strona główna Lakiernictwo Jak uniknąć igiełkowania?
2022-08-21, ostatnia aktualizacja 2022-08-21 18:38

Jak uniknąć igiełkowania?

Fot. Standox

Należąca do firmy Axalta marka renowacyjna Standox zaczęła udostępniać bezpłatne filmy szkoleniowe, zanim jeszcze ta forma przekazywania wiedzy stała się niezbędna w czasach pandemii. Z nowego nagrania z cyklu Standovision lakiernicy dowiedzą się, jak łatwo uniknąć klasycznego błędu igiełkowania, czyli mikroskopijnych dziurek w lakierze bezbarwnym

Właściwy odcień wypełniacza
Wady w lakierze bezbarwnym, w tym igiełkowanie, powstają w wyniku aplikacji zbyt dużej ilości lakieru bazowego. Szczególnej uwagi wymaga zwłaszcza naprawa białych i czerwonych kolorów solidowych. Prawidłowy odcień wypełniacza ogranicza ryzyko aplikacji zbyt dużej ilości lakieru bazowego, a jednocześnie pozwala obniżyć koszty i zużycie materiału. Przy wyborze wypełniacza warto sprawdzić informacje o recepturze koloru w oprogramowaniu kolorystycznym Standowin iQ.

Prawidłowe suszenie lakieru bazowego Standoblue
Prawidłowy proces suszenia lakieru bazowego jest podstawą każdej naprawy. Lakiernicy powinni dokładnie zapoznać się z wytycznymi dotyczącymi warunków klimatycznych dla lakieru Standoblue. Znajdą w nich informacje dotyczące dostosowania lakieru bazowego zależnie od temperatury oraz wilgotności powietrza.

Dodatek Standoblue Booster
Podczas napraw kolorów solidowych sprawdzi się dodatek marki Standox – Standoblue Booster MIX 100. Jest on szczególnie przydatny w skrajnych warunkach, np. przy bardzo niskiej wilgotności lub bardzo suchym powietrzu. Dodatek pomaga zachować optymalne parametry lakieru Standoblue oraz zapobiega powstawaniu wad.

Prawidłowy dobór pistoletu i ciśnienia
Podczas wyboru dyszy i ciśnienia należy kierować się zaleceniami w metryczkach technicznych Standox. Za duża dysza powoduje aplikację zbyt dużej ilości lakieru i zwiększa ryzyko wystąpienia zacieków oraz powstanie innych wad. Podobnie jest w przypadku ciśnienia. Niewłaściwy stopień atomizacji materiału tworzy zbyt grubą warstwę i w konsekwencji prowadzi do powstawania wad lakierniczych. Jednocześnie zbyt duża atomizacja materiału lub zbyt wysokie ciśnienie wlotowe doprowadzają do lakierowanej powierzchni zbyt dużo powietrza, co często skutkuje igiełkowaniem.

Jak suszyć dyszą nadmuchową?
Przy suszeniu lakieru bazowego dyszą nadmuchową konieczne jest odpowiednie dobranie ciśnienia i odległości dyszy od powierzchni. Standox zaleca, aby ciśnienie wlotowe nie przekraczało 2 barów oraz rekomenduje zachowanie minimum jednego metra odległości od elementu. Metody tej nie należy stosować podczas utwardzania się lakieru bazowego Standoblue.
Filmy instruktażowe  można znaleźć na stronie www.youtube.com/standoxonline. Więcej informacji na temat działalności firmy w branży renowacyjnej dostępnych jest na stronie www.standox.pl.  Harald Klöckner
Standox Head of Training na Europę, Bliski Wschód i Afrykę


 

Wasi dostawcy


Podobne

Polecane


ver. 2023#2