2009-08-29, ostatnia aktualizacja 2009-09-29 10:37

Przewody nie kwitną wiosną

Przewody nie kwitną wiosną

Przewody nie kwitną wiosną

Wiosenna aura nie sprzyja przewodom zapłonowym. Gwałtowne odwilże i silne opady deszczu są przyczyną intensywnego skraplania pary wodnej na chłodnych powierzchniach.

Jest to zjawisko niekorzystne także dla innych części układów zapłonowych, takich jak: kolektory, cewki i rozdzielacze. Szczególnie cierpią przy tym miejsca łączenia końcówek przewodów ze świecami. W efekcie, mimo wyższych temperatur zewnętrznych, zimny rozruch silnika nie staje się łatwiejszy. Dotyczy to zwłaszcza pojazdów z dużymi przebiegami, eksploatowanych na krótkich dystansach lub uruchamianych po dłuższych postojach.

Dzieje się tak, ponieważ na elektrodach i wewnętrznym izolatorze świecy na skutek spalania oleju silnikowego bądź zbyt bogatej mieszanki paliwowo-powietrznej powstaje osad, tworzący w połączeniu ze skroploną parą wodną (często też mgłą solną) materiał o dobrej przewodności elektrycznej, co utrudnia powstanie iskry zapłonowej. Z kolei stare, zużyte przewody mogą mieć mikropęknięcia na całej powierzchni izolacji. One też mogą sprawiać, że impulsy zapłonowe przepływają bezużytecznie na skróty, zamiast przez przerwę pomiędzy elektrodami.

Dlatego należy przestrzegać terminów wymiany wszystkich elementów układu zapłonowego, a w szczególności przewodów. Wiosna jest dla takiej akcji serwisowej najodpowiedniejszą porą. Przy wyborze nowych przewodów warto wybrać te z rdzeniem spiralnym, ponieważ wykazują większą odporność na starzenie i nadmierne zużycie. Dodatkowo, ze względu na magazynowanie energii w rdzeniu ferrytowym, czas przeskoku iskry wydłuża się, powodując lepszy zapłon i spalanie mieszanki paliwowo-powietrznej. Jest to szczególnie ważne w pojazdach zasilanych gazem. Na szczęście profesjonalne warsztaty samochodowe o tym wiedzą i coraz częściej instalują kable naszej rodzimej produkcji - Sentech, bo są "sprawdzone" i stosunkowo niedrogie w porównaniu z konkurencyjnymi produktami zagranicznych marek.Sentech
Przewody i cewki zapłonoweWasi dostawcy


Podobne

Polecanever. 2023