strona główna Zespoły napędowe Systemy LPG do każdego silnika
2011-08-08, ostatnia aktualizacja 2011-08-08 08:33

Systemy LPG do każdego silnika

Fot. AC SA

Fot. AC SA

Instalacje gazowe do samochodów są bardzo dobrym rozwiązaniem w czasach stale rosnących cen benzyny. Nasze systemy gazowe można z powodzeniem montować zarówno do nowych, jak i do starych aut. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę, by odpowiednio dobrać instalację LPG do danego modelu samochodu. 

W ofercie posiadamy instalacje gazowe, począwszy od systemów stosowanych w silnikach gaźnikowych i z wtryskiem jednopunktowym, aż po instalacje sekwencyjne, które z powo- dzeniem mogą być stosowane w najnowszych modelach samochodów. Oferujemy systemy do silników 4-, 6- oraz 8-cylindrowych.

Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się nasze sterowniki do silników z wielopunktowym wtryskiem benzyny. Prawidłowość ta zgodna jest z ogólnymi trendami rynkowymi, ponieważ firma AC SA posiada 45% udział w rynku krajowego, a produkty naszej marki są najczęściej wybieranymi systemami przez klientów. Można powiedzieć, że co druga instalacja gazowa montowana w samochodach jest produkowana przez nas.

Zasilanie gazowe I, II i III generacji 

Klienci posiadający samochody z silnikami gaźnikowymi mogą stosować system STAG-2G, który jest niezwykle prosty w montażu i obsłudze oraz niezawodny w działaniu. Do silników z jednopunktowym wtryskiem benzyny oferujemy popularny STAG-150 – technicznie zaawansowany sterownik dający się kodować z poziomu programu AcLPG Win. Precyzyjna kalibracja systemu pozwala na osiągniecie optymalnej dawki gazu zarówno przy obrotach jałowych, jak również pod zwiększonym obciążeniem. W naszym portfolio posiadamy również niezawodne i przeznaczone do silników starszych generacji systemy STAG-100, STAG-50 czy też STAG-2L. 

Generacja IV

Nowoczesne silniki z zaawansowanym sterowaniem dawką paliwa wymagają innowacyjnych rozwiązań w systemach gazowych. Posiadamy w ofercie szeroką gamę systemów współpracujących ze wszystkimi grupami silników o pośrednim wtrysku benzyny dostępnymi na rynku.

Do czołówki naszych produktów stosowanych w systemach sekwencyjnych należy STAG-300 Premium. Zastosowanie najdoskonalszych algorytmów pracy pozwala idealnie dostosować dawkę paliwa gazowego do zapotrzebowania silnika. STAG-300 Premium łączy się za pośrednictwem Adaptera ODB z systemem OBDII / EOBD pojazdu i na podstawie korekcji krótko- i długoterminowych wprowadza własne dodatkowe korekcje wtrysku gazu. Jest to główna funkcja, która wyróżnia sterownik Premium spośród pozostałych naszych produktów do instalacji sekwencyjnych. W marcu bieżącego roku wprowadziliśmy na rynek sterownik STAG-300 ISA2, który wyposażony jest w Inteligentny System Autoadaptacji II – na podstawie zebranej mapy benzynowej wprowadza korekcje na mapie 3D i w zależności od zmiany warunków pracy silnika mapa 3D jest na bieżąco modyfikowana.

Nasze sterowniki (STAG-300 Premium, STAG-300 ISA-2, STAG-4 Plus) posiadają rozbudowane możliwości ręcznej kalibracji sterownika – mapa 2D, mapa 3D, ręczna korekcja temperatury wtryskiwanego gazu. Dzięki zaawansowanym sposobom regulacji wszystkie nasze systemy sekwencyjne pozwalają na stworzenie idealnej dawki gazu w pełnym zakresie obrotów.

LPG do silników z bezpośrednim wtryskiem benzyny

Od pewnego czasu na rynku motoryzacyjnym coraz popularniejsze stają się samochody wyposażone w silniki z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Benzyna nie jest już podawana do kolektora ssącego, lecz wtryskiwana do komory spalania pod dużym ciśnieniem.

