strona główna Wydarzenia Polski samochód na targach w Genewie
2020-02-25, ostatnia aktualizacja 2020-02-25 12:59

Polski samochód na targach w Genewie

Fot. Triggo

Fot. Triggo

Na targach motoryzacyjnych Geneva International Motor Show 2020 zadebiutuje polski samochód elektryczny Triggo. Będzie to pierwszy w historii tej ekspozycji pojazd zaprojektowany i zbudowany w całości w Polsce.

Dzięki zmiennej geometrii podwozia, Triggo jako jedyny samochód na świecie pokonuje korki i parkuje ze swobodą jednośladu. Produkcja auta rozpocznie się w 2021 roku.

Triggo to dwuosobowy pojazd, który łączy łatwość parkowania jednośladów z bezpieczeństwem i komfortem znanym z samochodów osobowych. Jest to pierwszy samochód na świecie, który dzięki zastosowaniu mechanizmu umożliwiającego zmianę geometrii przedniego zawieszenia, pozwala kierowcy ominąć korki. Przednia oś pojazdu jest dynamiczna – w zależności od potrzeby zwęża się i rozszerza, dzięki czemu Triggo swobodnie porusza się między pasami ruchu zajętymi przez samochody i płynnie pokonuje trasę nawet wtedy, kiedy na drodze jest korek. Nadwozie pojazdu zaprojektował Sebastian Nowak, odpowiedzialny za scenografię do serii Wiedźmin czy projektowanie pojazdów do gry Cyberpunk 2077.

Samochód ma dwa tryby jazdy: drogowy i manewrowy. W trybie drogowym szerokość przedniej osi wynosi 148 cm, a prędkość maksymalna to 90 km/h. Pojazd jest wówczas stabilny i stateczny. W drugim trybie, manewrowym, przednie zawieszenie zwęża się do zaledwie 86 cm, upodobniając Triggo do motocykla. Tutaj prędkość ze względu na bezpieczeństwo użytkowników jest ograniczona do 25 km/h. Prowadzenie nie wymaga umiejętności wykraczających ponad kierowanie standardowego samochodu z automatyczną skrzynią biegów. Dzięki temu rozwiązaniu poruszanie się w zatłoczonych aglomeracjach miejskich może skrócić się nawet pięciokrotnie, a uciążliwe korki nie będą już dla nas przeszkodą w dotarciu do celu.

Od miesiąca prototypy Triggo można spotkać na ulicach Warszawy w ramach prowadzonych przedhomologacyjnych testów drogowych.

Triggo jest dziełem firmy Triggo S.A. Pojazd od początku był projektowany i dostosowywany do wymogów świadczenia usług  automatycznego wynajmu. Mieszkańcy dużych miast coraz częściej chcą korzystać z samochodów wtedy, kiedy ich potrzebują. Fakt posiadania auta nie jest dla nich aż tak istotny, jak w przypadku obszarów poza miastem.

W samochodzie zastosowano system baterii wymiennych, co pozwala na szybkie doładowanie pojazdu bez konieczności budowania drogiej infrastruktury ładowania, ograniczając ją do kilku punktów zbiorczych rozlokowanych w strategicznych miejscach miasta. Gdy bateria w pojeździe ulegnie wyczerpaniu, system powiadomi o tym odpowiednie służby, które dostarczą naładowany akumulator na miejsce i będą w stanie wymienić go w ciągu minut. Triggo ma także system drive-by-wire, dzięki któremu jest sterowany w pełni cyfrowo.

Tagi

Triggo Wasi dostawcy

Polecane