotowywane są przez trenerów Centrum Szkoleniowego Bosch. Tegoroczny finał olimpiady (21 maja 2016 roku) odbędzie się w jego siedzibie. Uczniowie będą musieli wykonać dwa zadania praktyczne z zakresu diagnozowania i naprawy pojazdów.

Bosch bliżej nas

Na początku marca firma Bosch zaprosiła przedstawicieli mediów branżowych na konferencję prasową połączoną z krótkim szkoleniem technicznym.

Bosch

Podczas marcowego spotkania podano też informacje na temat dostępu polskich warsztatów do danych technicznych pojazdów

Podczas konferencji, którą poprowadził Artur Kornaś, kierownik działu technicznego Bosch, poinformowano dziennikarzy o przedstawionym wyżej dwudziestoletnim już dorobku centrum szkoleniowego Firmy w dziedzinie specjalistycznej edukacji pracowników polskich warsztatów i serwisów motoryzacyjnych oraz o uzyskanych oficjalnych akredytacjach w tym zakresie. Przeprowadzone przy okazji tego spotkania szkolenie techniczne dotyczące serwisowania klimatyzacji za pomocą urządzeń ACS marki Bosch miało charakter demonstracyjny. Jego uczestnicy nie uzyskali wprawdzie certyfikatów uprawniających do świadczenia tego rodzaju usług, lecz zdobyli praktyczną wiedzę o realnych, związanych z nimi zagrożeniach i konieczności stosowania przepisowych procedur. Mogli też równocześnie docenić poziom zawodowych kompetencji instruktorów prowadzących takie zajęcia, by z pełnym przekonaniem polecać je odbiorcom swych publikacji.

Bosch

Artur Kornaś, kierownik działu technicznego Bosch, prezentuje dokument otwarcia centrum szkoleniowego w 1996 roku


 

Wasi dostawcy


Podobne

Polecane


ver. 2023#2