strona główna Materiałoznawstwo Regeneracja części zamiennych
2015-03-09, ostatnia aktualizacja 2015-03-09 06:00

Regeneracja części zamiennych

Fot. Aristal

Fot. Aristal

Obecnie każda część stosowana w pojazdach osobowych, ciężarowych, maszynach rolniczych oraz budowlanych może być poddana regeneracji. Główną działalnością firmy Airstal jest regeneracja sprężarek klimatyzacji oraz elektronicznego wspomagania kierownicy (EPS).

Początki regeneracji części samochodowych sięgają lat czterdziestych ubiegłego wieku. Wtedy powstały pierwsze stowarzyszenia zajmujące się tym zagadnieniem, jak np. APRA – Automotive Parts Remanufacturer Association. W tym samym czasie w USA oraz Wielkiej Brytanii pojawiły się też firmy traktujące tę problematykę w sposób bardziej skomercjalizowany. Wpłynęła na to niewątpliwie II wojna światowa i związane z nią potrzeby wtórnego wykorzystania podzespołów. Potem ich regeneracja stała się ważnym elementem rynku motoryzacyjnego.

Nowoczesnym przykładem takiej działalności jest firma Airstal. Powstała w styczniu 2005 roku, od początku należy do stowarzyszenia APRA, a obecnie zalicza się do największych dystrybutorów regenerowanych sprężarek klimatyzacji w Polsce i Europie Środkowej, dostarczając ich ponad 15 000 rocznie. Liczba ta wykazuje stałą tendencję wzrostową.

Profesjonalna regeneracja "od A do Z" wymaga najlepszego, specjalistycznego sprzętu oraz systematycznego szkolenia pracowników. Airstal, spełniając te warunki, jest w stanie wdrażać wiele nowych rozwiązań. W ostatnim czasie są to prace związane z technologią regeneracji sprężarek klimatyzacyjnych do aut hybrydowych, różniącą się znacznie, zwłaszcza w końcowym etapie, od analogicznych zadań dotyczących procesu testowania sprężarek tradycyjnych. Wcześniej z powodzeniem wprowadzono do firmowej oferty regenerację zupełnie nowego produktu, jakim jest elektroniczne wspomaganie kierownicy EPS (electronic power steering).

Aristal

Kompresor klimatyzacji samochodowej i kompresor do aut hybrydowych

Trzeba też nadążać za stałym postępem technicznym w dziedzinie produkcji wyrobów oryginalnych poddawanych potem regeneracji. Konkurując ze sobą, ich producenci prześcigają się we wprowadzaniu konstrukcyjnych zmian, co dla zakładów regeneracyjnych bywa przyczyną kłopotów z pozyskiwaniem drobnych komponentów wykorzystywanych podczas profesjonalnej regeneracji. W przypadku sprężarek klimatyzacyjnych stanowi to dużo większy problem niż wprowadzenie nowego czynnika chłodniczego HFO-1234yf.

W sumie jednak ów wyścig technologiczny i częste zmiany w konstrukcji produktów stwarzają firmom takim, jak Airstal, wciąż nowe szanse rozwoju i pożyteczne dla całej motoryzacyjnej branży zajęcie na długie lata. Wszystkie bowiem części regenerowane przy zachowaniu najwyższych standardów idealnie zastępują nowe produkty oryginalne, choć są od nich zdecydowanie tańsze i równocześnie lepsze od tanich zamienników niewiadomego pochodzenia. Airstal udziela na swoje wyroby 24-miesięcznej gwarancji, czyli takiej samej, jak w przypadku podzespołów OE.Maciej Wielgosz
Koordynator działu sprzedaży, Airstal 

Wasi dostawcy

Podobne

Polecane


ver. 2023#2