strona główna Technika motoryzacyjna Rynek regeneracji sprężarek klimatyzacyjnych
2016-01-20, ostatnia aktualizacja 2016-01-20 06:35

Rynek regeneracji sprężarek klimatyzacyjnych

Fot. Airstal

Fot. Airstal

Regeneracja części i podzespołów samochodowych jest nieodzownym elementem rynku motoryzacyjnego od lat czterdziestych XX wieku.

Po II wojnie światowej powstała głębsza niż dotychczas potrzeba oszczędzania dostępnych surowców. Rozkwitać więc zaczęła idea ponownego wykorzystywania elementów wcześniej uznawanych za złom. Obecnie rynek części regenerowanych stanowi znaczną część całego rynku części zamiennych, co jest uzasadnione nie tylko ekonomiczną opłacalnością zakupu części poddanej profesjonalnej regeneracji, ale również jej wysoką jakością, porównywalną z nowym oryginalnym odpowiednikiem.

Nie bez znaczenia pozostaje również aspekt ekologiczny samego procesu regeneracji, który pozwala na uzyskanie pełnowartościowego produktu z części lub podzespołu, który potencjalnie mógł zanieczyścić środowisko. Nierzadko firmy profesjonalnie regenerujące zużyte elementy za jeden z głównych celów swojej działalności uważają właśnie jej aspekt ekologiczny.

Regenerowane sprężarki klimatyzacji

Stanowią one istotną gałąź rynku podzespołów i części regenerowanych, a rozwój tego segmentu cechuje się wysoką dynamiką wzrostu. Coraz więcej firm zewnętrznych, jak i producentów samochodów prowadzi program polegający na sprzedaży kompresora po regeneracji pod warunkiem zwrotu zużytego. Warto zaznaczyć, że niejednokrotnie sprężarki regenerowane posiadają gwarancję równoważną z gwarancją jednostki oryginalnej. Na przykład firma Airstal na swe regenerowane wyroby udziela 24-miesięcznej gwarancji.

regeneracja

Porównanie sprężarek klimatyzacyjnych przed i po regeneracji

Sam rynek regeneracji jest wysoce wymagający. Dostosowanie sprzętu, technologii oraz kompletacja wykwalifikowanej kadry to jego priorytety. Regeneracja sprężarek klimatyzacji dotyczy wyłącznie jednostek oryginalnych. Jest to rynek dość chłonny, a jego duży potencjał wynika z coraz większej ekologicznej świadomości społeczeństwa.

regeneracja

Stanowisko regeneracji elektromagnesów

Znacznym jednak zagrożeniem dla tej branży są podobne części sprowadzane z Azji, gdyż kuszą one nabywców niskimi cenami. Należy jednak zauważyć, iż niejednokrotnie produkty te cechują się także odpowiednio niższą jakością, zwłaszcza w porównaniu z regenerowanymi fabrycznie wyrobami renomowanych producentów podzespołów nowych.

Główne wyzwania

Każda firma zajmująca się profesjonalną regeneracją samochodowych podzespołów, a zwłaszcza sprężarek klimatyzacyjnych, musi zmierzyć się z problemem pozyskiwania części zużytych, nadających się do powtórnego wykorzystania, gdyż ich podaż na rynku jest ograniczona.

Inne trudności sprawia konieczność ciągłego dostosowywania technik regeneracji do nowych rozwiązań wprowadzanych przez producentów części oryginalnych.

regeneracja

Tester wydajności kompresorów

Dodatkowym mankamentem naszej działalności jest sezonowość zapotrzebowania, a w efekcie również produkcji. Wprawdzie klimatyzacji w samochodach dla prawidłowego jej funkcjonowania powinno się używać regularnie przez cały rok, ale znacznie zwiększone zainteresowanie zakupem części nowych i regenerowanych obserwujemy przede wszystkim w  okresie letnim.

Reasumując, rynek regenerowanych sprężarek klimatyzacji stanowi zachętę do rozpoczęcia i rozwijania różnych form działalności w tym zakresie. Z drugiej jednak strony, stawia wysokie wymagania jakościowe i asortymentowe. Wiąże się to z koniecznością systematycznego śledzenia zmian wprowadzanych przez producentów, a do tego niezbędna jest wykwalifikowana, innowacyjnie nastawiona kadra pracownicza.Renata Majkowska
Asystent Działu Sprzedaży - Specjalista ds. marketingu AirstalWasi dostawcy

Podobne

Polecane