strona główna Nadwozia Poduszki silnika pojazdu
2017-05-08, ostatnia aktualizacja 2017-05-08 06:00

Poduszki silnika pojazdu

Lemförder. Poduszka silnika Mercedes CLA

Inter Cars

Lemförder. Poduszka silnika Mercedes CLA

Ten elastyczny element ma duży wpływ na komfort podróżowania i dlatego stale doskonali się jego konstrukcję. Dziś w samochodach stosowane są m.in. poduszki hydrauliczne lub hydrauliczno-elektryczne.

Silnik nie jest mocowany sztywno do ramy lub nadwozia pojazdu, lecz za pomocą elastycznych elementów tłumiących drgania. W starych konstrukcjach funkcję tę pełniły poduszki metalowo-gumowe, zastąpione obecnie ich odpowiednikami hydraulicznymi oraz hydrauliczno-elektrycznymi.

Inter Cars posiada w swojej ofercie tego rodzaju produkty od kilku dostawców dostarczających je na pierwszy montaż i na aftermarket. Są to firmy: Febi, Hutchinson, Corteco, Lemförder, Fortuna Line, Yamato. W ich asortymencie występują zarówno poduszki do aut ponad 20-letnich, jak i kilkuletnich oraz całkowicie nowych.

Konkretne propozycje

Hutchinson jest dostawcą poduszek silnika na pierwszy montaż samochodów takich marek, jak: Peugeot, Citroën, Renault, Nissan, BMW, Ford, Volvo. Dzięki temu Inter Cars może zaoferować klientom odpowiednie artykuły o jakości OE. Przykładem mogą tu być indeksy: HU586300, HU586624 – marka Ford i Volvo, HU586667 – marka Renault.

Dostawca firmy Inter Cars, Lemförder, posiada bardzo szeroką ofertę poduszek silnika do samochodów powszechnie użytkowanych w Polsce. Dostarcza je także na linie montażowe takich producentów, jak: VW, Audi, BMW, Mercedes. Dzięki temu w ofercie Inter Cars dostępne są referencje do aut z ostatnich lat produkcji, np.: LMI37294, LMI37429 – marka BMW; LMI37161 – marki VW, Audi, Škoda; LMI37539, LMI37739 – marka Mercedes.

Febi. Poduszka silnika Audi A5, Q5

Również firma Febi dąży do tego, aby jej produkty spełniały wymagania części OE. Pomaga jej w tym długoletnie doświadczenie oraz stosowanie najnowocześniejszych technologii przy produkcji części zamiennych. W ofercie Inter Cars można znaleźć m.in. artykuły: FE43705, FE43703 – marka Audi, FE45589, FE45590 – marka BMW.

Do pojazdów azjatyckich i amerykańskich

W ostatnim czasie coraz lepiej rozpoznawalny na rynku staje się producent Yamato, który dynamicznie poszerza swój asortyment. W poprzednim roku do oferty Inter Cars wprowadzono 200 pozycji jego poduszek silnika przeznaczonych dla pojazdów azjatyckich. To jednak nie wszystko. W związku z licznymi zapytaniami asortyment spółki został również rozszerzony o poduszki silnika do pojazdów amerykańskich (ofertę Fortune Line powiększono o 30 pozycji).

Poduszki zwane lizakami

Specjaliści ds. produktu w Inter Cars otrzymują wiele zapytań dotyczących poduszek łączących typu torque mount, przenoszących siły dynamiczne. Ich żywotność w porównaniu z pozostałymi poduszkami silnika jest znacznie krótsza. Ten rodzaj łączników zwykle występuje w pojazdach z przednim napędem. Jedna tuleja przymocowana jest do silnika, a druga przykręcona do nadwozia. To bardzo istotny element mocowania silnika, spełniający szereg funkcji, takich jak tłumienie drgań i hałasu przechodzących z silnika na nadwozie. Podczas pracy silnika poduszka torque mount ogranicza jego wychylenia do przodu i do tyłu. Zmniejsza również naciski na pozostałe elementy mocowania silnika.

Objawy uszkodzeń

Kiedy dojdzie do uszkodzenia jednej z tulei, słyszalne stają się stuki, głośniejsza praca jednostki napędowej oraz wibracje przechodzące na nadwozie. W trakcie prowadzenia pojazdu, gdy silnik jest obciążony, wibracje wyczuwa się na każdym biegu przy tej samej wartości obrotów. Również podczas wzrostu obrotów można zaobserwować zbyt duże wychylenie silnika. Z czasem objawy te zaczynają narastać i przy gwałtownym wzroście obrotów lub przy raptownym ich spadku słychać niepokojące stukanie.

Poduszka silnika (FZ91342) Chrysler Neon II, PT Cruiser 2.0/2.4 08.99-12.10

Przy uszkodzeniu tego rodzaju nie można zwlekać z wymianą poduszki, gdyż wówczas pozostałe zamocowania silnika będą narażone na większe działanie sił dynamicznych i w konsekwencji – na szybsze zużycie. W efekcie koszt naprawy znacznie wzrośnie.

Poduszka silnika (I51087YMT) Nissan Qashqai I, X-Trail 1.6/2.0/2.5 02.07-

Uszkodzenia poduszki silnika mogą objawiać się również drganiami dźwigni zmiany biegów lub koła kierownicy. Częstotliwość tego rodzaju awarii można zmniejszyć, stosując tylko wyroby najwyższej jakości od najlepszych dostawców. Pełny asortyment takich poduszek silnika znaleźć można w IC Katalogu Online. Informacje na ten temat dostępne są również w filiach Inter Cars w całej Polsce.

Robert Kaczorek, specjalista ds. produktu Inter CarsTomasz Mirowski
Specjalista ds. produktu Inter CarsWasi dostawcy
Podobne

Polecane


ver. 2023#2