strona główna Nadwozia Regeneracja odbłyśników i odnawianie lamp
2023-05-06, ostatnia aktualizacja 2023-05-06 10:08

Regeneracja odbłyśników i odnawianie lamp

Ratowanie elementu pojazdu stanowi częstą praktykę wśród posiadaczy aut zabytkowych

Fot. Wesem

Ratowanie elementu pojazdu stanowi częstą praktykę wśród posiadaczy aut zabytkowych

Bywa, że rozstanie się z fabrycznym podzespołem jest trudne, a czasem wręcz niemożliwe. Firma Wesem w ramach marki Heavy Duty Coating, wychodząc naprzeciw potrzebom użytkowników i właścicieli samochodów, wprowadziła usługę regeneracji odbłyśników, a także kompleksowego odnawiania lamp. Użytkownik może cieszyć się oryginalnym produktem, a jednocześnie uzyskuje lampę o parametrach nowego reflektora i doskonałych właściwościach świetlnych.

Ratowanie elementu pojazdu stanowi częstą praktykę wśród posiadaczy aut zabytkowych w przypadkach, gdy użytkownik jest do niego przywiązany, a zakupienie nowego produktu jest niemożliwe lub wiąże się z dużym wydatkiem. Jednym z takich podzespołów jest reflektor samochodowy. Jego właściwości trzeba przywrócić głównie ze względu na bezpieczeństwo jazdy, co jednocześnie wpływa na wygląd i estetykę pojazdu. Na rynku oferowane są profesjonalne rozwiązania, pozwalające przywrócić pierwotne właściwości fizyczne i świetlne lamp samochodowych.

Nieodpowiednio i prawidłowo zregenerowany odbłyśnik

Heavy Duty Coating, bazując na wieloletnim doświadczeniu firmy Wesem w produkcji lamp i reflektorów (jest obecna od 45 lat na rynku), oferuje możliwość przywrócenia tych elementów pojazdu do odpowiedniego stanu. Za pomocą nowoczesnych metod (używanych na co dzień przy produkcji lamp) renowacja odbłyśnika metalowego lub aluminiowego przeprowadzana jest w następujących etapach:

  • odtworzenie elementu optycznego – usunięcie starej warstwy, zgorzeliny, w razie potrzeby poprawa kształtu poprzez wyrównanie powierzchni;
  • zabezpieczenie podkładową, chemiczną warstwą antykorozyjną;
  • lakierowanie proszkowe;
  • metalizacja (napylanie próżniowe) – nadanie odblasku.

Lampa przed i po odnowieniu

Warto zaznaczyć, że w procesie lakierowania wykorzystywane są najnowsze i ekologiczne technologie. Odbłyśnik po przygotowaniu powierzchni pokrywany jest specjalnie do tego przeznaczonym lakierem proszkowym.

W procesie regeneracji odbłyśników, zarówno przy samodzielnym działaniu, jak i przy zleceniu jej firmie zewnętrznej, nierzadko zdarzają się błędy. Aby ich uniknąć, należy zwrócić uwagę, czy:

  • część jest rozłożona na możliwie najmniejsze elementy,
  • powierzchnia do regeneracji została właściwie oczyszczona i przygotowana do metalizacji,
  • materiały do pokrycia zostały odpowiednio dobrane,
  • poszczególne detale odbłyśnika zostały odnowione,
  • po złożeniu w całość wszystkie elementy działają poprawnie,
  • odbłyśnik nie został zanieczyszczony odciskiem palca i jest odpowiednio zabezpieczony.

Z Heavy Duty Coating użytkownik może pójść krok dalej, zlecając odnowienie całej lampy. Przygotowanie tego procesu wymaga dokładnej weryfikacji przesłanego elementu. Sprzęt jest demontowany, a poszczególne elementy przygotowywane do odnowienia. Proces odnawienia elementów metalowych może obejmować oczyszczanie ich z rdzy, a następnie zabezpieczanie za pomocą cynkowania stopowego i/lub warstwy lakierniczej. Odnawianie odbłyśnika przebiega w sposób opisany powyżej. Na etapie końcowym klejona jest szyba i montowane odrestaurowane części.

Odbłyśnik przed regeneracją (z lewej) i po jej przeprowadzeniu

W ten sposób właściciel samochodu otrzymuje lampę o cechach nowego produktu i może ją eksploatować przez kolejne lata.
Ze względu na stosowane technologie Wesem nie regeneruje odbłyśników z tworzywa. Nie zawsze regeneracja lub odnowienie lampy jest możliwe lub efekt może nie w pełni zadowolić zlecającego. W przypadkach, gdy odbłyśnik jest bardzo zniszczony, przed rozpoczęciem procesu klient jest informowany o ograniczeniach lub spodziewanych efektach. Pozwala mu to podjąć świadomą decyzję dotyczącą dalszych działań.

Renowację lampy warto zlecić specjalistom i profesjonalnym firmom. Regenerowane elementy podlegają gwarancji w Polsce, a użytkownik z satysfakcją i spokojem może cieszyć się lampą, która uzyskała „drugą młodość”. Ma przy tym pewność, ze będzie ona pełniła swoją rolę we wspieraniu bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego.

Przykładowe zamienniki z oferty firmy Wesem

Jeśli istnieje przyczyna, dla której regeneracja jest niemożliwa, w ofercie polskiego producenta, firmy Wesem, użytkownicy znajdą wybrane odpowiedniki lamp do starszych pojazdów, które niczym nie ustępują oświetleniu instalowanemu podczas pierwszego montażu.  

 Krzysztof Hajduk
Kierownik produkcji Wesem

Tagi

regeneracja  Wesem 


 

Wasi dostawcy


Podobne

Polecane


ver. 2023#2