strona główna Zespoły napędowe Sprzęgiełka DriveAlign
2011-08-11, ostatnia aktualizacja 2011-08-12 06:33

Sprzęgiełka DriveAlign

W ofercie firmy Gates pojawiła się linia sprzęgiełek alternatora DriveAlign

Gates

W ofercie firmy Gates pojawiła się linia sprzęgiełek alternatora DriveAlign

We współczesnych samochodach stosowane są coraz cięższe i mocniejsze alternatory, a opór mechaniczny towarzyszący pracy ich wirników zwiększa obciążenie paskowych napędów osprzętu.

Moment obrotowy przekazywany paskiem z wału korbowego na wirnik alternatora rośnie wraz z wytwarzaną mocą elektryczną, potrzebną do zasilania zwiększającej się liczby jej odbiorników, takich jak: podgrzewane siedzenia i szyby, elektrycznie napędzane wentylatory i sprężarki klimatyzacyjne itp. 

Moment ten nie ma jednak wartości stałej, gdyż obciążenie wirnika wykonywaną pracą zmienia się cyklicznie w takt przecinania wirującym polem magnetycznym uzwojeń kolejnych cewek stojana. Także ruch obrotowy wału korbowego nie jest jednostajny, gdyż występują w nim drgania skrętne wywoływane przemiennością suwów w poszczególnych cylindrach. W efekcie obu tych zjawisk pasek ulega ciągłym wzrostom i spadkom naprężenia. Powodują one szkodliwe dla efektywności i trwałości napędu poślizgi na kołach pasowych, a także drgania będące źródłem hałasu.

Z tych powodów wałów wirników alternatorów nie łączy się z kołami pasowymi sztywno, lecz za pośrednictwem jednokierunkowych sprzęgieł. Rozłączają one napęd w tych krótkich momentach, gdy ruch paska ulega spowolnieniu, czy to na skutek występujących w układzie drgań skrętnych, czy też z powodu spadku prędkości obrotowej silnika. Zapobiegają tym samym poślizgom paska oraz redukują jego drgania i zmienność naprężeń. Wydłużają więc okres eksploatacji wszystkich komponentów napędu osprzętu pomocniczego.

Obecnie firma Gates rozszerza paletę swych produktów właśnie o jednokierunkowe sprzęgiełka alternatora DriveAlign®. Jej oferta obejmuje dzięki temu wszystko, co jest niezbędne dla pełnej niezawodności omawianych napędów, począwszy od pasków wieloklinowych, przez koła pasowe z tłumikiem drgań, aż po specjalistyczne narzędzia serwisowe.

Choć obecnie niemal każdy nowy model samochodu jest wyposażony w sprzęgiełko alternatora, ich asortyment produkowany przez firmę Gates odpowiada potrzebom większości zastosowań w popularnych modelach pojazdów. Oferta zawiera 84 referencje, których pasowanie odpowiada produktom OE. Ponadto, firma Gates oferuje również profesjonalny zestaw narzędzi do szybkiego i łatwego montażu oraz demontażu.

Ze względu na bardzo istotną rolę sprzęgiełek alternatorów Gates zaleca ich wymianę podczas każdej obsługi systemu napędu urządzeń pomocniczych, a także w przypadku montażu nowego alternatora. Dobór odpowiedniej części zamiennej umożliwia katalog online dostępny na stronie: www.gatesautocat.com.Marcin Perzyna
District Sales Manager Gates Europe


 

Wasi dostawcy

Podobne

Polecane


ver. 2023#2