strona główna Aktualności Autonomiczne pojazdy do ładowania i tankowania
2020-11-24, ostatnia aktualizacja 2020-11-24 13:09

Autonomiczne pojazdy do ładowania i tankowania

Fot. Toyota

Fot. Toyota

Koncern Toyota zgłosił do urzędu patentowego projekt autonomicznego samochodu dostarczającego kierowcy paliwo lub energię elektryczną.

Pojazd ten ma służyć kierowcom samochodów o dowolnym napędzie: spalinowym, elektrycznym oraz wodorowym.

Zgodnie z opisem we wniosku patentowym, system odbiera zgłoszenie o zapotrzebowaniu na usługę tankowania lub ładowania od klienta. Informacja będzie obejmować markę i model oraz miejsce, na które pojazd tankujący ma dotrzeć. Następnie system podejmuje decyzję, który pojazd tankujący ma odpowiedzieć na zgłoszenie, opierając się na aktualnym rozmieszczeniu pojazdów tankujących w terenie, ich wielkości, pojemności paliwa/energii oraz wielkości, marce i modelu samochodu klienta.

Po wybraniu pojazdu system wysyła mu zlecenie, a auto dociera do samochodu klienta, opierając się na danych GPS oraz innych metodach nawigacyjnych. Po dotarciu na miejsce pojazd ustawia się w odpowiedniej pozycji, korzystając m.in. z czujników odległości oraz automatycznie podłącza odpowiednią końcówkę do ładowania akumulatora lub tankowania paliwa albo wodoru. Aby zwiększyć wydajność, jeden autonomiczny pojazd wykonywałby kilka usług zanim powróciłby do bazy, by uzupełnić własne zbiorniki i baterię.


 

Wasi dostawcy


Podobne

Polecane


ver. 2023#2