strona główna Aktualności Dunlop prezentuje "Raport Futurologiczny"
2014-05-07, ostatnia aktualizacja 2014-05-07 06:48

Dunlop prezentuje "Raport Futurologiczny"

Fot. Dunlop

Fot. Dunlop

Dunlop zlecił przygotowanie raportu na temat przyszłości samochodów wyścigowych w ciągu najbliższych 125 lat. Dokument został opracowany przez renomowanego futurologa, doktora Iana Pearsona.

"Raport Futurologiczny" pokazuje, że przyszłe auta wyścigowe zamiast silników spalinowych będą prawdopodobnie wyposażone w bardzo mocne silniki elektryczne oraz napęd plazmowy, łączący zasady działania silników odrzutowych oraz liniowych indukcyjnych. Praca tych silników polegać będzie na bombardowaniu gazu elektronami, co spowoduje powstawanie plazmy. Następnie nadprzewodnikowe cewki wytwarzać będą silne pola elektromagnetyczne zapewniające siłę napędową.

Bardzo wytrzymałe materiały konstrukcje podwozi, zawierające węglowe nanorurki i grafen, będą cechować się ogromną wytrzymałością i sztywnością przy niewielkiej masie, co pomoże samochodom wyścigowym przyszłości utrzymywać się na torze i sprawniej manewrować. Niektóre pojazdy prawdopodobnie będą zmieniać kształt w trakcie wyścigu, aby dostosowywać charakterystykę aerodynamiczną do sytuacji na torze. Inżynierowie zastosują żele polimerowe, kurczące się jak mięśnie, a także stopy mające "pamięć" pierwotnego kształtu formowanego na zimno, do którego wracają po rozgrzaniu.

Według raportu elektronicznie sterowane materiały mogą się znaleźć również w oponach wyścigowych, pozwalając na zmianę przyczepności i trwałości. Ogumienie będzie zawierać miliony mikroskopijnych kolców wytworzonych w technologii druku trójwymiarowego, a w miarę zużywania się opony na jej powierzchni pojawią się kolejne ich warstwy. Da się je wysuwać lub chować na żądanie, aby zwiększać przyczepność lub zmniejszać opór toczenia.

Raport przewiduje również, że w przyszłości niezbędni mogą się okazać androidalni kierowcy. Rozszerzona rzeczywistość (Augmented Reality, AR) stanie się ważnym elementem codziennego życia w przyszłości; już obecnie istnieją okulary takie jak Google Glass, które nakładają komputerowo generowane obrazy na pole widzenia. Dla przyszłych widzów sportów motorowych oznacza to na przykład możliwość wyświetlania na spojlerach nazw różnych sponsorów. Za sprawą systemów rozszerzonej rzeczywistości widzowie będą uczestniczyć w wyścigach – na przykład prowadząc wirtualny samochód obok pojazdów prawdziwych kierowców wyścigowych i aut innych widzów, co uczyni sport motorowy jeszcze bardziej ekscytującym.

W najbliższych kilku dziesięcioleciach pojawią się ponadto systemy "aktywnej skóry", czyli układy elektroniczne służące m.in. do monitorowania parametrów medycznych. Systemy te będą mogły łączyć się z ludzkim układem nerwowym. Pozwoli to rejestrować i odtwarzać wrażenia zmysłowe, a widzowie odczują to samo co kierowcy na torze.

Raport powstał jako część projektu "Dunlop Future Race Car Challenge", w ramach którego fani sportów motorowych i eksperci branżowi wspólnie omawiają i projektują samochód wyścigowy przyszłości.


 

Wasi dostawcy


Podobne

Polecane


ver. 2023#2