strona główna Układy elektryczne i elektroniczne 15 lat samochodowych źródeł światła Osram Night Breaker
2023-12-12, ostatnia aktualizacja 2023-12-12 14:07

15 lat samochodowych źródeł światła Osram Night Breaker

Fot. Osram

Żarówki serii Osram Night Breaker pojawiły się w sprzedaży w 2008 roku i od razu stały się pierwszym wyborem wielu kierowców. Dziś, po kilkunastu latach ciągłego rozwoju i doskonalenia linii tych produktów, w jej skład wchodzą nie tylko źródła halogenowe, lecz także ksenony i lampy LED, a producent stale ulepsza ofertę, by sprostać rosnącym wymaganiom zmieniającego się rynku.

Precyzyjny rozsył światła i wysoki poziom jasności – to właśnie te dwa parametry sprawiają, że kierowcy tak chętnie wybierają tę serię. Odpowiednia ilość światła na drodze, zwłaszcza w kluczowych punktach, oznacza lepszą widoczność, a co za tym idzie – bezpieczeństwo i komfort podróżowania po zmroku.

Lampy LED
Za główny cel rozwoju serii Night Breaker postawiono bezpieczeństwo, komfort i dopasowanie do potrzeb klientów. Dziś można stwierdzić, że to flagowa linia marki, a równocześnie synonim najwyższej jakości. Między innymi dlatego nazwę tę noszą także najbardziej innowacyjne lampy LED, tzw. retrofity, które jako pierwsze na rynku europejskim otrzymały dopuszczenie do ruchu po drogach publicznych.

Retrofity Night Breaker H4 i H7 LED emitują światło o bardzo wysokiej temperaturze barwowej, wynoszącej 6000 K, i zapewniają do 230% większą jasność w porównaniu z minimalnymi wymaganiami normy ECE R112. Dzięki niezwykłej odporności na wibracje lampy są do 5 razy trwalsze w porównaniu z żarówkami halogenowymi. Konstrukcja lamp Night Breaker LED wyróżnia się skutecznym rozpraszaniem ciepła i optymalnym rozsyłem światła. Dzięki temu udało się ograniczyć efekt olśnienia nawet do 50%, a wysoki kontrast i jakość światła znacząco polepszają widoczność, bezpieczeństwo i komfort w trakcie jazdy. Optykę dopełnia nowoczesny wygląd i kompaktowy rozmiar lampy, zapewniający wygodny montaż retrofitu w reflektorze.

Retrofity LED firmy Osram jako pierwsze tego typu produkty zostały dopuszczone do użytkowania w Niemczech. Dziś już w kilkunastu państwach i bardzo wielu różnych modelach samochodów kierowcy legalnie mogą stosować LEDy tej marki. Co ważne, dopuszczenie dotyczy nie tylko typów H7 i H4, lecz także – od niedawna w niektórych krajach – popularnej wersji W5W LED, stosowanej najczęściej w światłach pozycyjnych i do oświetlenia tablicy rejestracyjnej.

Lampy LED Night Breaker W5W zapewniają białe światło o temperaturze barwowej do 6000 K i strumieniu świetlnym do 70 lm. W porównaniu ze standardowymi, zużywają do 80% mniej energii, a dzięki rozwiązaniu plug&play i uniwersalnej polaryzacji można je szybko i łatwo zainstalować w pojeździe.

Żarówki halogenowe
Portfolio oświetlenia halogenowego Night Breaker to aż trzy różne modele – Silver, Laser i Night Breaker 200. Liczba w nazwie tych ostatnich nie jest przypadkowa – oznacza, że żarówki świecą światłem nawet do 200% jaśniejszym niż określa minimum homologacyjne. Droga przed samochodem jest oświetlona znacznie dalej, nawet do 150 m przed podjazdem. Żarówki charakteryzują się także światłem bielszym do 20% w porównaniu z wymaganiami normy ECE R112/R37. Night Breaker 200, najjaśniejsze żarówki halogenowe w ofercie, występują w typach H4, H7 i od niedawana także H11.

Żarówki Night Breaker Laser emitują do 150% jaśniejsze światło w porównaniu z minimum homologacyjnym. Podobnie jak wspomniane wyżej Night Breaker 200, oświetlają nawet do 150 m drogi i emitują do 20% bielsze światło, zapewniając tym samym więcej światła i lepszą widoczność.

Night Breaker Silver stanowią z kolei świetne rozwiązanie dla kierowców poszukujących rozwiązań kompromisowych – żarówek wytwarzających więcej światła przy zachowaniu długiej trwałości. Zapewniają one do 100% jaśniejsze światło w porównaniu z minimami homologacyjnymi i oświetlają drogę nawet do 130 m przed samochodem. Dobry stosunek ceny do wydajności, zoptymalizowana trwałość i nowoczesny design z atrakcyjną srebrną osłoną (H4 / H7 / H11) to dodatkowe atuty tych żarówek.

Ksenony Night Breaker
Xenarc Night Breaker Laser to najjaśniejsze ksenony firmy Osram. Te wyjątkowe lampy zapewniają znacznie lepszą widoczność na drodze: teraz aż do 220% jaśniejsze światło niż minimalne wymagania normy. Więcej światła i droga oświetlona aż do 250 m przed samochodem pozwalają wcześniej dostrzec przeszkody i zagrożenia na drodze, zapewniając więcej czasu na reakcję. Bielsze do 20% światło (w porównaniu z minimum homologacyjnym) nadaje pojazdowi nowoczesny wygląd. Produkty są dostępne w typach: D1S, D2S, D3S i D4S. Ze względu na doskonałą jakość i pewność najwyższych parametrów oraz długą trwałość producent objął je właśnie 3-letnią gwarancją.

Nagrody
Produkty linii Osram Night Breaker zdobyły liczne nagrody i wielokrotnie zajmowały czołowe pozycje w testach produktów. Np. jarzniki Night Breaker Unlimited Xenarc okazały się najlepsze w przeprowadzonym w 2015 roku teście tygodnika Auto Bild. Brytyjskie wydanie tego magazynu, Auto Express, uznało ksenony D1S Night Breaker Unlimited za najbardziej warte zakupu.

W 2021 roku retrofity Osram Night Breaker LED H7 otrzymały nagrody: German Innovation Award oraz ABC Award w kategorii „Transport”. W 2022 roku ten sukces powtórzyły retrofity tej samej linii, typu H4. Produkt ten został uhonorowany także nagrodą German Innovation Award w kategorii „Oświetlenie konsumenckie”.Magdalena Bogusz
Marketing & Communication Director EE & MEA, ams OSRAM Group


 

Wasi dostawcy


Podobne

Polecane


ver. 2023#2