Sterowniki stosowane w instalacjach do systemów IV generacji w tych silnikach nie spełnią swojej roli, więc konieczne jest zastosowanie specjalnego typu sterownika takiego, jak STAG 400 DPI. Przy jego projektowaniu staraliśmy się  stworzyć jedno urządzenie współpracujące z wieloma silnikami z bezpośrednim wtryskiem benzyny. Aby osiągnąć ten cel niezbędne było przetestowanie naszego produktu na wielu różnych modelach samochodów. Badania zakończone zostały powodzeniem i produkt we wrześniu pojawi się na rynku.

AC SA Instalacje gazowe AC SA Instalacje gazowe

Opłacalność instalacji gazowej

Rynek autogazu to obecnie jeden z najbardziej perspektywicznych segmentów sektora paliwowego. Ponad 2,5 mln kierowców w Polsce jeździ samochodami zasilanymi LPG, a każdego roku przybywa około 150 – 200 tys. nowych pojazdów napędzanych tym paliwem. Co roku pojawiają się pojazdy wykorzystujące nowe typy silników – bardziej wydajne i dysponujące najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi. Aby dostosować się do zmieniających się wymogów na rynku motoryzacyjnym, montowane w samochodach instalacje gazowe AC SA poddawane są ciągłym modernizacjom. Ulepszenia te mają na celu osiągnięcie produktu, który będzie spełniał wszystkie oczekiwania jakościowe i eksploatacyjne użytkowników oraz firm motoryzacyjnych.

Wzrost zainteresowania montażem instalacji gazowych spowodowany jest atrakcyjną ceną paliwa LPG (około 50% niższą od ceny benzyny) oraz znacznym postępem technologicznym systemów dostępnych na rynku. Obecnie samochodowe instalacje autogazu są coraz bardziej zaawansowane, a przez to bardziej efektywne w tworzeniu optymalnej dawki paliwa gazowego. Nasze systemy pozwalają na osiągnięcie istotnych oszczędności dzięki stosowaniu LPG/CNG. Co więcej, przy naszych systemach STAG, montaż instalacji gazowej na pewno będzie opłacalny, nawet jeżeli samochód posiada mały, ekonomiczny silnik. Paliwo gazowe zawsze będzie przecież tańsze od benzyny.

Prawidłowo zamontowana samochodowa instalacja gazowa sprawia, że jazda stanie się bardziej ekonomiczna i ekologiczna. Przy założeniu, że średni koszt instalacji to 2,5 tys. zł oraz spalaniu 8-10 litrów benzyny na 100 km, inwestycja ta zwraca się po przejechaniu 15-20 tys. km. Warto zatem zadbać zarówno o jakość samej instalacji, jak i jej profesjonalny montaż i serwis. Zignorowanie powyższych kwestii to po prostu strata pieniędzy.

Obsługa pojazdów z instalacjami gazowymi 

Instalacja gazowa to skomplikowany układ zasilania silnika alternatywnym paliwem i powinien być obsługiwany wyłącznie przez wykwalifikowany personel. Ogólnego serwisu najlepiej jest dokonywać w warsztatach, które również posiadają uprawnienie do montażu i obsługi instalacji gazowej. Jeżeli samochód z zamontowaną instalacją gazową trafił jednak do warsztatu, który nie posiada uprawnień do obsługi systemów gazowych  ingerencja w systemy gazowe jest niewskazana. Obsługa instalacji gazowej przez niewykwalifikowanego pracownika może skutkować jej późniejszą niepoprawną pracą, nieszczelnością układu lub utratą gwarancji wystawionej przez serwis auto-gazowy.

AC SA Instalacje gazowe AC SA Instalacje gazowe

Bardzo ważne jest przeprowadzanie regularnych przeglądów instalacji gazowej. Użytkowanie wadliwie działającego systemu może doprowadzić nawet do poważnego uszkodzenia silnika. Najbezpieczniejsze dla stanu silnika i najoszczędniejsze dla naszej kieszeni jest dokonywanie regularnych przeglądów w renomowanych warsztatach, co zapewni długą funkcjonalność instalacji.

