2016-08-19, ostatnia aktualizacja 2016-08-19 06:02

U progu ekspansji?

Fot. onetengt.com, Total, Bizol, Wolf, Rowe, Automore, MitOil

Fot. onetengt.com, Total, Bizol, Wolf, Rowe, Automore, MitOil

Obok wielkich międzynarodowych i krajowych koncernów naftowych dominujących na polskim rynku motoryzacyjnych środków smarnych utrzymują się na nim z powodzeniem także mniej znane firmy olejowe. Dostarczają one swe markowe produkty bądź to w wybranych regionach, bądź wśród klienteli ogólnopolskiej o szczególnej specyfice popytu. Poprosiliśmy przedstawicieli niektórych spośród tych spółek o ich prezentacje

Andrzej Husiatyński

Total Polska

Oleje paliwooszczędne

Firma Total od wielu lat specjalizuje się w produkcji olejów silnikowych. Wiele z nich to produkty specjalne, które spełniają najwyższe wymagania jakościowe międzynarodowych organizacji oraz posiadają oficjalne aprobaty i homologacje konstruktorów silników. Total jest również pionierem w dziedzinie olejów typu FE (Fuel Eco), które pozwalają obniżać zużycie paliwa.

Jednym z najnowocześniejszych produktów w gamie paliwooszczędnych olejów silnikowych przeznaczonych do samochodów ciężarowych jest Total Rubia Tir 8900 FE 10W-30. Produkt ten zapewnia zmniejszenie oporów tarcia w silnikach wysokoprężnych w takim stopniu, że przekłada się ono wyraźnie na obniżenie zapotrzebowania na olej napędowy. Dzięki niższej lepkości oraz zastosowaniu dodatków przeciwzużyciowych i modyfikatorów tarcia olej ten w odpowiedni sposób zabezpiecza wszystkie wrażliwe elementy silnika i zapewnia ich długą żywotność.

Takie dodatki aktywują się w miejscach występowania wysokich nacisków, np. na krzywkach wałka rozrządu lub na styku pierścieni tłokowych z tuleją cylindrową w dolnym i górnym martwym położeniu tłoka. Bez ich zastosowania samo obniżenie lepkości oleju spowodowałoby zwiększenie zużycia tych elementów. Potwierdzają to testy przeprowadzone m.in. na silnikach firmy Mercedes: OM 611, OM 646 i OM 501 LA.

Pierwsze oleje paliwooszczędne powstały w centrum badawczym Total już ponad 20 lat temu. Od tego czasu formulacje tych produktów ewoluowały i obecnie pozwalają ograniczać zużycie paliwa o 1,3%. W przypadku równoczesnego stosowania olejów przekładniowych z gamy FE w skrzyni biegów oraz tylnym moście całkowita oszczędność może wynieść około 3%, co w przypadku samochodów ciężarowych odpowiada zaoszczędzeniu średnio 1 litra na przebytych 100 kilometrach. W skali roku, przy średnich rocznych przebiegach rzędu 100 000 kilometrów daje to oszczędność ok. 1000 litrów oleju napędowego.

Jeśli samochodowa flota składa się z kilkudziesięciu pojazdów, roczne oszczędności sięgają dziesiątek tysięcy złotych. Inwestycja w droższe o kilkadziesiąt złotych oleje typu FE zwraca się szybko.

Paliwooszczędność naszych produktów została potwierdzona przez testy przeprowadzane na pojazdach różnych marek przez znane międzynarodowe organizacje, np. francuski UTAC, niemiecki TÜV i angielski Millbrook.

Olej Total Rubia Tir 8900 FE 10W-30 jest produktem, który nadaje się do stosowania w wielu nowoczesnych pojazdach różnych producentów. Odznacza się obniżoną zawartością siarki, fosforu i popiołów siarczanowych (Low SAPS), dzięki czemu jest w pełni przystosowany do najnowszych układów wydechowych wyposażonych w zaawansowane systemy oczyszczania spalin, jak SCR lub filtry cząstek stałych (DPF). Jego doskonała odporność na utlenianie pozwala stosować maksymalne dopuszczalne przebiegi między wymianami oleju.

Producenci aut w pełni aprobują stosowanie paliwooszczędnych rozwiązań w swoich pojazdach, czego najlepszym dowodem są oficjalne dopuszczenia, takie jak: MB-Approval 228.51, Man 3477, Volvo VDS-4, Renault RLD-3, Scania Low Ash czy Mack EO-O Premium Plus.

Poza opisanym olejem silnikowym Total oferuje również inne produkty z gamy Fuel Eco, o różnych lepkościach i z różnymi specyfikacjami.

