strona główna Lakiernictwo Postęp tkwi w szczegółach
2010-11-18, ostatnia aktualizacja 2010-11-18 13:04

Postęp tkwi w szczegółach

Postęp tkwi w szczegółach

Fot. Sata

Postęp tkwi w szczegółach

Pistolety SATA są projektowane i produkowane w Niemczech, przy bardzo rygorystycznej kontroli jakości komponentów i montażu. Każdy komplet dysz jest ręcznie kalibrowany. Dotyczy to również modelu SATAjet 4000 B.

Ten najnowszy produkt firmy zaprezentowany został na targach Automechanika 2010 we Frankfurcie nad Menem jako następca dotychczas oferowanego modelu SATAjet 3000 B. Już na pierwszy rzut oka odznacza się on nowoczesnym wyglądem oraz kompaktowymi rozmiarami. W ślad za tym idą udoskonalone cechy użytkowe.

Jest więc to konstrukcja bardziej ergonomiczna od poprzedniej dzięki zmodyfikowanemu kształtowi rękojeści i obniżeniu środka ciężkości, co podczas pracy zmniejsza obciążenie nadgarstka (fot. 1). Znaczenie ma tu również zredukowana o 15% masa całego pistoletu. W zestawie z kubkiem jednorazowym RPS model 4000 jest aktualnie najlżejszy w swojej klasie.

Pistolety SATA

Pokrętła regulacyjne zostały zmienione tak, aby można było dokonać dokładnych ustawień bez zdejmowania rękawiczek (fot. 2). Nowe pokrętło regulacji szerokości strumienia obraca się tylko w zakresie 90°, pozwalając na bardziej precyzyjne, liniowe zmiany ustawienia, stosownie do kształtu malowanego przedmiotu, dzięki czemu zwiększa się powtarzalność i komfort aplikacji.

Pistolety SATA

W zależności od rodzaju lakieru, doświadczenia, techniki malarskiej i dostępnej ilości powietrza w instalacji, możliwy jest wybór wersji pistoletu pomiędzy niskociśnieniową, superoszczędną HVLP a średniociśnieniową, superszybką RP. W chwili wejścia na rynek pistolet będzie dostępny z następującymi rozmiarami dysz: wersja RP – 1,2/1,2W/1,3/1,4 i wersja HVLP – WSB/1,3/1,3C/1,4/1,5.

Nowe dysze pistoletu SATAjet 4000 B zapewniają jeszcze bardziej delikatny strumień natrysku (fot. 3). Ma to znaczenie dla jakości nakładanej powłoki, czyli też jej idealnego połysku i osiągania prawidłowego odcienia koloru. Rekomendowane ciśnienie pracy pistoletu w wersji RP zostało zmniejszone do 2, a maksymalnie 2,2 bara. Towarzyszy temu 50-procentowa redukcja hałasu emitowanego podczas pracy. Oczywiście, nowy pistolet spełnia wymogi regulacji VOC, znacznie przekraczając 65-procentową efektywność nanoszenia materiału.

Pistolety SATA

Pistolet jest przystosowany do aplikacji materiałów wodorozcieńczalnych – jego wewnętrzne elementy są wykonane z chromowanego mosiądzu (powietrze) i stali nierdzewnej (lakier).

Tak jak poprzedni model, pistolet SATAjet 4000 B posiada gładką, łatwą do utrzymania w czystości powierzchnię (fot. 4). Podczas procesu doskonalenia szczególną uwagę poświęcono gładkości kanałów materiałowych w celu uniknięcia ostrych krawędzi i wrębów. Nowe rozwiązanie uszczelnień również usprawnia czyszczenie po zakończonej pracy. Dodatkowa osłona spustu zabezpiecza iglicę przed osiadaniem na niej tzw. odkurzu i zdecydowanie przedłuża żywotność jej uszczelnienia. Samoregulujące się uszczelnienie iglicy i zaworu powietrza znacząco skraca czas konserwacji lub naprawy pistoletu.

Pistolety SATA

Znane i sprawdzone już w poprzednim modelu bagnetowe przyłącze zbiornika lakieru (QCC) pozwala na szybką i czystą jego wymianę, jak również na używanie jednorazowych kubków RPS.

Pistolety SATA

Pistolet SATAjet 4000B w wersji RP i HVLPBarbara Skręta
Dystrybucja-Serwis SATA

Tagi

SATA  Pistolety Wasi dostawcy


Podobne

Polecanever. 2023