2020-01-17, ostatnia aktualizacja 2020-01-17 06:00

Oszczędność pozorna

Fot. Philips

Fot. Philips

Globalizacja rynku niesie zarówno korzyści, jak i ryzyko, ponieważ dziś jest o wiele łatwiej wprowadzić do sprzedaży produkty podrabiane. Pomijając kwestie prawne, podróbki mają duży wpływ na użytkowanie i bezpieczeństwo na drodze. W przypadku lamp ksenonowych marka Philips stosuje odpowiednie zabezpieczenia.

Instalacja elektryczna oraz elementy oświetlenia pojazdu mają z góry założoną specyfikację techniczną. Zaburzenie tych wartości może przełożyć się na jakość pracy, np. przepięcia, które skracają żywotność zamontowanego źródła światła. Wpływa też na zaprojektowaną optykę reflektorów czy użyte do ich wykonania materiały.

Rozwój Internetu i urządzeń mobilnych zmienił nasze życie, także w sposobie dokonywania zakupów. Dziś w sieci bez problemu zamówimy każdą rzecz, nawet u sprzedawcy z innego kontynentu. Wygodne rozwiązanie pociąga za sobą niespotykane wcześniej ryzyko zakupu towaru niezgodnego z opisem czy wręcz nieoryginalnego. Sytuacja ta często dotyczy lamp ksenonowych. Dlatego Philips stosuje odpowiednie zabezpieczenia i narzędzia do weryfikacji pochodzenia produktu. Doskonale sprawdzają się one przy zakupach stacjonarnych czy odbiorze osobistym.

Na opakowaniach lamp ksenonowych do wszystkich typów pojazdów znajdują się elementy graficzne, stanowiące Certyfikat Autentyczności COA.

Pierwszym z nich jest hologram z unikalnym numerem oraz trójwymiarową literą R. Drugim – kod QR, na który wystarczy skierować obiektyw aparatu w smartfonie. Link generowany po odczycie prowadzi do strony internetowej, gdzie należy wpisać widniejący na opakowaniu numer. Stanowi on indywidualne oznaczenie przypisane do każdej sztuki lampy ksenonowej. W praktyce z możliwości weryfikacji COA korzystają także sprzedawcy czy mechanicy w warsztacie, którzy nie mogą sobie pozwolić na utratę wiarygodności.

Zakupy w sieci, co zrozumiałe, są tańsze, jednak duże różnice pomiędzy cenami rynkowymi powinny być pierwszym sygnałem ostrzegawczym. Gwarantem legalności pochodzenia produktów są renomowani dystrybutorzy elementów oświetlenia automotive Philips.

Zakup nieoryginalnych lamp ksenonowych przekłada się również na bezpieczeństwo na drodze. Produkcja lamp wymaga stosowania zarówno odpowiedniej jakości materiałów, jak i reżimu w procesie technologicznym. Nieprecyzyjnie wykonany trzonek nie zapewnia prawidłowego obsadzenia w gnieździe reflektora. Każde, liczone w mikronach, odchylenie w żarniku przekłada się na parametry świecenia wiązki, a źle odlana bańka może nie wytrzymać panującego wewnątrz ciśnienia. Z kolei brak kontroli temperatury i odpowiednich filtrów powoduje topienie się odbłyśnika czy matowienie klosza reflektora. W tej sytuacji producent pojazdu czy stacja obsługi nie przyjmie reklamacji, a koszty usunięcia uszkodzeń będą znacznie większe od uzyskanych oszczędności.

Należy jeszcze wspomnieć o przypadkach zakupu oryginalnych lamp w podrobionych opakowaniach. Mogą one pochodzić np. z reklamacji u sprzedawcy czy partii przeznaczonej na pierwszy montaż OEM. Pomimo wyprodukowania ich przez firmę Philips nie wiadomo, jaka jest historia produktu. Szklana bańka mogła być dotykana palcami albo lampa mogła upaść, tracąc precyzyjnie zaprojektowane parametry świecenia.

Niepewnych produktów należy się wystrzegać.Wioletta Pasionek
Marketing Manager Central Europe Lumileds Poland

Tagi

Oświetlenie Wasi dostawcy

Podobne

Polecane