Profesjonalne warsztaty dysponują obecnie zaawansowanym technologicznie sprzętem, który zapewnia bezawaryjność i najwyższą wydajność instalacji. Klient wybierający markę STAG, ma nie tylko możliwość nie tylko właściwego zamontowania instalacji LPG, lecz także jej dogodnego serwisowania. Sieć serwisowa AC SA jest na tyle rozległa, aby w każdym z regionów Polski można było w ramach gwarancji bezpłatnie dokonać naprawy, przeglądu czy też zasięgnąć fachowych porad.

AC SA zapewnia też użytkownikom instalacji STAG dostęp do rozbudowanej sieci certyfikowanych Partnerskich Warsztatów Serwisowych (PWS). Takie rozwiązanie zapewnia stały nadzór nad jakością montażu oraz wysokim poziomem świadczonych usług serwisowych, dzięki surowym kryteriom doboru podmiotów i ich kontroli. Klienci montujący instalacje LPG w sieci PWS mogą korzystać z profesjonalnych i bezpłatnych napraw gwarancyjnych na terenie całego kraju. Staranny montaż instalacji zapewnia całkowite bezpieczeństwo użytkowania i zachowanie osiągów samochodu identycznych jak w przypadku silnika benzynowego.

Szansa dla warsztatów

Każdy warsztat samochodowy może zdobyć uprawnienia do montażu i obsługi samochodowych instalacji gazowych. Aby je uzyskać, należy posiadać wpis do homologacji, którego można dokonać za pośrednictwem naszej firmy po spełnieniu pewnych wymogów m.in.: zakupienie analizatora spalin oraz elektronicznego testera szczelności.

Oprócz posiadania wpisu homologacyjnego niezwykle istotny jest poziom posiadanej wiedzy z zakresu samochodowych instalacji gazowych oraz z dziedziny mechaniki i elektroniki pojazdowej. Nasza firma prowadzi również bezpłatne szkolenia z zakresu montażu i serwisowania instalacji gazowych marki STAG, które są niezwykle cenne dla wielu początkujących, a także zaawansowanych monterów. Szkolenia prowadzone są na terenie całego kraju przez naszych Regionalnych Doradców Techniczno-Handlowych.

Warsztaty montujące systemy STAG mogą również liczyć na bezpośrednią bezpłatną pomoc techniczną ze strony Regionalnych Doradców Techniczno-Handlowych. Ich  zadaniem jest doradztwo techniczne, pomoc bezpośrednia w warsztacie oraz stały nadzór na jakością montażu produktów STAG na terenie całego kraju.

Serwisy autogazowe mogą ubiegać się o włączenie do grona Partnerskich Warsztatów Serwisowych po spełnieniu następujących kryteriów:

 • najwyższe standardy montażu i obsługi klienta;
 • wyposażenie warsztatu w profesjonalne narzędzia i urządzenia do montażu samochodowych instalacji gazowych;
 • wysoki poziom obsługi gwarancyjnej i pogwarancyjnej;
 • systematyczne szkolenia i egzaminy zapewniające wysokie kwalifikacje montażystów;
 • staż i doświadczenie zawodowe;
 • zgoda na stały nadzór sieci prowadzony przez Doradców Techniczno-Handlowych AC SA.

Warsztaty spełniające powyższe kryteria są zapraszane do współpracy z AC SA przez Regionalnych Doradców Techniczno-Handlowych. Uzyskanie tytułu PWS to nie tylko prestiż, ale także wymierne korzyści dla warsztatu, który otrzymuje:

 • możliwość współtworzenia nowych produktów;
 • dostęp do nowości AC i ich testowania w pierwszej kolejności;
 • wsparcie marketingowe;
 • wsparcie techniczne ze strony RDTH oraz Działu Szkoleń i Wsparcia Technicznego;
 • opiekę koordynatora sieci warsztatów LPG/CNG;
 • możliwość udziału w szkoleniach i spotkaniach specjalnych dla sieci PWS;
 • specjalne oferty ratalne dla klientów warsztatu.


Adam Skrzypko
Specjalista ds. technicznych AC Spółka AkcyjnaWasi dostawcy


Podobne

Polecanever. 2023