strona główna Praktyka warsztatowa Prasy zwane ściągaczami
2018-05-07, ostatnia aktualizacja 2018-05-07 06:23

Prasy zwane ściągaczami

Fot. Tedgum

Fot. Tedgum

Należą do narzędzi ułatwiających prace w warsztacie. Dlatego warto w nie inwestować, lecz przed ich zakupem należy wziąć pod uwagę kilka ich szczególnych cech decydujących o tym, czy wybór okaże się trafny.

Oszczędność czasu

Jest ona uzależniona nie tylko od konstrukcji samego narzędzia, lecz także od jego konkretnego zastosowania. Na przykład dla dwu tulei wahacza wzdłużnego w Fordzie Mondeo MK4 uśredniony czas ich obustronnej wymiany za pomocą standardowych narzędzi wynosi około 2–2,5 godziny. Korzystając ze ściągacza specjalnego, można tę pracę skrócić nawet o półtorej godziny.

Jednoosobowa obsługa

Używając odpowiedniego ściągacza, można również zmniejszyć liczbę osób niezbędnych do obsługi danego samochodu, gdyż umieszczenie np. tylnej belki zawieszenia na zwykłej prasie w celu wymiany tulei wymaga udziału co najmniej dwu pracowników, jeżeli ten sposób wykonania operacji montażowej jest w ogóle możliwy przy danym rodzaju prasy. Bez demontażu całego zawieszenia można jednak z wykorzystaniem ściągacza przeprowadzić wymianę elementów w pojedynkę.

Uniwersalność ściągacza

Jeżeli narzędzie przeznaczone jest do obsługi tylko jednego modelu samochodu, a ten pojawia się w warsztacie sporadycznie, to okres, w którym ta inwestycja się zwróci, może być nadmiernie długi. Inaczej przedstawia się sytuacja, gdy ten sam przyrząd może obsługiwać kilka modeli serwisowanych w warsztacie stosunkowo często. Na przykład ściągacz TED87395 znajduje zastosowanie w obsłudze aż 17 modeli Forda, Volvo i Mazdy.

Jakość i części zamienne

Prasy śrubowe wywierają nacisk od kilku do nawet kilkunastu ton. Gwinty ich śrub muszą wytrzymywać ekstremalne naprężenia, szczególnie wtedy, gdy demontowane tuleje są zapieczone w swych gniazdach. Jeżeli podczas demontażu nie zwróci się uwagi na to, czy tuleja zaczyna "puszczać", najbardziej obciążone elementy ściągacza, a mianowicie śruba lub jej nakrętka, mogą ulec uszkodzeniu. W przypadku dobrej jakości komponentów narzędzia takie uszkodzenia nie są częste. Należy jednak zwrócić uwagę, czy właśnie takie elementy ściągaczy dostępne są na rynku oddzielnie jako części zamienne.

Łatwość pracy

Istotną cechą narzędzia montażowego jest również łatwość wykonywanej nim pracy. Są bowiem modele ściągaczy zaprojektowane wyłącznie do współpracy z kluczem płaskim. Znacznie od nich wygodniejsze są te, które można obsługiwać kluczowym pokrętłem zapadkowym, czyli tzw. "grzechotką". Jeżeli w przyrządzie obraca się tylko nakrętka, a nie cała śruba, to, niestety, pozostaje opcja jej obsługi płaskim kluczem szczękowym, która na pewno jest bardziej czasochłonna i niewygodna. Problem ten bywa szczególne dokuczliwy przy znacznej długości tulei.Krzysztof Staniszewski
Kierownik działu marketingu TedgumWasi dostawcy

Podobne

Polecane