strona główna Wydarzenia Motoryzacyjny Poznań
2024-04-21, ostatnia aktualizacja 2024-04-21 12:11

Motoryzacyjny Poznań

Targi Techniki Motoryzacyjnej (TTM)

Marcin Bieńkowski

Targi Techniki Motoryzacyjnej (TTM)

W dniach od 4 do 7 kwietnia 2024 r. w Poznaniu miała miejsce kolejna, organizowana co dwa lata, edycja Targów Techniki Motoryzacyjnej. Podobnie jak w minionych latach, wydarzenie to przyciągnęło właścicieli i pracowników warsztatów samochodowych, stacji kontroli pojazdów, sklepów i hurtowni części motoryzacyjnych oraz rzeczoznawców. Oczywiście, nie mogło też zabraknąć przedstawicieli firm oferujących wyposażanie warsztatowe, a także prasy branżowej.

Cechą charakterystyczną, wyróżniającą poznańskie Targi Techniki Motoryzacyjnej (TTM) od innych imprez wystawienniczych, jest pełne spektrum oferty skierowanej zarówno do warsztatów samochodowych, jak i stacji kontroli pojazdów. Coś dla siebie znajdą tu warsztaty naprawiające motocykle, samochody osobowe, w tym „elektryki”, a także mechanicy zajmujący się ciężarówkami. W tym roku TTM towarzyszyły większej imprezie motoryzacyjnej, a mianowicie targom Poznań Motor Show. Wystawcy związani z TTM-em zgromadzili się w czterech halach targowych, tak zwanym „czteropaku”.

Laureaci i konferencje
Według danych przekazanych przez organizatorów, na zwiedzających TTM czekało łącznie 250 wystawców, zarówno z naszego kraju, jak i z zagranicy, w tym z Turcji, Chin, Niemiec, Litwy, Szwajcarii, Hiszpania, Holandii czy Portugalii. Pierwszego dnia targów odbył się również Kongres MOVE, którego tematem przewodnim była przyszłość motoryzacji w Polsce przy uwzględnieniu takich zagadnień, jak inwestycje przemysłowe i zielony transport drogowy. Drugiego dnia, 5 kwietnia, swoją inauguracyjną edycję miało Forum Motoryzacyjne, na którym omówione zostały kluczowe tematy związane z diagnostyką, bezpieczeństwem oraz przyszłością pojazdów elektrycznych.

Podczas uroczystości otwarcia zostały wręczone Złote Medale Grupy MTP za najbardziej innowacyjne produkty. Oprócz 13 laureatów tej prestiżowej nagrody docenionych przez jury konkursowe, poznaliśmy finalistę Złotego Medalu Wybór Konsumentów. Produkt Regeneracja katalizatorów SCR za pomocą wymiany wkładów firmy Kaliński otrzymał zaś wyróżnienie Eco Prize Grupy MTP.

Przemyślana oferta
Odwiedzający tegoroczną edycję TTM-u z pewnością zauważyli, że prezentowana oferta była wyjątkowo przemyślana i dojrzała. Ciekawe rozwiązanie zaprezentowała m.in. firma Schenck – wysokoobrotową wyważarkę do rdzeni turbosprężarek. Takie urządzenie jest niezbędne w firmach zajmujących się regeneracją tego typu części. Równie interesującą nowością były opaski, a w zasadzie znany z rozwiązań przemysłowych system opasek zaciskowych firmy Oetiker, pozwalający zacisnąć przewody ze ściśle określoną siłą.

Z kolei firma Unimetal zaprezentowała kompleksowe linie warsztatowodiagnostyczne Uniline i Multiline. Uniline to system przeznaczony do typowych, europejskich stacji kontroli pojazdów i serwisów, a jej odmiana Multiline wyposażona jest w system komputerowy do zarządzania badaniami na wielostanowiskowych stacjach kontroli. Nowością był protokół iSKP, czyli rozwiązanie IT integrujące stację kontroli pojazdów w jeden system.

Ciekawy był też prezentowany na stoisku Liqui Moly system do czyszczenia układu wtryskowego, układu dolotowego, filtrów cząstek stałych. Ponadto firma zaprezentowała swoją najnowszą ofertę olejów, smarów i różnego rodzaju dodatków.

