Firma Michelin we współpracy z Komisją Europejską prowadzi program edukacyjny ROSYPE (Road Safety for Young People in Europe), którego głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa dzieci i młodzieży na drogach. Akcja objęła zasięgiem już 1,13 miliona młodych osób w Europie; kilkadziesiąt tysięcy z nich to mieszkańcy Polski.
ROSYPE ma na celu edukowanie dzieci i młodych ludzi w wieku od 6 do 25 lat. Realizując program zorganizowano 45 akcji obejmujących edukację w szkołach, szkolenia praktyczne oraz zajęcia z wykorzystaniem symulatorów jazdy. W akcji wzięło udział 1 130 896 dzieci w 15 europejskich krajach (Austria, Belgia, Czechy, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Węgry, Wielka Brytania, Włochy), rozdano 6 tysięcy rowerów, 60 tysięcy kasków oraz 270 tysięcy broszur. 55 200 młodych ludzi z 12 krajów przeszkolono z wykorzystaniem symulatorów jazdy.
Akcja ROSYPE realizuje programy dostosowane do poszczególnych grup wiekowych: 6–12 lat (rozpoczęcie edukacji na temat bezpieczeństwa drogowego), 13–16 lat (wpajanie zasad odpowiedzialnego zachowania na drodze wśród młodych kierowców skuterów i motocykli) i 17–25 lat (szkolenia praktyczne młodych kierowców mające na celu naukę przewidywania, rozpoznawania i unikania zagrożeń na drodze).
W Polsce w 2010 roku dla najstarszej grupy uczestników programu przygotowano debaty z udziałem ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktyczne testy na symulatorach zderzeń i jazdy. Zajęcia zorganizowano na uczelniach w Warszawie, Gdańsku i Olsztynie. Wzięło w nich udział około tysiąca studentów.
W 2011 roku wśród najmłodszych uczestników programu przeprowadzono kampanię edukacyjną pod nazwą "Spokojna głowa w kasku". Program ROSYPE w roku 2012 był akcją internetową: za cel postawiono sobie uświadomienie uczniom gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, że bezpieczeństwo drogowe w dużej mierze zależy od nich samych. Program obejmował m.in. organizację konkursu filmowo-fotograficznego "Nie daj się na drodze!" oraz badanie świadomości młodzieży na temat zagrożeń na drodze.
Do patronów i partnerów programu ROSYPE należą między innymi: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego (WORD) w Olsztynie i Warszawie, Komenda Główna Policji, Komenda Stołeczna Policji, Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie, Straż Miejska i Polski Czerwony Krzyż (PCK).
0 komentarzy dodaj komentarz