strona główna Technika motoryzacyjna Dbałość o oświetlenie pojazdu
2019-12-01, ostatnia aktualizacja 2019-12-01 10:36

Dbałość o oświetlenie pojazdu

Fot. OSRAM

Fot. OSRAM

Stan oświetlenia pojazdu ma oczywisty wpływ na bezpieczeństwo jazdy samochodem, ponieważ lepsza widoczność pozwala wcześniej dostrzec zagrożenie i odpowiednio na nie zareagować.

Podstawowe zasady eksploatacji

Przede wszystkim źródła światła powinno się wymieniać parami. Z czasem tracą one swoje właściwości świetlne, a proces ten postępuje równomiernie. Awaria jednej żarówki oznacza, że i druga nie jest w pełni sprawna i nie zapewnia takich parametrów, jak nowa, przez co obniża się jej skuteczność świetlna.

Chodzi nie tylko o kwestie bezpieczeństwa, ale i estetykę, bo dwa źródła światła, a szczególnielampy ksenonowe znajdujące się w różnych fazach zużycia, zdecydowanie różnią się jasnością i barwą światła. Poza tym jest wysoce prawdopodobne, że wkrótce po pierwszym źródle światła przepali się i drugie. Powtórna wizyta w serwisie zabierze dodatkowy czas i podniesie koszty.

Wydajność lamp ksenonowych obniża się stopniowo, ale zauważalnie, więc nie należy zwlekać z ich wymianą, aż się przepalą. Dotyczy to również lamp halogenowych, których wartość strumienia świetlnego maleje wraz z czasem użytkowania. W przypadku tanich produktów zjawisko to występuje szybciej, a spadek strumienia świetlnego jest znacząco wyższy niż w przypadku produktów najwyższej jakości.

Kupowanie tanich żarówek stanowi pozorną oszczędność, bo ich producenci dla zapewnienia najniższej ceny drastycznie redukują koszty opracowania i wytwarzania. Używają najtańszych komponentów, nie przywiązują wagi do precyzji wykonania oraz eliminują niektóre elementy, jak choćby filtr UV. W czasie pracy żarówki halogenowe emitują promieniowanie ultrafioletowe, powodujące żółknięcie i matowienie kloszy reflektorów, których późniejsza wymiana narazi użytkownika na znaczne, dodatkowe koszty.

Dobór żarówek

Nie istnieją uniwersalne najlepsze źródła światła. Inne wymagania mają kierowcy dużo jeżdżący w nocy, zwłaszcza poza miastem, a inne korzystający z pojazdu sporadycznie w ruchu miejskim. Jedno jest pewne: warto korzystać z produktów markowych.

Osram ma swojej ofercie kilka linii żarówek halogenowych oraz lamp ksenonowych o odmiennych parametrach. Przedstawiamy je poniżej, doradzając, by mechanicy przed przystapieniem do montażu upewnili się, jakie są preferencje ich klientów:

Xenarc Night Breaker Laser – najjaśniejsze lampy ksenonowe w ofercie firmy Osram. Zapewniają aż do 200% mocniejsze światło w porównaniu z wymaganiami normy i oświetlają drogę na odległość do 250 m przed samochodem. Wymagają wymiany przez wykwalifikowanych mechaników. Dostępne typy: D1S, D2S, D3S, D4S.

Night Breaker Laser – bardzo jasne żarówki halogenowe firmy Osram. Zapewniają do 150% jaśniejsze i do 20% bielsze światło w porównaniu z wymaganiami normy i oświetlają drogę do 150 m przed samochodem. Dostępne typy: H1, H3, H4, H7, H8, H11, HB3, HB4.

Night Breaker Silver – żarówki halogenowe o do 100% jaśniejszym świetle przy równoczesnym zachowaniu wystarczającej trwałości. Oświetlają drogę do 130 m przed samochodem. Dostępne typy: H1, H4, H7, H11.

Cool Blue Intense – żarówki halogenowe o jasnej niebieskawo-białej barwie światła (do 4200 K) przypominającej lampy ksenonowe. Zapewniają do 20% więcej światła i krótszy czas reakcji w porównaniu z żarówkami standardowymi. Dostępne typy: H1, H3, H4, H7, H11, H15, H16, HB3, HB4. Atrakcyjny design dobrze prezentuje się w reflektorach z przezroczystymi kloszami.

Ultra Life – żarówki halogenowe o wyjątkowej trwałości, do czterech razy dłuższej od standardowych żarówek halogenowych. Dostępne typy: H1, H4, H7, H11.

Linia Osram Original – atrakcyjna cenowo, montowana w wyposażeniu fabrycznym prawie 50% nowych aut na całym świecie. Są to również źródła światła bardzo wysokiej jakości, co w przypadku lamp ksenonowych poparte jest aż 4-letnią gwarancją.

Polscy kierowcy a oświetlenie samochodowe

Z badania przeprowadzonego w sierpniu 2019 roku przez Instytut ARC Rynek i Opinia na zlecenie marki Osram wynika, że polscy kierowcy wiedzę na temat oświetlenia samochodowego zdobywają najczęściej od mechanika w warsztacie i w sklepie z częściami samochodowymi. W porównaniu z wcześniejszymi badaniami da się zauważyć wzrost świadomości kierowców – rośnie znaczenie porad mechaników oraz jakość i dodatkowe cechy produktu, natomiast coraz mniejszą wagę ma cena.

Ankietowani w większości deklarują, że sami kupują żarówki. Samodzielnie wymienia je 38% badanych, a wśród tych, którzy sami kupują, ale wymianę zlecają komuś innemu – 30% opiera się na pomocy współmałżonka lub znajomego, a 16% zwraca się do mechanika. Pozostałe 15% ankietowanych zarówno zakup, jak i wymianę źródeł światła realizuje w warsztacie.

Tak więc pracownik warsztatu, a także sprzedawca części zamiennych stanowią główne źródło wiedzy na temat oświetlenia. Porady odnośnie wyboru źródła światła oczekuje ponad 80% ankietowanych, a aż 93% kierowców stwierdziło, że się do takiej zastosowało w przeszłości. Analiza odpowiedzi udzielonych przez badanych wskazuje ponadto, że z wiedzą na temat oświetlenia jest u mechaników całkiem nieźle.

Do najważniejszych kryteriów branych pod uwagę przez kierowców przy zakupie żarówek czy lamp ksenonowych, nadal należą i cena i trwałość (odpowiednio 49 i 46% wskazań). Jednak w porównaniu z podobnymi badaniami z 2015 i 2017 roku znaczenie obu tych kryteriów systematycznie spada (cztery lata temu cena była istotna dla 56% badanych). Rośnie natomiast znaczenie ilości światła, jego barwy oraz zasięgu. Jasność okazała się ważna dla 26% ankietowanych, podczas gdy dwa lata wcześniej wskazywał ją tylko co piąty kierowca.Justyna Kowalska
Specjalista ds. technicznych Osram

Tagi

Oświetlenie  Osram Wasi dostawcy

Podobne

Polecane