strona główna Serwisowanie ogumienia Pielęgnacja felg samochodowych
2012-04-07, ostatnia aktualizacja 2012-04-07 09:27

Pielęgnacja felg samochodowych

Pielęgnacja felg samochodowych

Fot. e90post.com, MK Service

Pielęgnacja felg samochodowych

Felgi są ustawicznie narażone na zabrudzenia. Gorący pył powstający podczas hamowania działa bardzo agresywnie. Wraz z brudem ulicznym pozostawia on na przednich kołach szaro-czarny osad, który - o ile przez dłuższy czas nie zostanie usunięty - "wżera się" w powierzchnie felg.

Wskutek tego powstają drobne dziurki, w których osadzają się metale zawarte w pyle hamulcowym i które w połączeniu z wilgocią prowadzą do korozji kontaktowej. Przy tym pył hamulcowy przenika przez warstwę ochronnego lakieru, trwale uszkadzając felgi. Typowe zabrudzenie felg jest mieszanką pyłu hamulcowego oraz brudu ulicznego. Zawiera ono różne składniki, takie jak metale, wypełniacze (np. tlenek aluminium), środki antyadhezyjne (np. grafit), środki organiczne (np. żywice) i wiele innych.

Tradycyjne domowe środki czyszczące lub szampony samochodowe nie eliminują tego rodzaju zabrudzeń. Do całkowitego usunięcia wszystkich składników zabrudzenia felgi potrzebne są specjalnie do tego stworzone, skuteczne środki czyszczące, jak np. P21-S środek do czyszczenia felg Power Gel. Ma on konsystencję żelu, dzięki której preparat ten doskonale utrzymuje się na pionowych powierzchniach, nie wysycha na czyszczonym materiale, a tym samym może znacznie dłużej działać, usuwając nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia. Jest przy tym wydajny i nie uszkadza żadnego materiału, ponieważ jest całkowicie bezkwasowy.

MK ServiceAby felgi zachowały na długo piękny wygląd, nie wystarczy ich regularne czyszczenie – potrzebna jest również ich długotrwała ochrona i pielęgnacja. Wymagają jej zwłaszcza delikatne powierzchnie, np. lśniące, polerowane na wysoki połysk felgi aluminiowe.

Głównym zadaniem prawidłowej konserwacji felgi jest zminimalizowanie przywierania zabrudzeń do jej powierzchni. Dzięki równomiernie nałożonej warstwie ochronnej felgi pozostają o wiele dłużej czyste. Pozwala to uniknąć przywierania do felgi pyłu hamulcowego powstającego podczas hamowania, a niebezpieczeństwo, że gorący pył hamulcowy zapiecze się na feldze, zostaje zminimalizowane. Klasyczne kosmetyki samochodowe do pielęgnacji lakieru samochodowego nie tworzą efektywnej ochrony felgi. Zawarte w nich woski nie są ognioodporne, poza tym miękną na feldze i spływają z niej. Tworzą one podłoże, na którym bez ograniczeń może osadzać się pył hamulcowy i brud, a zabrudzenia powstałe w wyniku zastosowania na feldze niewłaściwego wosku są później bardzo trudne do usunięcia. 

Przykładem preparatu gwarantującego prawidłową konserwację felgi jest P21-S wosk do felg. Jego przezroczysta, odporna na wysoką temperaturę warstwa ochronna zapobiega przywieraniu zabrudzeń, także na mocno rozgrzanych felgach. Ponadto jest on bardzo łatwy w użyciu, umożliwia skuteczne sperlenie wody, nadaje połysk i intensywnie odświeża kolor. Felgi, które zostały poddane działaniu P21-S wosk do felg, pozostają dłużej czyste, a gdy już dojdzie do ich zabrudzenia – łatwiej poddają się czyszczeniu.

Z biegiem czasu nawet starannie konserwowane felgi tracą swój połysk wskutek oddziaływania zmiennych warunków atmosferycznych i promieniowania UV, soli drogowej, brudu ulicznego oraz uderzeń kamieni. Starym felgom, które  mają widoczne ślady użytkowania, samo czyszczenie dla ich optymalnej konserwacji już nie wystarcza. Zarówno felgi lakierowane, chromowane, jak i niepowlekane wymagają wówczas okresowego odnowienia za pomocą środka zwanego politurą do felg. Tradycyjna politura do lakieru samochodowego nic tutaj nie da. Przykładem środka polecanego do takich zastosowań jest P21S politura do aluminium. Usuwa on odbarwienia z powierzchni felg, ślady korozji oraz zapieczony pył hamulcowy i przywraca feldze oryginalny połysk.Anna Bułatewicz
Kierownik ds. sprzedaży MK ServicesWasi dostawcy

Podobne

Polecane