strona główna Lakiernictwo Porady marki Standox: Uszkodzenia na podłożach metalowych
2023-07-17, ostatnia aktualizacja 2023-07-17 12:01

Porady marki Standox: Uszkodzenia na podłożach metalowych

Fot. Standox

Warsztaty lakiernicze prosperują dzięki dużej przepustowości, a zatem drobnym naprawom, które można wykonać szybko i sprawnie przy minimalnym czasie oczekiwania klienta. Zdarzają się jednak poważne uszkodzenia. Pozostawiają one klienta bez samochodu na dłużej i wymagają więcej czasu oraz materiałów.

Wskazówki dotyczą naprawy poważnych uszkodzeń lakieru na podłożach metalowych i zostały przygotowane na podstawie produktów marki Standox, które oferują doskonałą jakość naprawy, już za pierwszym razem.

Przygotowanie podłoża
Bardzo istotne jest przygotowanie podłoża i lakiernicy nie powinni o tym zapominać. W przeciwnym razie doświadczą problemów na późniejszym etapie naprawy. Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie powierzchni w celu usunięcia wszystkiego, co może mieć wpływ na przyczepność kolejnych warstw. W tym celu należy użyć zmywacza silikonowego Standox Silicone Remover 6600, który wyciera się do sucha ściereczką odtłuszczającą. Następnie powierzchnię trzeba przeszlifować do metalu i ponownie oczyścić przy użyciu preparatu Standox Silicone Remover 6600 oraz ściereczki odtłuszczającej.

Szlifowanie
Po przygotowaniu podłoża, na uszkodzone miejsce aplikujemy szpachlę poliestrową Standox Soft Stopper U1090. W kolejnym etapie szlifujemy naprawiany obszar, usuwamy pył i ponownie nakładamy szpachlę na wszystkie niedoskonałości. Jeśli jest to konieczne – aplikujemy cienką warstwę pudru kontrolnego i ponownie szlifujemy. Rysy po szlifowaniu papierem o grubszej gradacji usuwamy przy użyciu papieru o gradacji drobniejszej o jeden lub dwa poziomy. Dla uzyskania najlepszego rezultatu krawędzie szlifuje się maszynowo, a narożniki ręcznie. Dobrą praktyką jest ponowne oczyszczenie całej powierzchni za pomocą preparatu Standox Silicone Remover 6600 i wytarcie do sucha ściereczką odtłuszczającą.

Naprawa lakiernicza
Zaczynamy od aplikacji wypełniacza gruntującego, np. Standox 1K Primer Filler U3010. Produkt zapewnia znakomitą ochronę przed korozją i bardzo dobrą przyczepność. Jest również dostępny w aerozolu, w poręcznej puszce 2K-SprayMax – idealnej do mniejszych napraw na przeszlifowanych powierzchniach. Następnie nakładamy wypełniacz, np. Standox VOC Xtra Filler U7560. Preparat ten ma bardzo dobre właściwości wypełniające, zapewnia dobrą przyczepność lakieru nawierzchniowego, jest łatwy w aplikacji i szybko schnie.
W kolejnym etapie ręcznie szlifujemy narożniki i krawędzie, a pozostałe obszary – maszynowo. Następnie czyścimy powierzchnię, używając środka czyszczącego Standox Precleaner 6800. Na koniec nakładamy lakier bazowy oraz jeden z lakierów bezbarwnych marki Standox.

Chociaż naprawa poważnych uszkodzeń na podłożach metalowych jest bardziej czasochłonna od napraw drobnych, wcale nie musi być trudniejsza. Trzeba jednak wcześniej zapoznać się z wytycznymi producenta i sumiennie ich przestrzegać.

Więcej informacji na temat marki Standox można znaleźć na stronie internetowej: www.standox.pl. Nagrania szkoleniowe Standovision są dostępne na kanale YouTube marki pod adresem: www.youtube.com/standoxonline.Harald Klöckner
Standox Head of Training na Europę, Bliski Wschód i Afrykę


 

Wasi dostawcy


Podobne

Polecane


ver. 2023#2