strona główna Materiałoznawstwo Dobra wiadomość dla użytkowników LPG i CNG
2013-08-13, ostatnia aktualizacja 2013-08-13 07:09

Dobra wiadomość dla użytkowników LPG i CNG

Fot. GG Profits

Fot. GG Profits

Wiadomo, że w samochodach zasilanych gazem przewody zapłonowe stanowią element szczególnej troski, gdyż mają warunki pracy pod każdym względem trudniejsze niż przy klasycznych silnikach benzynowych.

Przewody z rdzeniem ferrytowym w stalowym oplocie typu wire wound zaspokajają w pełni potrzebę generowania stosunkowo silniejszej iskry. Zwiększona niezawodność i trwałość produktów o takim przeznaczeniu zależy z kolei od właściwości materiału użytego do wykonania warstwy izolacyjnej kabla. W tej kwestii zgadzają się chyba wszyscy producenci, serwisanci i użytkownicy samochodów napędzanych gazem.

Różnice zdań pojawiają się przy próbach ustalenia, na jakie czynniki przede wszystkim powinny być odporne takie specjalne zapłonowe wiązki. Jedni preferują podwyższoną wytrzymałość temperaturową, inni zwracają uwagę na zwiększone ryzyko w przypadku ewentualnych uszkodzeń mechanicznych albo na rolę rozmaitych czynników chemicznych, a nawet na zagrożenia atakiem gryzoni. Każdemu z tak zróżnicowanych wymogów potrafi sprostać najlepiej inny rodzaj izolacyjnego tworzywa. Konkurują więc na rynku wszystkie równocześnie, ponieważ uniwersalnego rozwiązania dotychczas nie było.

Teraz już jest, bo prawdziwy przełom w technologii przewodów zapłonowych do samochodów z instalacjami gazowymi przyniosły prace badawczo-wdrożeniowe firmy GG Profits – producenta części motoryzacyjnych marki Sentech. Przedsiębiorstwo to jako jedno z nielicznych w Europie zajmuje się nie tylko masową produkcją wyrobów o powszechnie uznanej już jakości, lecz także śmiało podejmuje nowe wyzwania stwarzane przez nietypowe problemy. Nie przypadkiem znalazło się wśród nich zadanie opracowania układu zapłonowego optymalnego dla pojazdów z zasilaniem gazowym.

Widoczne na zdjęciu przewody są już wykorzystywane w samochodach Iveco z montowaną fabrycznie instalacją CNG. Posiadają teflonowe izolatory i silikonowy przewód wire wound. Zostały wykonane w standardzie heavy duty (HD), czyli przystosowano je do pracy ciągłej w trudnych warunkach.

Techniczne zalety silikonu są powszechnie znane. Główną natomiast nowością jest tutaj użycie teflonu. Należy on do najbardziej stabilnych termicznie tworzyw sztucznych (dopuszczalne temperatury pracy sięgają od –200°C do +260°C!). Posiada znakomitą odporność chemiczną, ponieważ jest niewrażliwy na działanie niemal wszystkich znanych pierwiastków (oprócz ciekłego sodu i wapnia oraz bardzo gorącego fluoru) i związków chemicznych, w tym również kwasów (włącznie z wodą królewską, której nie opiera się nawet złoto), zasad i rozpuszczalników. Cechuje go doskonała izolacyjność elektryczna i najniższy współczynnik dielektryczny. Nie występuje w nim zjawisko szkodliwych dla trwałości drgań ściernych (tzw. efekt stick-slip). Jest niepalny, całkowicie nietoksyczny i fizjologicznie nieszkodliwy.

Nad tym innowacyjnym produktem pracowały dwa działy firmy: techniczny oraz zarządzania jakością.Sentech
Przewody i cewki zapłonoweWasi dostawcy

Podobne

Polecane