Piotr Zaleski

Wolf Oil Business Development Poland

W kierunku sieci partnerskich warsztatów

Założona w 1955 roku firma Wolf Oil Corporation ma swą siedzibę i zakład produkcyjny w belgijskim Hemiksem. W trakcie swej działalności zdobyła popularność i uznanie na terenie zachodniej Europy. Zatrudnia średnio 160 specjalistów pracujących nad doskonaleniem produktów w celu uzyskania najlepszych osiągów i żywotności silników przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia paliwa i emisji spalin. Firma Wolf Oil ściśle współpracuje z czołowymi producentami składników i dodatków do oleju, które gwarantują najwyższą jakość produktu. Jest też tzw. "czystym producentem", co oznacza, że dąży do stosowania nowoczesnych technologii, zapewniających możliwie najmniejszą szkodliwość dla środowiska.

Produkty Wolf Oil Corporation sprzedawane są pod dwiema własnymi markami: Wolf i Champion i obejmują pełną ofertę środków smarnych dla motoryzacji, czyli oleje silnikowe, przekładniowe i płyny eksploatacyjne do samochodów ciężarowych, osobowych i motocykli.

Wszystkie posiadają aktualne, dostępne online aprobaty, zgodne z rekomendacjami OEM, zapewniające bezpieczeństwo stosowania również w trakcie gwarancji. Mają przy tym umiarkowane ceny. Jakość olejów jest potwierdzona dopuszczeniami i certyfikatami producentów samochodów: Man, Mercedes, Volvo, Scania i RVI.

Ich sprzedaż w Polsce odbywa się wyłącznie za pośrednictwem wybranych partnerów. Oleje Wolf mają w swych ofertach firmy Group Auto i Opoltrans, a oleje Champion – Alcor Ożarów. Bardzo dynamiczny wzrost sprzedaży stawia dystrybutorów polskich w grupie największych odbiorców.

Celem rozwojowym Wolf Oil Corporation w Polsce jest stworzenie sieci partnerskich warsztatów w programie Garage everywhere.

Michał Chęciński

Bizol Polska

Zielony olej dla ruchu miejskiego

Firma Bizol GmbH ma siedzibę w Berlinie, a w Polsce jest reprezentowana przez Spółkę zależną Bizol Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Oferowane przez nią oleje, dodatki do paliw oraz olejów produkowane są w fabryce w Niemczech, natomiast chemia warsztatowa tej marki wytwarzana jest w Holandii.

W Polsce oferujemy obecnie asortyment przeznaczony do samochodów osobowych. Zamierzamy jednak wkrótce uzupełnić polską ofertę również produktami stosowanymi w motocyklach i samochodach ciężarowych.

Zdecydowanie najciekawszym produktem w ofercie Bizol jest Green Oil. Jesteśmy pierwszą firmą, która postanowiła poważnie zmierzyć się z problemem zakorkowanych miast i związanymi z tym konsekwencjami dla silnika spalinowego.

Bizol Green Oil, wyróżniający się szmaragdowo-zielonym kolorem, jest pierwszym na rynku olejem, który rozwiązuje wszystkie problemy aut poruszających się w miastach. Dzięki obniżonemu o 45% w stosunku do standardowego oleju współczynnikowi tarcia doskonale chroni silnik przed zużyciem. Posiada bardzo wysoką na rynku liczbę TBN, odpowiedzialną za neutralizację kwaśnych pozostałości spalania, dodatkowo ma bardzo wysoki indeks lepkości, a dzięki pakietowi dodatków chroni silnik przed skutkami rozrzedzania oleju przez paliwo.

Dystrybucję produktów Bizol realizujemy w Polsce przez sieć partnerów wyspecjalizowanych w obsłudze klientów ostatecznych, tj. kierowców. Ze swoją ofertą chcemy trafić do tej części rynku, która decyduje się sama na wymianę oleju albo samodzielnie dokonuje jego zakupu i zleca wymianę. Szacujemy, że jest to około 20% rynku motoryzacyjnych środków smarnych.

Obecnie stoi przed nami bardzo trudne wyzwanie. Musimy przekonać do marki Bizol polskich kierowców. Znacznie łatwiej będzie nam realizować cele sprzedażowe związane z dodatkami, lecz wierzę, że również w przypadku olejów uda nam się osiągnąć sukces. W perspektywie najbliższego roku chcielibyśmy zakończyć proces budowania siatki dystrybutorów na terenie Polski. Równocześnie chcemy edukować zarówno klientów końcowych, jak i mechaników i sprzedawców, ponieważ wierzymy, że połączenie wysokiego poziomu wiedzy z najwyższej jakości produktem jest gwarancją sukcesu rynkowego. Taka była od początku idea marki Bizol, co znajduje odzwierciedlenie nie tylko w jakości produktów, ale i w ich wyglądzie. Jesteśmy pierwszą w historii firmą z branży motoryzacyjnej nagrodzoną za design opakowań. Nasze starania dostrzegła też w zeszłym roku współpracująca z Komisją Europejską kapituła nagrody IAIR dla najlepszej firmy w kategorii "Innowacja i Przywództwo".

