strona główna Wyposażenie Specjalistyczne narzędzia do obsługi układów chłodzenia
2022-04-01, ostatnia aktualizacja 2022-04-01 08:06

Specjalistyczne narzędzia do obsługi układów chłodzenia

Podczas serwisowania układu chłodniczego należy sprawdzać stan przewodów i połączeń

Fot. Continental, bestdrive.pl

Podczas serwisowania układu chłodniczego należy sprawdzać stan przewodów i połączeń

Serwisowanie układu chłodzenia nie jest trudne, lecz kłopotliwe i czasochłonne. Continental oferuje trzy zestawy specjalistycznych narzędzi, które te prace usprawniają

TOOL BOX W01
Zestaw do diagnostyki układu chłodzenia obsługuje ponad 80% europejskich modeli samochodów i motocykli, pozwalając zdiagnozować problemy występujące w układach chłodzenia. Poza niezbędnymi, wykonanymi z metalu i pokrytymi antypoślizgową powierzchnią adapterami, zawiera również dodatkowe akcesoria – począwszy od pompy do prób ciśnieniowych po płyn do testowania wycieków w celu wykrycia uszkodzonej uszczelki głowicy cylindrów.
Jest to wysokiej jakości narzędzie do profesjonalnego użytku, wykonane z wytrzymałej stali najwyższej jakości i objęte 5-letnią gwarancją producenta. Poręczna i solidna walizka ułatwia transport i przechowywanie.Zawartość zestawu:

 • Tester układu chłodzenia z szybkozłączem
 • Pompa ręczna do wytwarzania ciśnienia w układzie chłodzenia
 • Tester szczelności CO2
 • Adaptery we wszystkich wymaganych rozmiarach
 • Neutralny dla środowiska płyn do badania szczelności
 • Podręcznik użytkownika

TOOL BOX W02
Zestaw zawiera wysokiej jakości urządzenie do próżniowego napełniania układu chłodzenia. Umożliwia szybkie i łatwe sprawdzenie układu pod kątem wycieków, a następnie ponowne jego napełnienie z uniknięciem zbędnych pęcherzyków powietrza. Proces napełniania polega na wytworzeniu podciśnienia, które eliminuje uciążliwy proces rozruchu i nagrzewania silnika. Tym samym uzupełnianie nie jest już konieczne, gdyż następuje ono samoczynnie – wystarczy podłączyć, napełnić i gotowe.
TOOL BOX W02 pozwala zaoszczędzić czas, a równocześnie jest idealnym dopełnieniem zestawu TOOL BOX W01. Poręczna i solidna walizka ułatwia transport i przechowywanie. Narzędzie objęte jest 5-letnią gwarancją.Zawartość zestawu:

 • Urządzenie do próżniowego napełniania układu chłodzenia
 • Podręcznik użytkownika

TOOL BOX W03
Refraktometr z zestawu TOOL BOX W03 jest optycznym testerem jakości płynów eksploatacyjnych. Umożliwia szybkie i dokładne sprawdzenie odporności na zamarzanie płynu chłodzącego lub płynu do spryskiwaczy. Może również służyć do pomiaru gęstości elektrolitu w akumulatorach oraz jakości AdBlueÆ. Badanie jest bardzo proste. Za pomocą dołączonej pipety należy nanieść na pryzmat kilka kropel sprawdzanej cieczy, a po zamknięciu pokrywki, trzymając urządzenie pod światło, odczytać wartość na skali.Zawartość zestawu:

 • Refraktometr
 • Pipeta
 • Podręcznik użytkownika

Problem z odpowietrzeniem układu chłodzenia w pojazdach wyposażonych  w elektrycznie/pneumatycznie sterowane pompy wody

Przykład: Audi/Seat/Škoda/VW 1.4l, 1.6l, 2.0l TDI (zestaw CT1168WP1)
Problem: Występujący hałas lub nieprawidłowa temperatura w wyniku niewłaściwego odpowietrzenia układu chłodzenia. Po wymianie sterowanej elektrycznie/pneumatycznie pompy wody w układzie nadal pozostaje powietrze.
Przyczyna: W pojazdach ze sterowaną elektrycznie/pneumatycznie pompą wody układ chłodzenia po jego napełnieniu należy prawidłowo odpowietrzyć, wykorzystując w tym celu urządzenie do napełniania próżniowego – Tool Box W02 wraz z odpowiednim adapterem z zestawu Tool Box W01 oraz dodatkowe specjalistyczne urządzenie diagnostyczne z właściwym oprogramowaniem.

Przyczyną jest system zarządzania termiką silnika wyposażonego w dodatkowe zawory zasilające różne obwody układu chłodzenia. W celu odpowietrzenia należy je otworzyć, co pozwoli udrożnić i odpowietrzyć wszystkie obwody układu.
Rozróżnia się następujące obwody:

 • mikroobwód – chłodnica recyrkulacji spalin, nagrzewnica i pompa wspomagająca nagrzewnicę;
 • obwód wysokiej temperatury – regulator płynu chłodzącego (termostat), chłodnica płynu chłodzącego i pompa płynu chłodzącego;
 • obwód niskotemperaturowy – chłodnica powietrza doładowania, pompa chłodzenia obwodu powietrza doładowania i chłodnica obwodu chłodzenia powietrza doładowania.

Zalecenia: Należy bezwzględnie przestrzegać instrukcji producenta pojazdu, a układ chłodzenia odpowietrzać za pomocą testera diagnostycznego pojazdu, korzystając z funkcji „krok po kroku”.Roman Boluk
Trener Techniczny ContinentalWasi dostawcy
Podobne

Polecane


ver. 2023#2