strona główna Materiałoznawstwo Olej Quartz INEO Long Life 5W-30 w testach long life
2023-11-23, ostatnia aktualizacja 2023-11-23 00:00

Olej Quartz INEO Long Life 5W-30 w testach long life

Fot. TotalEnergies

TotalEnergies zachęca do regularnej wymiany oleju w silnikach i jednocześnie uspokaja kierowców, którzy obawiają się trybu serwisowania long life. Jeśli silnik zgodnie z zaleceniami producenta jest serwisowany z wydłużonymi okresami między przeglądami i pracuje na prawidłowo dobranym oleju, będzie odpowiednio chroniony przez cały okres między wymianami.

Wyniki testów TotalEnergies potwierdzają, że przez cały, wydłużony okres eksploatacji oleje long life zachowują swoje właściwości. Współczesne silniki pracują w wysokich temperaturach i przy dużych ciśnieniach roboczych. Sprzyja to utlenianiu oleju i wpływa negatywnie na strukturę molekularną, co prowadzi do zwiększenia oporów, zanieczyszczeń i osadów w silniku.

W oleju TotalEnergies Quartz INEO Long Life 5W-30 zastosowano technologię ART (Age Resistance Technology). ART to zaawansowana, bardzo nowoczesna formuła, zapewniająca optymalne właściwości przeciwutleniające i przeciwzużyciowe oleju silnikowego, co gwarantuje efektywną ochronę przed zużyciem silnika i tworzeniem się szlamu oraz osadów. Oleje TotalEnergies przystosowane do wydłużonych interwałów są systematycznie badane, a ich właściwości potwierdzane w warunkach praktycznych, podczas licznych testów. Należy podkreślić, że nie chodzi tu o testy wewnętrzne prowadzone przez TotalEnergies, ale o testy niezależne, realizowane przez producentów silników oraz międzynarodowe organizacje certyfikujące.

Oto przykłady testów przeprowadzonych dla oleju TotalEnergies Quartz INEO Long Life 5W-30, posiadającego normę koncernu Volkswagen VW 504.00/507.00. Według producenta pojazdów oznacza to możliwość stosowania przebiegów pomiędzy wymianami typu long life, czyli 30 000 km lub 2 lata w normalnych warunkach eksploatacyjnych.

Testy ACEA
Podczas testów ACEA (Europejskiego Stowarzyszenia Konstruktorów Samochodowych) jednym z badań jest tzw. test polerowania tulei cylindrowej, który sprawdza skuteczność oleju pod kątem ochrony tulei cylindrowych, a co za tym idzie – zdolność oleju do utrzymywania się na powierzchniach trących tuleja-pierścienie.

W tym konkretnym przypadku był on przeprowadzony na silniku Mercedesa OM646 i wykazał 6-krotnie (!) lepszy wynik TotalEnergies, niż maksymalna wartość dopuszczona przez organizację ACEA. Test pokazuje zdolność zabezpieczenia tulei przed zużyciem, ścieraniem specjalnego honowania. Jest ono bardzo istotne, aby olej utrzymał film smarujący pomiędzy pierścieniami a tuleją. Należy przypomnieć, że olej w tych miejscach może osiągać temperaturę 250oC i jego lepkość spada do bardzo niskich wartości.

Następny test ACEA dotyczył utrzymania silnika w czystości, czyli ochrony przed powstawaniem osadów. Pokazał on, że olej dwukrotnie przewyższa wymagania kwalifikacyjne, utrzymując silnik we wzorowej czystości. Test utrzymania silnika w czystości świadczy z kolei o właściwościach dyspergujących, myjących i przeciwutleniających oleju. Chodzi o to, aby w trybie long life olej dzięki wysokiej jakości bazy i odpowiednim dodatkom myjąco-dyspergującym skutecznie zapobiegał odkładaniu się nisko- i wysokotemperaturowych zanieczyszczeń. W trakcie całego okresu eksploatacji pozostają one rozpuszczone w oleju i pływają w nim aż do momentu wymiany.

Kolejne istotne badanie udostępnione przez TotalEnergies przeprowadzone przez firmę Volkswagen dotyczyło przydatności oleju do ochrony krzywek i popychaczy. Tym razem okazało się, że Quartz Ineo Long Life 5W-30 chroni krzywki i popychacze aż o 40% lepiej, niż wymaga tego niemiecki producent. Jest to szczególnie wymagający test, ponieważ w tym obszarze panują bardzo wysokie naciski (80-100 kg/cm2), a olej rozgrzany do temperatury 120-180oC musi wytworzyć odpowiedni film olejowy – warstwę graniczną, aby przeciwdziałać tym obciążeniom.

Znaczenie przeprowadzonych testów
Jak wynika z niezależnych testów, oleje TotalEnergies z technologią ATR przeznaczone do trybu long life nie tylko wytrzymują zakładane, wydłużone interwały, ale wykazują jeszcze spore rezerwy wytrzymałościowe.

Od dawna wiadomo, że jakość oleju to nie oznaczenie lepkości. Jakość oleju opisują specyfikacje czy homologacje, za którymi stoją wielogodzinne testy na hamowniach silnikowych oraz mnogość testów laboratoryjnych. I tylko oficjalne homologacje są gwarantem jakości oleju. Przebiegi long life są możliwe w normalnym cyklu eksploatacyjnym.

Wszelkie warunki pracy silnika, gdzie zużycie paliwa jest wyższe niż optymalne, na przykład podczas jazdy miejskiej, szybkiej jazdy autostradami, częstych uruchomień silnika, jazdy w górach itd., wiążą się ze zwiększonym obciążeniem i tam long life nie będzie miało uzasadnienia. W takich warunkach olej szybciej ulega zanieczyszczeniom i z tego względu producenci pojazdów zalecają nawet skracanie przebiegów pomiędzy wymianami o co najmniej 30% lub 1 rok.Andrzej Husiatyński
Kierownik działu technicznego TotalEnergies Marketing Polska

Tagi

Olej  total  TotalEnergies Wasi dostawcy
Podobne

Polecane


ver. 2023#2