strona główna Wyposażenie Wyważanie kół motocyklowych
2022-04-09, ostatnia aktualizacja 2022-04-09 07:49

Wyważanie kół motocyklowych

Fot. Anwa-tech

Jakiej maszyny należy użyć, by zapewnić odpowiednią jakość i dokładność wyważenia kół motocyklowych? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest oczywista. Wiele zależy od konkretnych oczekiwań

Jeśli jedynym czynnikiem jest niska cena – wiele osób decyduje się na statyczną wyważarkę do kół motocyklowych, rezygnując z korzyści wyważania dynamicznego. Użytkownicy, którzy serwisują ciężkie i drogie motocykle z szerokimi kołami, wybierają specjalne wyważarki motocyklowe dla nich przeznaczone. Są jeszcze użytkownicy, którzy próbują wykorzystywać maszyny do wyważania kół samochodów osobowych, doposażając je w uchwyt adaptacyjny, który pozwala na montaż niektórych kół motocyklowych. Ważnym elementem jest również miejsce wyważania kół motocyklowych. Większość warsztatów motocyklowych wyważa koła na stacjonarnych stanowiskach. Istnieją jednak użytkownicy, którzy potrzebują mobilnej wyważarki motocyklowej, umożliwiającej przewiezienie w konkretne miejsca. Należą do nich mobilne serwisy motocyklowe świadczące usługi u klienta lub obsługujące wyścigi motocyklowe w Polsce i za granicą.

Wyważanie statyczne a wyważarka motocyklowa

Pomiar niewyważania koła: wyważarka statyczna do kół motocyklowych pozwala wykryć wyłącznie przybliżoną wartość niewyważenia. Interpretacja tej wartości pozostawiana jest do indywidualnej oceny operatora. Oznacza to, że Adam może wyważyć koło motocyklowe w zupełnie inny sposób niż Marcin. Pomiar na takiej wyważarce oparty jest na subiektywnej ocenie i doświadczeniu operatora, więc trudno liczyć na powtarzalność pomiaru. W odróżnieniu od wyważania statycznego, wyważarka motocyklowa dokonuje pomiaru niewyważenia koła za pomocą wbudowanych czujników, a wymaganą gramaturę ciężarków wskazuje wyświetlacz wyważarki. Pomiar jest sparametryzowany, a ryzyko popełnienia błędu znikome.

Dokładność pozycji wyważenia: wyważanie statyczne kół motocyklowych i prędkość grawitacyjnego opadania koła zależą od poziomu tarcia rolek. Może on wpływać na dokładność wyważenia, a w szczególności – na miejsce aplikacji ciężarka. Wyważarka motocyklowa Fasep B202 mierzy pozycję niewyważenia w sposób ciągły, niezależnie od prędkości obrotowej i hamowania koła. Dzięki temu użytkownik otrzymuje konkretne wskazanie miejsca, gdzi należy zamontować ciężarek.
Wyważanie statyczne i dynamiczne: wyważarka statyczna do kół motocyklowych pozwala zbadać wyłącznie niewyważenie statyczne. Wyważarka motocyklowa Fasep umożliwia pomiar nie-wyważenia statycznego oraz dynamicznego. Dzięki temu koła mogą być wyważone zarówno statycznie, jak i dynamicznie. To bardzo ważna różnica, istotna dla użytkowników wymagających skutecznego wyważania szerokich i ciężkich kół motocyklowych, z którymi nie radzą sobie wyważarki statyczne. Większość ekspertów zajmujących się wyważaniem kół jest zgodna w zakresie korzyści, jakie daje wyważenie dynamiczne kół motocyklowych o szerokości 4 cali lub większej.

Wyważarka motocyklowa a wyważarka osobowa z uchwytem motocyklowym

Dokładność centrowania: wyważarka do kół osobowych wyposażona w uchwyt motocyklowy sprawia, że koło motocyklowe jest zamocowane za pomocą ramion zaciskowych, blokujących je poprzez kontakt z zewnętrzną krawędzią opony. Taki sposób mocowania zmniejsza dokładność wyważenia ze względu na możliwość wystąpienia drgań wynikających z nieprawidłowego centrowania koła. Wyważarka motocyklowa ma nieruchomy wałek do mocowania koła, który idealnie odzwierciedla warunki jego toczenia na osi motocykla przy równoczesnym idealnym centrowaniu koła na wałku wyważarki.

Kalibracja uchwytu: duża część warsztatów wykorzystujących wyważarki oso-bowe z uchwytami motocyklowymi dostrzega problem z prawidłowym przeprowadzeniem kalibracji. Ponadto przezbrojenie z konfiguracji samochodowej na motocyklową zabiera czas, podczas gdy wyważarka motocyklowa jest zawsze gotowa do pracy z kołami motocyklowymi.                Łukasz Poplawski
Dyrektor zarządzający Anwa-TechWasi dostawcy
Polecane


ver. 2023#2