Na stoisku firmy Italcom zwiedzający mogli zobaczyć nagrodzoną Złotym Medalem MTP montażownicę EVO 4.0, a także zapoznać się z systemem bezkontaktowej obsługi pojazdu 360°, dzięki któremu klienci mogą oddać swój samochód do serwisu, nawet gdy ten już danego dnia nie pracuje. Na wjeździe skanowana jest karoseria, oddaje się kluczyki do kluczykomatu, później istnieje możliwość sprawdzenia geometrii kół i skan opon, dalej następuje akceptacja on-line zaproponowanych usług serwisowych, ich realizacja, opłaty w opłatomacie i odbiór kluczyków z kluczykomatu.

Na stoisku Texy można było zobaczyć szereg urządzeń do serwisu klimatyzacji oraz sprzęt do kalibracji systemów ADAS. Jednak dużym zainteresowaniem cieszył się H2 Blaster. Jest to innowacyjny system do dekarbonizacji silnika. Gromadzące się z biegiem czasu osady węglowe, powstałe na skutek spalania paliw, zanieczyszczają newralgiczne elementy silnika, takie jak tłoki, zawory, wtryskiwacze, filtr cząstek stałych czy katalizator. Osady te nieuchronnie prowadzą do postępującego pogorszenia wydajności silnika, co przekłada się na niższe osiągi, wyższe zużycie paliwa, większe zanieczyszczenie i koszty związane z nieoczekiwanymi naprawami. H2 Blaster, wykorzystując mieszaninę wodoru z tlenem, gruntownie czyści części biorące udział w procesie spalania wewnętrznego i przywraca optymalne osiągi silnika, zmniejszając zużycie paliwa i emisję szkodliwych składników spalin.

Na targach nie mogło też zabraknąć dystrybutorów części zamiennych. Dużym zainteresowaniem cieszyło się zwłaszcza stoisko firmy Inter Cars, lidera w branży na rynku Europy Środkowo-Wschodniej, na którym interesująco zaprezentowano bogatą ofertę partnerów i kooperantów.

Oczywiście, to nie jedyne nowości. Wszystkich, niestety nie da się pokazać w tak krótkim artykule. Niemniej, zachęcamy Państwa do obejrzenia naszej fotorelacji.

Lista laureatów Złotych Medali Grupy MTP na Targach Techniki Motoryzacyjnej 2024

 • Innowacyjna aplikacja F24 Marketplace firmy ASCO Systemy Informatyczne sp. z o.o. sp.k.
 • H2 Blaster – urządzenie do wodorowania silników
 • Herkules Truck Hybrid – system kontroli i napraw ram i kabin pojazdów użytkowych firmy Herkules Bogusław Raatz
 • Montażownica EVO 4.0 firmy Devel, zgłoszona przez Italcom sp. z o.o.
 • Platforma programowa Certus Optidesk firmy WSOP sp. z o.o.
 • Regeneracja katalizatorów SCR za pomocą wymiany wkładów firmy Kaliński sp. z o.o. s.k.
 • Samocentrujący szarpak hydrauliczny do diagnostyki luzów zawieszenia i układu sterowania ultraciężkich pojazdów o nacisku na oś do 20 t – model SZ-20A firmy Unimetal sp. z o.o.
 • Tester korekcji wtryskiwaczy CRA-500 firmy Gładysek sp. j.
 • Uniwersalne kołpaki samochodowe Chrom Black firmy Górecki sp. z o.o.
 • Zespolone lampy tylne W137Logo firmy WAŚ sp. z o.o.
 • Lampy W261, W263 – W267 firmy WAŚ sp. z o.o.
 • W253 lampy zespolone tylne z ramką na tablicę rejestracyjną firmy WAŚ sp. z o.o.
 • Wyważarka diagnostyczna do kół Monolith Geo 3D firmy Uni-Trol sp. z o.o.


Schenck – wysokoobrotowa wyważarka do rdzeni turbosprężarekStanowisko diagnostyczne firmy UnimetalUrządzenie czyszczące Liqui MolyItalcom – elementy stacji usług serwisowychSystem opasek zaciskowych firmy OetikerTargowe stoisko firmy Inter CarsNagroda Eco Prize powędrowała do firmy KalińskiTexa – Interfejs diagnostyczny TXB 2 oraz H2 Blaster do dekarbonizacji silnikaAtrakcyjna i starannie zaaranżowana ekspozycja wrocławskiej firmy WimadWasi dostawcy
Podobne

Polecane


ver. 2023#2