strona główna Motoryzacja dziś Bosch na targach CES 2021
2021-02-01, ostatnia aktualizacja 2021-02-01 14:16

Bosch na targach CES 2021

11 stycznia 2021, w ramach odbywających się wirtualnie targów CES 2021, firma Bosch zaprosiła dziennikarzy z całego świata na prowadzoną on-line konferencję prasową.

Konferencja obejmowała bardzo szerokie spektrum zagadnień. Wśród nowości ze świata motoryzacji znalazła się m.in. usługa Battery in the Cloud, skierowana do właścicieli samochodów elektrycznych. Za pomocą specjalnego, analitycznego oprogramowania rozwiązanie to zmniejsza zużycie akumulatora nawet o 20%. Jak twierdzą przedstawiciele Boscha, połączenie samochodów elektrycznych i autonomicznych ze spersonalizowanymi i zintegrowanymi w sieci usługami stworzy w przyszłości szerokie możliwości rozwoju oprogramowania zarządzającego zarówno samochodami, jak i powiązanymi usługami, w tym systemami inteligentnego miasta.

Kolejną prezentowaną na wirtualnych targach CES 2021 samochodową technologią były komputery pokładowe. Bosch prowadzi prace zarówno w zakresie rozwoju sprzętu, jaki i oprogramowania dla komputerów samochodowych, czujników i sterowników przeznaczonych dla wszystkich segmentów motoryzacji. Pozwoliło to zredukować złożoność działań w obszarze badań i rozwoju systemów dla wszelkich typów pojazdów, co znacząco przyspieszy  wdrażanie nowych funkcji. „Komputery samochodowe Bosch umożliwią opanowanie nawet bardzo złożonych funkcji jazdy, które wykraczają poza domeny poszczególnych pojazdów” – powiedział dr Mathias Pillin, prezes nowego działu Cross-Domain Computing Solutions.

Obecnie koncern oferuje komputery samochodowe jako skalowalny zestaw, zawierający odpowiednie elementy sprzętowe i software’owe. Celem inżynierów Boscha jest stworzenie architektury oprogramowania i systemów obejmujących cały pojazdu, w której wszystkie centralne komputery, czujniki oraz jednostki sterujące będą ze sobą w 100-procentach kompatybilne. Taka modułowa budowa zapewni producentom samochodów dodatkową elastyczność przy opracowywaniu komputerów do różnych modeli wytwarzanych przez nich pojazdów.

Z innych nowości firmy Bosch zaprezentowanych na CES 2021 na uwagę zasługuje domena AIoT, łącząca w sobie technologie sztucznej inteligencji i Internetu rzeczy, którą można będzie wykorzystać w ochronie zdrowia – „Jej celem jest podnoszenie efektywności energetycznej i zwalczanie koronawirusa” – powiedział członek zarządu spółki Bosch, Michael Bolle.

Bosch pokazał też  pierwszy na świecie samouczący się czujnik AI dla produktów z segmentu Wearables i Hearables, służący do monitorowania aktywności fitness. Sztuczna inteligencja działa w tym przypadku w obrębie samego czujnika (edge AI) i nie jest tu wymagane połączenie z Internetem. Firma zaprezentowała też czujnik mierzący jakość powietrza i wilgotność względną, udostępniając dane o stężeniu aerozoli w powietrzu.

Ciekawym rozwiązaniem są też pokazane na targach kamery dozorowe, których działanie, dzięki algorytmom sztucznej inteligencji można dopasować do potrzeb klienta – np. do weryfikacji liczby osób w sklepie i jej zgodności z aktualnymi rozporządzeniami antycovidowymi. Platforma ta otrzymała wyróżnienie 2021 CES Innovation Award Honoree.

Tagi

Bosch  CES 2021 Wasi dostawcy

Podobne

Polecane