strona główna Mechatronika Software'owa optymalizacja silników
2010-05-14, ostatnia aktualizacja 2010-05-26 10:54

Software'owa optymalizacja silników

Software'owa optymalizacja silników

Fot. O.CT

Software'owa optymalizacja silników

Szwajcarska firma O.CT istnieje od 1994 r. Obecnie działa w ponad 20 krajach na 5 kontynentach, teraz również w Polsce, oferując oprogramowanie umożliwiające optymalizację silników ponad 400 modeli samochodów.

Optymalizacja software’owa (w odróżnieniu od zwykłego tuningu) nie polega na ingerencji w systemy elektronicznego sterowania silnikiem w celu maksymalizowania jego mocy. Jej istotą jest w pełni odwracalna zmiana oprogramowania komputera sterującego silnikiem i (ewentualnie) automatyczną skrzynią biegów dla lepszego wykorzystania osiągów całego układu napędowego, a nie tylko jego poszczególnych elementów. Często osiągi niektórych samochodów są świadomie zaniżane ze względu na ich pozycjonowanie na polskim rynku.

Nie wszystkie silniki dają się optymalizować. Są także kombinacje silników i skrzyń biegów, w których jednoczesna zmiana parametrów może mieć negatywny wpływ na niezawodność i trwałość samochodu. Systemy software’owej optymalizacji do wybranych modeli i wersji samochodów z silnikami (turbodiesla i turbobenzynowych) w wersjach z manualnymi oraz automatycznymi skrzyniami biegów dostarczane są w postaci pakietów tworzonych przez najlepszych w Europie inżynierów motoryzacyjnych oraz doskonałych programistów. Wszystkie pakiety przed wprowadzeniem na rynek przechodzą rygorystyczne testy, a bardzo często prace badawcze prowadzone są we współpracy z producentami samochodów.

Każdy produkt O.CT już w fazie projektowania poddawany jest gruntownej analizie pod względem jego wpływu nie tylko na silnik (żywotność, spalanie, poziom emisji CO2), lecz także na cały zespół napędowy i elementy układu wydechowego, takie jak katalizatory i filtry cząstek stałych. Po zastosowaniu pakietów zoptymalizowane samochody nadal spełniają normy ekologiczne deklarowane przez ich producentów.

Zastosowanie pakietu O.CT nie wiąże się z żadnymi zmianami konstrukcyjnymi

O jakości i bezpieczeństwie produktów O.CT świadczy fakt, iż firma ta posiada austriackie certyfikaty TÜV i jako jedyna w branży oferuje międzynarodową gwarancję, którą objęty jest cały układ napędowy samochodu na okres 2 lat od momentu pierwszej rejestracji lub do wcześniejszego osiągnięcia przebiegu całkowitego 120 000 km. Odpowiedzialność ta dotyczy sytuacji, kiedy producent samochodu odrzuci roszczenie gwarancyjne wyłącznie ze względu na zainstalowany pakiet O.CT, a samochód był eksploatowany zgodnie z zaleceniami oraz ma udokumentowaną historię wymaganych przeglądów serwisowych.

 

Rys.: Zastosowanie pakietu O.CT nie wiąże się z żadnymi
zmianami konstrukcyjnymi

Przykładowe zmiany osiągów silników

Zasadą obowiązującą przy dystrybucji pakietów O.CT jest „5 dni testu satysfakcji”. Jeśli po tej próbie klient nie będzie w pełni zadowolony, to otrzyma zwrot pieniędzy. Pakiet optymalizacyjny zostanie odinstalowany, a jego miejsce zajmie ponownie oryginalny program producenta samochodu, co spowoduje przywrócenie poprzednich osiągów. Z kolei klient zadowolony ma 5 lat bezwzględnej gwarancji na zainstalowany pakiet oraz możliwość jego wielokrotnego odinstalowania i ponownego zainstalowania w tym samym samochodzie.

Wyłącznym importerem O.CT w Polsce jest firma Czerski Trade Polska, która powołała specjalnie w tym celu nową markę dystrybucyjną Motorio. Obecnie trwa rozbudowa krajowej sieci placówek partnerskich Motorio, czyli autoryzowanych warsztatów upoważnionych do instalacji pakietów optymalizacyjnych.

Testy O.CT odbywają się również w Alpach

Rys.: Testy O.CT odbywają się również w Alpach

 


 Tomasz Łukasik
Business development consultant, Czerski Trade Polska sp. z o.o.Wasi dostawcy

Podobne

Polecane