Malwina Klimek

Rowe Polska

Wytwarzamy oleje o dowolnych właściwościach

Firma Rowe Polska, obecna na polskim rynku od maja 2015, ma swoją siedzibę w Warszawie, jednak działalność operacyjną prowadzi przede wszystkim na południu kraju. Na Śląsku znajdują się też jej magazyny. Naszym drugim domem jest niemieckie Worms, gdzie mieści się centrala firmy, jej magazyny i główna fabryka, zaliczana do największych i najbardziej nowoczesnych wytwórni olejowych w Europie. Ponieważ produkcja oferowanych przez nas olejów i środków smarnych w całości odbywa się w Niemczech, więc asortyment Rowe określany jest jako made in Germany. Nasze główne rynki eksportowe to południowa i wschodnia Europa, Bliski Wschód, Azja, Afryka i Ameryka Południowa.

Gama produktów oferowanych przez Rowe jest bardzo szeroka – są to oleje silnikowe, przekładniowe, hydrauliczne, przemysłowe, chłodząco-smarujące, a także inne środki specjalistyczne. Kolejne linie produktów obejmują płyny do spryskiwaczy oraz chłodnic, kosmetyki samochodowe oraz smary i oleje Bio. Nowe produkty opracowujemy we własnym laboratorium, ale też nieustannie testujemy te aktualnie dostępne na rynku, by spełniały nawet najbardziej restrykcyjne standardy jakości.

Warto wspomnieć o tym, że przy odpowiedniej wielkości zamówienia, na życzenie klienta jesteśmy w stanie stworzyć i dostarczyć produkt o nietypowych parametrach i właściwościach, co jest rzadkością na rynku olejowym.

Wszystkie produkty Rowe powstają w oparciu o technologię HighTec, w ramach której ekspercki know-how i wyniki testów wykorzystujemy do produkcji asortymentu o najwyższej jakości oraz maksymalnej wydajności i osiągach. Używamy tylko najlepszych surowców, zatwierdzonych przez najbardziej wymagających producentów OEM, posiadamy też certyfikaty DIN ISO – 9001, 16949, 14001. Nasza fabryka to jeden z najbardziej nowoczesnych zakładów środków smarnych w Europie. Stosuje się w niej wiele innowacyjnych rozwiązań. Na przykład: każdy surowiec ma u nas własny zbiornik magazynujący i swój system rur. Zapobiega to niepożądanemu mieszaniu się składników i ich zanieczyszczaniu innymi surowcami.

Produkty Rowe testowane są nie tylko w laboratorium, lecz także w skrajnie trudnych warunkach – podczas rajdów i wyścigów. O tym, że nasze oleje sprawdzają się również w sportach motorowych, świadczy chociażby wynik ekstremalnego testu Rowe Racing, podczas którego silnik Mercedesa SLS AMG GT3 przejechał 50 000 kilometrów bez otwierania i napraw, jeżdżąc prawie wyłącznie na jednym z najbardziej wymagających torów wyścigowych na świecie – legendarnym Nürburgring Nordschleife. Informacje uzyskane z kompleksowych badań silnika każdorazowo przenosimy z toru wyścigowego na drogi. Również w polskim sporcie motorowym systematycznie rośnie zainteresowanie naszymi produktami, a od ubiegłego sezonu poznański Foltyn Rally Team z sukcesami napełnia olejem Rowe silniki swoich peugotów.

Obecnie jesteśmy w trakcie budowania stabilnej sieci dystrybucji w Polsce, głównie w oparciu o firmy dominujące na lokalnych rynkach i mające długoletnie doświadczenie w branży. Wspierani przez nas dystrybutorzy rekomendują i rozprowadzają produkty Rowe przede wszystkim do warsztatów i sklepów detalicznych. W niedalekiej przyszłości planujemy też otwarcie sklepu internetowego typu click and collect, który ułatwi zainteresowanym dostęp asortymentu Rowe przez możliwość odbioru produktu bezpośrednio ze sklepu lub magazynu dystrybutora. Będzie to kolejny element wspierający działania naszych partnerów.

W związku z systematycznym poszerzaniem sieci dystrybucji oczywiste jest, że nasza sprzedaż rośnie z miesiąca na miesiąc, warto jednak zauważyć, że zamówienia najstarszych stażem dystrybutorów są regularnie powtarzane. Jeśli chodzi o rozwój sprzedaży w sensie asortymentowym, zaobserwowaliśmy coraz większe zainteresowanie specjalistycznymi produktami. Naturalnie sztandarowy półsyntetyk jest chyba podstawą sprzedaży każdej firmy olejowej, cieszy nas jednak spora liczba zapytań dotyczących olejów z kategorii vintage, motor sport czy motocykle.

