strona główna Układy elektryczne i elektroniczne Światła drogowe OSRAM LEDriving
2020-03-20, ostatnia aktualizacja 2020-03-20 06:00

Światła drogowe OSRAM LEDriving

Fot. OSRAM

Fot. OSRAM

Firma OSRAM stale poszerza gamę lamp drogowych LEDriving w technologii Free-Form zapobiegającej olśnieniu. Te dodatkowe źródła światła, montowane w celu wspomagania samochodowych fabrycznych świateł drogowych, mają homologację ECE, pozwalającą na używanie ich na drogach publicznych.

Do wyboru są różne rodzaje lamp: wielofunkcyjne, łączące oświetlenie drogowe ze światłami pozycyjnymi, lampy dalekiego lub bliskiego zasięgu oraz Slim w wąskiej obudowie, co pozwala zamontować je niemal w każdym samochodzie. Produkty te trzeba montować parami. Od niedawna w sprzedaży jest także lampa FX500-CB SM, która jako jedyna w gamie ma podwójną homologację. Wystarcza jedna lampa, by oświetlić drogę przed samochodem równie skutecznie jak dwie.

Technologia Free-Form ogranicza niebezpieczeństwo olśnienia

Opracowana przez Osram technologia polega na ukryciu diod – nie są one widoczne, gdyż umieszczono je w rzędzie na dole oprawy, a emitowane światło odbijane jest przez specjalnie zaprojektowany reflektor. Zastosowanie oświetlenia pośredniego redukuje zjawisko olśnienia.

Gama świateł drogowych Osram LEDriving

Światła drogowe z tej serii przeznaczone są do montażu na samochodach osobowych, SUV-ach, pojazdach terenowych, użytkowych oraz innych, poruszających się w normalnym ruchu. Dzięki homologacji drogowej ECE mogą być stosowane na drogach publicznych w krajach Unii Europejskiej jako oświetlenie uzupełniające. Ich główną funkcją jest wspomaganie świateł drogowych w czasie jazdy.

Bogata oferta dodatkowych świateł drogowych LED pozwala dobrać odpowiednie modele pod względem użytkowym i wizualnym

Podstawowy model stanowi lampa Lightbar MX140-SP o kompaktowych wymiarach, pasująca do pojazdów różnej klasy oraz marek. Ma wąski kąt rozsyłu światła, liczący 10o, i maksymalny zasięg do 200 m. Emituje strumień świetlny o chłodnej barwie; wyposażona została w trzy diody i reflektor wykonany w technologii Free-Form. Oprócz funkcji światła drogowego może pełnić rolę stylowego akcentu.

Osram LEDriving Lightbar MX140-SP

Większe modele Lightbar FX250-SP, FX250-CB, FX500-SP i FX500-CB przeznaczone są zwłaszcza do SUV-ów. Osram wytwarza je z dwoma rodzajami odbłyśników w dwóch wersjach (FX-250 – 2700 lumenów, FX-500 – 4600 lumenów). Modele z oznaczeniem SP emitują światło punktowe i oświetlają drogę daleko przed pojazdem (nawet do 450 m w przypadku modelu FX500-SP). Modele CB charakteryzują się mieszanym rozkładem światła, obejmującym jednocześnie obszar znajdujący się daleko i w pobliżu samochodu.

Osram LEDriving Lightbar FX500-SP

Najnowszym światłem drogowym w ofercie Osram LEDriving jest Lightbar FX500-CB SM. Łączy ono dwie lampy w jednej oprawie i ma „podwójną” homologację ECE. Zazwyczaj dodatkowe lampy drogowe umieszcza się parami. Nowość firmy Osram stanowi pierwszy model z tej linii, pełniący funkcję pomocniczych lamp drogowych i oświetlający jednocześnie lewą i prawą stronę drogi. Z tego powodu nie jest wymagany montaż dwóch lamp; wystarcza jedna, zamontowana centralnie – dzięki specjalnej konstrukcji odbłyśnika oświetla ona całe pole widzenia kierowcy. Kąt rozsyłu światła wynosi 5°, a maksymalny zasięg reflektora – aż 440 m.

Osram LEDriving Lightbar FX500-CB-SM

20 diod lampy drogowej Osram LEDriving Lightbar FX500-CB SM emituje strumień świetlny 5500 lumenów (mierzony w czasie stabilnej pracy rozgrzanych diod). Wodo- i pyłoszczelna obudowa zapewnia ochronę klasy IP67, a możliwość zasilania napięciem 12 V i 24 V umożliwia stosowanie ich w samochodach osobowych, terenowych, ciężarowych, pojazdach ATV (tzw. quadach) oraz maszynach rolniczych i budowlanych. Nowa lampa wyposażona jest w zabezpieczenie przed przegrzaniem i przepięciami. W przypadku nagłego skoku napięcia dopływ prądu do diod jest natychmiast odcinany.

Opisane modele spełniają wymagania normy IP67.

Ostatnia linia świateł drogowych LEDriving składa się z trzech modeli o wyjątkowo wąskiej konstrukcji przy wzmocnionym stopniu ochrony przed pyłem i wodą pod dużym ciśnieniem – są zgodne z normą IP69. Cechuje je również odporność na ekstremalne temperatury (od –30°C do +60°C). Model SX-180SP wytwarza strumień świetlny 1300 lumenów, SX300-SP – 2600 lumenów, a SX500-SP – 3900 lumenów. Wszystkie trzy nadają się szczególnie do montażu w samochodach terenowych.

Wysoka jakość wykonania

W przypadku lamp Osram podawana wartość w lumenach zawsze jest rzeczywistą, zmierzoną wartością strumienia świetlnego w czasie ciągłej, stabilnej pracy diody (tzw. gorące lumeny). Nie jest wyznaczana w momencie uruchamiania, kiedy chwilowo ma wyższą wartość, nie stanowi też wyliczenia teoretycznego ani sumy wartości strumieni świetlnych poszczególnych diod. To najbardziej wiarygodny sposób podawania wartości strumienia świetlnego. Dzięki temu nabywca ma pewność, że światło uzyskane z opraw dokładnie odzwierciedli dane opisane na opakowaniu.

Tak jak i inne produkty Osram, światła drogowe cechuje bardzo wysoka jakość wykonania, potwierdzona 5-letnią gwarancją. Lampy LEDriving mają niezwykle wytrzymałe soczewki z poliwęglanu i zintegrowany sterownik, a ich konstrukcja gwarantuje efektywne odprowadzanie ciepła, zapewniające trwałość sięgającą 5000 h.Magdalena Bogusz
Marketing Manager Specialty Lighting EE & MEA Osram

Tagi

LED  Oświetlenie  Osram Wasi dostawcy

Podobne

Polecane