strona główna Praktyka warsztatowa Kryteria wyboru klocków hamulcowych
2020-09-23, ostatnia aktualizacja 2020-09-23 06:00

Kryteria wyboru klocków hamulcowych

Klocki marki Breck trafiają na rynek po wszechstronnych testach

Lumag

Klocki marki Breck trafiają na rynek po wszechstronnych testach

Klocki hamulcowe to nie tylko element układu hamulcowego w znaczącym stopniu odpowiadający za bezpieczeństwo jazdy, lecz także jedna z niewielu części pojazdu, o której wyborze kierowcy mogą w znacznym stopniu decydować sami.

Warto bliżej zapoznać się z kluczowymi kryteriami odpowiedniego doboru klocków hamulcowych do konkretnego samochodu.

Specyficzne wymogi aftermarketu

Podstawową kwestią jest weryfikacja producenta lub marki klocków hamulcowych, zwłaszcza jeśli wymiany dokonujemy poza autoryzowanym serwisem. Procedury homologacyjne dopuszczające klocki na tzw. afermarket nie obejmują takich aspektów, jak badanie zużycia, rodzaju i intensywności pisków czy poziomu drgań przy hamowaniu. Tego rodzaju informacji nie znajdziemy na opakowaniach lub samych klockach. W związku z tym należy wybierać producentów, którzy posiadają zaawansowane urządzenia badawcze oraz doświadczonych specjalistów nadzorujących proces wprowadzania nowych produktów na rynek.

W pierwszym etapie poszukiwań można skupić się na motoryzacyjnych portalach internetowych oraz forach dyskusyjnych. Kolejne kroki powinny obejmować weryfikację stron internetowych wybranych producentów, gdzie publikowane są np. informacje o posiadanych certyfikatach oraz realizowanych testach.

Firma Lumag jako jedyny polski producent klocków hamulcowych realizuje badania na dynamometrze, a następnie weryfikuje ich wyniki podczas prób drogowych organizowanych m.in. w austriackich Alpach. Dotyczy to również naszych produktów marki Breck. W rezultacie oferujemy wyroby znacząco przekraczające wymogi homologacyjne.

Poza tym nie należy zapominać również o weryfikacji formalnej, czyli o dopuszczeniu wybranej części do jej użytkowania w Polsce. Wszystkie klocki sprzedawane w Europie muszą posiadać homologację ECE R90, co sprawia, że niektóre produkty sprowadzane np. z USA lub Chin nie mogą być wykorzystywane u nas w codziennej eksploatacji.

Obowiązki warsztatu

Dobór klocków hamulcowych to jedna z najważniejszych decyzji, jaką podejmujemy w warsztacie samochodowym, gdyż przekłada się ona bezpośrednio na bezpieczeństwo oraz komfort podróży. Jeśli lubimy sportową jazdę, to najlepszym wyborem będą produkty oferujące wysoką skuteczność hamowania, także w bardzo ciężkich warunkach użytkowania. Może to jednak przyczynić się do zwiększenia hałaśliwości i potencjalnej żywotności klocków lub tarcz. Kierowcom preferującym spokojniejszą jazdę należy polecać klocki, które w odpowiedni sposób bilansują skuteczność hamowania, komfort oraz intensywność zużycia.

Krzysztof Hołowczyc, ambasador marki Breck, twierdzi, iż weryfikacja jakości klocka możliwa jest nawet bez jego montażu w pojeździe.

Dopuszczone do użytkowania produkty sprzedawane są w zaplombowanych opakowaniach z widocznymi informacjami na temat zakresu ich zastosowania (np. tylna lub przednia oś) oraz z numerem homologacji. Wewnątrz powinna znajdować się instrukcja montażu w języku polskim, a sam klocek poza numerem homologacji standardowo musi posiadać oznaczenia zawierające nazwę materiału ciernego oraz numer partii produkcyjnej i datę produkcji.

Już po wyglądzie masy ciernej i płytki nośnej można poznać jakość klocka

Dodatkowo renomowane marki, takie jak Breck, dołączają do swoich produktów również akcesoria montażowe, które umożliwiają bezproblemową wymianę klocków hamulcowych przez mechanika.

Ocena organoleptyczna

Wygląd klocków mówi wiele o sposobie ich produkcji i doświadczeniu producenta. Zauważalne gołym okiem niedociągnięcia mogą świadczyć, że materiał cierny oraz kultura produkcji reprezentowały niski poziom. Z kolei o solidności wykonania świadczy np. dobra jakościowo farba, która na długi czas zabezpiecza wyrób przed korozją. Pod wpływem wysokiej temperatury farby o niskiej jakości zmieniają swoją konsystencję na kleistą, co może powodować przyklejanie się klocków do zacisku. Dodatkowo w miejsce powszechnie wykorzystywanej i ulegającej szybkiej degradacji warstwy antypiskowej powinien być zastosowany metalowy shim, dwustronnie pokryty gumą. Osoby, dla których ważna jest dbałość o środowisko naturalne, powinny również zwrócić uwagę na szkodliwą zawartość miedzi w ocenianych przez nich produktach.

Marka Breck

Specjalizuje się w produkcji klocków hamulcowych o wysokiej jakości do samochodów osobowych i dostawczych. Powstała w 2003 roku. W swoim portfolio posiada ponad 500 produktów dostosowanych do różnych modeli pojazdów. Oferta marki jest nieustająco rozwijana dzięki innowacyjnemu działowi badań i rozwoju. Produkty Breck powstają w jednej z najnowocześniejszych fabryk materiałów ciernych w Europie Środkowo-Wschodniej, zlokalizowanej w Budzyniu w województwie wielkopolskim.

Autorski system Compress Control gwarantuje, że każdy produkt wytworzony w zakładzie oferuje tę samą, wysoką jakość. Breck wchodzi w skład firmy Lumag, która co roku sprzedaje na całym świecie ponad 8 milionów klocków hamulcowych do pojazdów osobowych, dostawczych i ciężarowych.Tomasz Orłowski
Szef Działu Badań i Rozwoju LumagWasi dostawcy

Podobne

Polecane