strona główna Wyposażenie Z czego mogą skorzystać świadomi technologicznie mechanicy i ich warsztaty?
2025-06-06, ostatnia aktualizacja 2025-06-06 06:08

Z czego mogą skorzystać świadomi technologicznie mechanicy i ich warsztaty?

Fot.: Analiza olejów z systemem Mobil Lubricant Analysis, która opiera się na ogromnych zbiorach danych z próbek oleju

Fot.: Analiza olejów z systemem Mobil Lubricant Analysis, która opiera się na ogromnych zbiorach danych z próbek oleju

Dynamicznie rozwijająca się motoryzacja i nowe technologie stale wyznaczają kierunek zmian w obszarze usług serwisowych. W najbliższych latach zarówno warsztaty, jak i cała branża motoryzacyjna, będą coraz bardziej wdrażały zaawansowane narzędzia cyfrowe, a wszystko po to by zwiększyć efektywność, precyzję i podnosić jakość obsługi klientów. Automatyzacja, rozszerzona rzeczywistość (AR) i sztuczna inteligencja (AI) stają się kluczowymi elementami tej transformacji, która umożliwiać będzie serwisom samochodowym utrzymanie konkurencyjności i szybsze reagowanie na potrzeby klientów.

Stale wprowadzane nowości technologiczne zawsze skłaniały warsztaty do wdrażania zmian, jak np. rozwiązania cyfrowe, które umożliwiają m.in. informowanie klientów w czasie rzeczywistym o statusie naprawy pojazdu. Dzięki integracji takich narzędzi jak zautomatyzowana diagnostyka czy naprawy wspomagane przez AR, warsztaty nie tylko spełniają oczekiwania klientów, lecz także niejednokrotnie je przewyższają, oferując szybkie i precyzyjne rozwiązania, które są dopasowane do potrzeb świadomych technologicznie mechaników. Na przykład, dzięki rozszerzonej rzeczywistości widzą oni dane cyfrowe naniesione bezpośrednio na elementy pojazdu, co pomaga im w precyzyjnym przeprowadzeniu nawet bardzo złożonych napraw.

Nowoczesne narzędzia cyfrowe wykorzystywane są również w branży środków smarnych, szczególnie przez zespoły badawczo-rozwojowe. Inżynierowie Mobil prowadzą część prac nad nową generacją płynów termicznych do pojazdów elektrycznych przy użyciu symulacji komputerowych, modelując zarządzanie temperaturą. Taka metoda jest szczególnie ceniona, ponieważ umożliwia prowadzenie testów wirtualnych zamiast klasycznych prób laboratoryjnych czy produkcyjnych. To doskonały przykład, jak nowe technologie przyspieszają innowacje w motoryzacji i pozwalają oszczędzać czas na rozwój produktów smarnych Mobil nowej generacji.

Cyfryzacja w serwisowaniu pojazdów

Wprowadzanie nowoczesnych technologii do warsztatów pozwalać może na usprawnianie codziennych prac przy autach klientów i zwiększanie dokładności diagnostyki. Narzędzia cyfrowe zapewniają dostęp do analiz opartych na danych, co poprawia trafność diagnostyki, celowość napraw i umożliwia lepsze zarządzanie zasobami. Niektórzy producenci samochodów, jak Porsche, już dziś stosują technologie AR czy MR (mixed reality - rzeczywistość mieszana) w swojej działalności, w tym prezentacjach sprzedażowych. Ten kierunek może okazać się istotnym krokiem w rozwoju, który nie tylko przyniesie korzyści samej branży, ale również znacząco poprawi doświadczenie klientów, oferując szybszą ich obsługę i większą przejrzystość procesów naprawczych oraz kosztów.

Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe umożliwiają przewidywanie, diagnozowanie oraz rozwiązywanie problemów technicznych z niespotykaną dotąd skutecznością. Algorytmy AI przeanalizują historię pojazdu i dane w czasie rzeczywistym, by prognozować potencjalne usterki, co pozwoli warsztatom proaktywnie oferować usługi serwisowe. Takie podejście może ograniczać czas w jakim auta są wyłączane z eksploatacji i wzmacniać prestiż  warsztatów oraz budować zaufanie ich klientów. Możliwości w zakresie predykcyjnego podejścia do serwisowania wpisują się również w wartości marki Mobil, która stawia na trwałość i niezawodność - zarówno w przemyśle, jak i motoryzacji.

Przykładem tego jest analiza olejów Mobil Lubricant Analysis, która wykorzystuje uczenie maszynowe, aby przekształcić klasyczną analizę oleju w potężne narzędzie do prowadzenia konserwacji predykcyjnej. Dzięki analizie ogromnych zbiorów danych z próbek oleju, algorytmy wykrywają wzorce związane ze zużyciem sprzętu, zanieczyszczeniami i stanem środka smarnego. Pozwala to przewidywać potencjalne awarie, planować serwis z wyprzedzeniem i unikać kosztownych przestojów, usprawniając jednocześnie cały proces obsługi.

Efektywności warsztatów z narzędziami cyfrowymi może wrastać

- Wdrożenie technologii cyfrowych może znacząco przyczynić się do optymalizacji kosztów w warsztatach. Narzędzia oparte na automatyzacji i sztucznej inteligencji usprawniają pracę poprzez ograniczenie zadań manualnych, zmniejszenie ryzyka błędów oraz lepsze zarządzanie zapasami. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie kosztów operacyjnych i zwiększenie liczby obsługiwanych pojazdów bez pogorszenia jakości usług. Dodatkowo, narzędzia cyfrowe usprawniają proces zamawiania olejów silnikowych, części lub innych płynów eksploatacyjnych, co sprawia, że serwisowanie staje się bardziej efektywne kosztowo, sprawne i wygodne - mówi Przemysław Szczepaniak, Business Development Manager - Poland, ExxonMobil.

Właściciele warsztatów wykorzystując nowoczesne technologie mogą zwiększyć rentowność swojej działalności, a uzyskane oszczędności reinwestować w kolejne narzędzia i rozwój kompetencji swoich pracowników, a to może przekładać się na wyższy poziom obsługi. Zatem warto pomyśleć o tym jak technologie, takie jak AI czy mixed reality, mogą zmieniać przyszłość naszych warsztatów.



Informacja prasowa
Portal publikuje informacje prasowe skierowane do pracujących w warsztatach samochodowych napraw oraz środowiska aftermarketu motoryzacyjnego.



Wasi dostawcy


Podobne

Polecane


ver. 2023#2