strona główna Materiałoznawstwo Mieszanie płynów chłodzących
2022-07-21, ostatnia aktualizacja 2022-07-21 08:04

Mieszanie płynów chłodzących

Fot. Ravenol

W dobie ciągłego rozwoju układów przeniesienia napędu, technologii hybrydowych oraz pojazdów w pełni elektrycznych zmiany nie ominęły również płynów chłodniczych. Skończył się czas, kiedy rozpoznawano je po kolorze: niebieski, żółty czy zielony. Dziś przed płynami stawia się poważniejsze wymagania.

Układ chłodzenia silnika, inwertera w hybrydach czy zespół baterii – to zadania dla płynów nowej generacji. Oczywiście, produkty typu C11-G11 są nadal dostępne w sprzedaży, lecz w obecnej ofercie można znaleźć płyny C13-G13 oraz rozwiązania przeznaczone do samochodów japońskich, jak Ravenol HJC. Należy pamiętać, że płyn stanowi nie tylko ochronę przed zamarzaniem, ale również przed korozją oraz powstającymi podczas użytkowania osadami. Stosowanie przez producentów złożonych układów pomp mechanicznych oraz elektrycznych wymaga użycia płynów o najlepszej jakości z odpowiednimi aprobatami i specyfikacjami.

Portfolio płynów chłodniczych Ravenol jest oparte na tej samej strategii, co produkty ATF i oleje silnikowe. Są to idealnie dopasowane do układów chłodzenia produkty najwyższej jakości. Produkcja płynów najnowszej generacji, jak Ravenol LGC Protect, oparta jest na glicerynie, bardziej przyjaznej dla środowiska od glikolu. Gliceryna wytwarzana jest przy produkcji paliwa biodiesel. Dodatkowo zastosowane w formulacji krzemiany pozwalają na doskonałą ochronę układów wykonanych ze stopów aluminium, żeliwa i magnezu.
Zasadą jest, że płyny chłodnicze wyprodukowane przy wykorzystaniu najnowszej technologii i zastosowaniu w nich nowoczesnych komponentów, nie powinny być ze sobą mieszane. W przypadku wycieku płynu chłodniczego zaleca się przepłukanie instalacji i użycie właściwego płynu. Taki zabieg pozwoli zachować czystość układu i odpowiednie parametry płynu chłodzącego przez cały okres eksploatacji.

Jak dobrać płyn i kiedy wymienić?
Konfigurator dostępny pod adresem ravenol.pl/content/8-dobierz-olej pozwala dobrać wszystkie płyny eksploatacyjne do danego modelu samochodu, a zakładka układ chłodzenia – odpowiedni płyn, jego potrzebną objętość oraz interwał wymiany podany w tysiącach kilometrów. Innowacyjny konfigurator uwzględnia najnowsze rozwiązania i obejmuje również pojady z napędem hybrydowym oraz elektrycznym.
W zależności od zastosowanych technologii wyróżnia się układy chłodzenia: silnika spalinowego, napędu elektrycznego i inwertera. Ravenol zwraca uwagę, iż przy zastosowaniu tego samego płynu obiegi te mogą mieć różne interwały wymiany.
Konfigurator dostępny jest również w katalogu firmy Ravenol i pozwala wyszukać produkt po normie, specyfikacji, aprobacie oraz po drzewie: marka-model-rok produkcji-pojemność silnika.   Grzegorz Kawka
Kierownik Działu Technicznego Ravenol


 

Wasi dostawcy


Podobne

Polecane


ver. 2023#2