strona główna Technika motoryzacyjna Szkolenia ZF Services [pro]Tech
2018-01-04, ostatnia aktualizacja 2018-01-04 06:02

Szkolenia ZF Services [pro]Tech

Fot. ZF Services

Fot. ZF Services

Zgodnie z zapowiedziami, w 2018 roku w Polsce zadebiutuje koncept warsztatowy ZF Services [pro]Tech. Zaoferuje on partnerom biznesowym koncernu ZF wsparcie z zakresu wiedzy technicznej.

Stworzy to dalsze możliwości rozwoju szkoleń bazujących na najlepszych praktykach, wsparciu eksperckim i najwyższym poziomie obsługi klienta. W ramach prowadzonych szkoleń ich uczestnicy uzyskają dostęp do wiedzy z zakresu produktów marek Lemförder, Sachs oraz TRW.

Zapewnienie stałego dostępu do specjalistycznej wiedzy gwarantuje dobrą współpracę z partnerami biznesowymi i jednocześnie przekłada się na właściwy wizerunek produktów wśród klientów końcowych – użytkowników pojazdów.

Z takim właśnie zamysłem powstał program partnerski ZF Services [pro]Tech, który rozpoczął się w 2012 roku od dziesięciu szkoleń prowadzonych w siedmiu regionach. Program rozrósł się z czasem do 60 kursów w 27 regionach Niemiec, Austrii i Szwajcarii.

Szkolenia mechaników stanowiły kluczowy aspekt działalności firmy ZF w Polsce. Szkoli ona około 3 500 mechaników, którzy uczestniczą w intensywnych kursach praktycznych i teoretycznych. Zakres tematyczny prowadzonych kursów jest przygotowywany przez specjalistów firmy doskonale znających i rozumiejących potrzeby współczesnego rynku motoryzacyjnego. W ramach nowego konceptu warsztatowego duży nacisk został położony na zajęcia praktyczne, które odbywać się będą na specjalnie przygotowanych samochodach oraz elementach podzespołów.

Tematyka szkoleń ZF Services [pro]Tech w 2018 roku

I Szkolenia z układu przeniesienia napędu oraz układu kierowniczego

Dwudniowe szkolenie odbywa się z wykorzystaniem pojazdu Volkswagen Passat 2.0 TDI (3C).

W trakcie szkolenia kursanci poznają budowę oraz funkcjonowanie sprzęgła oraz dwumasowych kół zamachowych DKZ, ideę ich zastosowania, rozróżnienie ich typów i budowy. Poznają również techniki montażu i demontażu sprzęgła w układzie DKZ oraz znaczenie diagnostyki silnika w kontekście przeprowadzanej wymiany (wpływ na prace układu wtryskowego czujników, siłowników wykonawczych, rozregulowanie systemów sterowania silnikiem oraz innych elektronicznych systemów mających wpływ na żywotność sterowania nowoczesnych jednostek napędowych). Dodatkowo, moduł szkoleniowy uzupełniają praktyczne i teoretyczne zajęcia z tematyki elektromechanicznego układu kierowniczego i budowy układu zawieszenia.

II Szkolenie z układu hamulcowego

Jednodniowe szkolenie odbywa się z wykorzystaniem pojazdu Volkswagen Passat 2.0 TDI (3C).

Uczestnikom przedstawiane są prawne wymogi dotyczące systemów hamulcowych w ramach ogólnej ich kontroli. Zapoznają się oni również z zasadami teoretycznymi i praktycznymi na codziennych przykładach z praktyki warsztatowej dotyczących budowy i działania układu hamulcowego w kontekście doboru ciśnienia oraz siły wspomagania układu hamulcowego, doboru tarcz i bębnów, diagnostyki usterek elektrycznego hamulca postojowego i systemu ABS, odpowietrzania układu hamulcowego oraz analizy przypadków zgłaszanych przez klientów jako reklamacje (tj. wibracje i hałas).

III Szkolenie z automatycznych skrzyń biegów ZF

Jednodniowe szkolenie odbywa się z wykorzystaniem pojazdu Volkswagen Passat 2.0 TDI (3C).

Szkolenie składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Dotyczy ono zasadniczo procedur wymiany oleju w automatycznych skrzyniach biegów ZF serii HP. Uczestnicy szkolenia zapoznają się z teoretycznymi podstawami działania skrzyni biegów oraz nowoczesnych przekładni hydrokinetycznych w kontekście budowy skrzyń 6HP, 8HP i 9HP, szeregów planetarnych i sprzęgła hamulca, budowy i działania nowoczesnego sprzęgła hydrokinetycznego, lock-up'u przekładni hydrokinetycznej, znaczenia i procedury wymiany oleju w poszczególnych przekładniach automatycznych ZF. W trakcie zajęć omawiana jest również budowa i funkcjonowanie modułu mechatroniki. Uczestnicy poznają także zasady czytania schematów połączeń i wyciągania z nich wniosków w trakcie diagnozowania.

Dodatkowo, w ramach prowadzonego cyklu szkoleń ZF Services [pro]Tech przygotowane zostały również zajęcia dla warsztatów wyspecjalizowanych w obsłudze pojazdów ciężarowych.

IV Szkolenie z układu przeniesienia napędu w pojazdach użytkowych

Jednodniowe szkolenie dla specjalistów naprawiających pojazdy użytkowe składa się z części teoretycznej oraz praktycznej.

Uczestnicy w trakcie zajęć teoretycznych poznają: budowę oraz funkcjonowanie układu przeniesienia napędu w pojazdach ciężarowych, budowę, funkcjonowanie i typy sprzęgieł oraz kół zamachowych DKZ. Specjaliści ZF przekazują szczegółowe informacje dotyczące wpływu budowy DKZ oraz układu sprzęgła na ich diagnozowanie, sposoby montażu oraz demontażu, a także znaczenia diagnozy silnika przy wymianie sprzęgła lub DKZ. Prezentowane są również możliwości diagnostyczne silnika mające wpływ na zachowanie układu sprzęgła i DKZ, ich działanie na pracę układu wtryskowego, czujników oraz siłowników wykonawczych. Przedstawiany jest również wpływ rozregulowania systemów sterowania silnikiem oraz innych elektronicznych systemów sterowania nowoczesnych jednostek napędowych na żywotność układu sprzęgła i DKZ. Omawiane są zagadnienia dotyczące budowy samonastawnych docisków sprzęgłowych oraz pneumatycznych układów wyprzęgających ConAct.

W części praktycznej uczestnicy uczą się sprawdzania bicia bocznego tarcz sprzęgłowych i ich prostowania, metod regulacji sprzęgieł dwutarczowych, diagnostyki pneumatycznych systemów wysprzęglania ConAct oraz sprzęgła w zautomatyzowanych skrzyniach ZF AS Tronic. Analizowane są również przykłady reklamacji zgłaszane przez klientów końcowych.Grzegorz Fedorowicz
ekspert ZF Aftermarket


 

Wasi dostawcy


Podobne

Polecane


ver. 2023#2