strona główna Mechanika Czarne tarcze QH
2010-02-03, ostatnia aktualizacja 2010-02-15 00:17

Czarne tarcze QH

Elementy układów hamulcowych QH

Fot. Quinton Hazell

Elementy układów hamulcowych QH

Coraz więcej samochodów wyposażanych jest w obręcze kół ze stopów lekkich, co sprawia, że od tarcz hamulcowych oczekuje się walorów nie tylko technicznych, lecz także estetycznych.

Dlatego firma Quinton Hazell oferuje teraz tarcze hamulcowe powlekane na czarno. Dzięki zaawansowanej techno logii galwanicznej (zwanej również elektropowlekaniem) są one pokrywane specjalną powłoką na wszystkich swych powierzchniach z wyjątkiem tych współpracujących ciernie z klockami. Dzięki temu zamontowane w pojeździe powlekane galwanicznie tarcze dają trwały efekt w postaci braku rdzy. W takim wykonaniu dostarcza się obecnie na rynek 21 nowych pozycji katalogowych przeznaczonych do samochodów marek Audi, BMW, Mercedes-Benz oraz VW.

Do zalet technicznych tych produktów uzyskiwanych w wyniku podwyższenia zawartości węgla w stopie odlewniczym (technologia High-Carbon) należą:

  • dłuższa trwałość,
  • podwyższona wytrzymałość,
  • równomierne odprowadzanie ciepła.

Poprawę skuteczności hamowania oraz eliminację wibracji, zwłaszcza przy tarczach silnie rozgrzanych, przyniosło zastosowanie krzyżowych nacięć na obu powierzchniach ciernych.

O technicznej jakości i trwałości tych produktów decydują także nowoczesne technologie ich wytwarzania. Oznacza to w praktyce:

  • obróbkę powierzchni toczonych zapewniającą ich minimalną szorstkość i maksymalną równoległość płaszczyzn ciernych oraz oporowych współpracujących z piastą i kołem; 
  • minimalne tolerancje bicia bocznego i promieniowego;
  • optymalne właściwości ruchu obrotowego pod względem równomierności rozkładu mas (wyważenia statycznego i dynamicznego).

Wszystkie elementy układów hamulcowych QH są zgodne z normami OE

Rys.: Wszystkie elementy układów hamulcowych QH są zgodne z normami OE

Certyfikowane tarcze hamulcowe QH powstają w zakładzie zlokalizowanym we Włoszech. Program produkcyjny wszystkich tarcz hamulcowych QH obejmuje aż 1172 pozycje katalogowe. Ich zalety ujawniają się w pełni podczas współpracy z klockami hamulcowymi tego samego producenta, ponieważ mają one stabilne właściwości cierne i znaczną odporność na zużycie. Pracują bardzo cicho dzięki specjalnie ukształtowanym krawędziom okładzin i zastosowaniu powłok izolacyjnych na tylnych ich powierzchniach. Optymalnie też odprowadzają ciepło przez szczeliny wentylacyjne wykonane w materiale ciernym.

Wszystkie elementy układów hamulcowych QH produkowane są w firmowych zakładach europejskich zgodnie z normami OE (a także z ISO9001:2000), wszystkie też są sprawdzane w ramach komputerowo sterowanej kontroli jakości i we własnym specjalistycznym laboratorium badawczym oraz certyfikowane na każdym etapie produkcji. Materiały użyte do ich wytwarzania pochodzą wyłącznie od dostawców posiadających certyfikat ISO i gwarantujących sprawdzoną jakość. Na części te jest udzielana 24-miesięczna gwarancja producenta.Magda Szuleka-Kisielewska
Marketing director Quinton Hazell Polska sp. z o.o. (do sierpnia 2010)Wasi dostawcy

Podobne

Polecane