strona główna Wyposażenie Trwałość narzędzi ręcznych
2020-05-21, ostatnia aktualizacja 2020-05-21 06:00

Trwałość narzędzi ręcznych

Fot. Würth Polska

Fot. Würth Polska

Podstawową i najbardziej pożądaną cechą narzędzi ręcznych jest ich trwałość. To ona decyduje o tym, jak długo narzędzia zachowają swoje parametry użytkowe i jaką liczbę operacji można będzie przy ich użyciu wykonać.

Narzędzia muszą być przede wszystkim bezpieczne. Oznacza to, że poza ostrzem roboczym nie powinny mieć żadnych innych ostrych krawędzi mogących skaleczyć operatora. Ich rękojeści muszą być trwałe w szerokim zakresie temperatur, a materiał, z którego są wykonane, nie może się kruszyć ani odłupywać. Od rękojeści wymaga się również, by były odporne na działanie typowych warsztatowych chemikaliów: smarów, olejów, rozpuszczalników oraz odrdzewiaczy. Im obszerniejsza lista tych preparatów, tym wyższej jakości jest narzędzie.

Od narzędzi oczekujemy, by były niezawodne. Produkty najwyższej klasy wykonane są z ulepszanej cieplnie stali chromowo-wanadowej, a ich robocze krawędzie hartuje się indukcyjnie. Zwiększa to znacznie ich żywotność. Są trwalsze od produktów wykonanych ze zwykłej stali narzędziowej, ale też znacznie droższe.

Renoma producenta i jakość użytego materiału mają duże znaczenie zwłaszcza w przypadku kluczy płaskich, oczkowych i nasadowych. Te tańsze rozkalibrowują się po kilku forsownych użyciach, podczas gdy chromowo-wanadowe służą bez problemów przez kilka lat. Tu oszczędności zupełnie się nie opłacają.

W podstawowym komplecie narzędzi profesjonalnego mechanika samochodowego powinny się znaleźć następujące pozycje: klucze płaskie w rozmiarach od 5 do 22 mm, wkrętaki w najmocniejszej wersji (do pobijania) – kilka rozmiarów płaskich i krzyżowych, zestaw kluczy nasadowych, ramka z brzeszczotem do cięcia metali, przecinaki hartowane, szczypce do pierścieni Segera (w wersji do wałków i do otworów), młotki ślusarskie (o masie ok. 300-500 g), zestaw pilników ślusarskich i szczypce uniwersalne. Do takiego zestawu, w zależności od profilu branży, dodaje się jeszcze inne narzędzia, np. szczypce i wkrętaki izolowane do pracy pod napięciem.

Jeśli oczekujemy, że narzędzia posłużą długie lata i nie zawiodą przy wielokrotnym użyciu, przede wszystkim nie możemy oszczędzać. Stawiając na trwałość i niezawodność przy ich wyborze, należy kierować się jakością.Artur Kordowski
Product Manager, Würth PolskaWasi dostawcy

Podobne

Polecane