Rowe chce, oczywiście, dotrzeć do jak największej liczby kierowców. Wierzymy, że połączenie eksperckiego know-how, technologii HighTec i produktu o świetnym stosunku jakości do ceny ze stabilną siecią dystrybucji, ścisłą współpracą z motor-sportem oraz indywidualnym podejściem do klienta – pozwoli nam odnieść sukces.

Agata Bańczyk

Automore

Australijskie produkty Penrite

Renomowana w Australii firma Penrite istnieje 86 lat. Wszystkie swe produkty wytwarza niezmiennie tylko we własnych zakładach produkcyjnych, lecz w oparciu o najnowsze światowe technologie oraz oleje bazowe o najwyższej jakości. Szeroka ich gama pozwala dostosowywać je do wymogów wszystkich współczesnych pojazdów. Spełniają one najważniejsze normy branżowe (ACEA, API, JASO, ILSAC), normy producentów, a wiele z nich posiada certyfikaty OEM.

Penrite jako jeden z niewielu producentów wytwarza produkty klasy Premium, wykorzystując bazy PAO oraz Estrowe. Synteza tych dwóch składników daje gwarancję doskonałej jakości oleju. Technologia Full Zinc, czyli umiejętne wzbogacanie oleju cynkiem, sprawia, że skuteczniej chroni on silnik. Technologia Extra Ten umożliwia wytwarzanie olejów, które utrzymują swoją charakterystyczną lepkość w szerszym zakresie temperatur pracy silnika.

Penrite oferuje też samochodowe i motocyklowe produkty klasy Racing, przeznaczone do wykorzystywania w sportach motorowych, a także specjalną linię produktów do samochodów klasycznych oraz zabytkowych.

Firma Penrite stworzyła solidną sieć magazynów i dystrybutorów w całej Australii, Nowej Zelandii i Europie, ma także kluczowych dystrybutorów w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Korei Południowej. Również w Polsce klienci mogą korzystać z jej wysokiej klasy produktów za pośrednictwem katowickiej firmy Automore i rozległej już sieci autoryzowanych dystrybutorów marki Penrite.

Jakub Osiński

MitOil

Mitasu Oil Corporation – oleje prosto z Japonii

Warunki eksploatacji pojazdów na wyspach japońskich znacznie różnią się od występujących w pozostałych krajach. Inny jest tam bowiem klimat, jakość paliwa i poziom usług serwisowych. Różnice te wpływają na techniczną kondycję zespołów i części japońskich pojazdów eksploatowanych poza granicami macierzystego kraju. Dlatego ich użytkownicy na całym świecie zainteresowani są stosowaniem oryginalnych olejów samochodowych, specjalnych smarów i płynów eksploatacyjnych.

Potrzebom tym wychodzi naprzeciw firma Mitasu Oil Corporation, oferująca ten asortyment produktów w najwyższej japońskiej jakości. Hasło "wsparcie dla japońskich samochodów na całym świecie" umieszczone na ich opakowaniach podkreśla skuteczność produktu w krajach o niższych standardach serwisowych.

Doświadczenie w produkcji olejów, płynów i smarów samochodowych oraz współpraca z globalnymi korporacjami, takimi jak Lubrizol, Infineum, ExxonMobil czy Chevron – pozwoliła Mitasu Oil Corporation na stworzenie szerokiej gamy produktów zgodnych z jakościowymi standardami OEM, optymalnych w usługach pogwarancyjnych. Ich jakość poświadczają nie tylko marki japońskie, lecz także międzynarodowe koncerny samochodowe takie, jak Mercedes-Benz, BMW, VW, Volvo, Cummins itp.

Do produkcji olejów Mitasu wykorzystywane są najnowocześniejsze technologie PAO (polyalphaolefin), low Saps, Moly-Trimer, ZDDP, Anti-Shudder Durability, Long Life, Organic Acid Technology. Dzięki temu otrzymywane wyroby finalne charakteryzują się stabilnością parametrów, co sprawia łatwy rozruch silnika w temperaturach dochodzących do –42° C i wydłuża okres między wymianami oleju. Mogą być używane w szerokim zakresie temperatur oraz różnych warunkach klimatycznych.

Produkty Mitasu są dostępne w wielu krajach, gdzie cieszą się pozytywnymi opiniami i potwierdzają nasze motto: Quality – Always (jakość przede wszystkim). W Polsce ich dystrybucją zajmuje się firma MitOil.Wasi dostawcy
Podobne

Polecane


ver. 2023#2