strona główna Układy elektryczne i elektroniczne Żarówka nie jest motoryzacyjnym zabytkiem
2020-10-05, ostatnia aktualizacja 2020-10-05 06:00

Żarówka nie jest motoryzacyjnym zabytkiem

Powszechnie wciąż stosowany halogen jednowłóknowy

Magneti Marelli

Powszechnie wciąż stosowany halogen jednowłóknowy

Statystyki wyraźnie pokazują znacznie większą liczbę wypadków samochodowych w porze pomiędzy zmierzchem  świtem, choć ich przyczyny są zazwyczaj takie same, jak wnbsp;ciągu dnia.

Do przyczyn tych należą: nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu, niedostosowanie prędkości do warunków na drodze, nieprawidłowe wyprzedzanie lub nieprawidłowe zachowanie wobec pieszych. Jednak to nie większe skłonności kierowców do łamania przepisów drogowych, ujawniające się po zmroku, są powodem wzrostu częstotliwości groźnych zdarzeń drogowych. O ile część błędów popełnianych przez uczestników ruchu drogowego za dnia wywołuje jedynie niebezpieczne sytuacje, o tyle w warunkach gorszej widoczności skutkuje już wypadkami.

Poza jednoznacznymi przypadkami jazdy bez wymaganego oświetlenia samochodowego, która jest przyczyną około 0,1% wypadków, nie ma, niestety, możliwości zmierzenia wpływu słabej jakości oświetlenia na wszystkie pozostałe zdarzenia drogowe.

Słabej jakości oświetlenia nie można przedstawić procentowo jako przyczyny wypadków, jednak mimo tego powinno się traktować ją właśnie w taki sposób.

Dzięki rozwojowi technologii związanych z oświetleniem samochodowym widzimy coraz lepiej, coraz więcej i coraz dalej, jesteśmy też coraz bardziej zauważalni na drodze. Nowe modele samochodów wyposażone są w światła LED, dzięki którym możliwe jest precyzyjne kierowanie wiązką światła. W najnowszych, hybrydowych reflektorach łączy się technologię LED znbsp;dużo mniejszymi i znacznie wydajniejszymi diodami laserowymi, które emitują światło o temperaturze barwowej 5000 kelwinów, czyli bardzo zbliżonej do światła dziennego.

Jednak do czasu, kiedy pojazdy wyposażone w najnowsze zdobycze techniki zaczną dominować na naszych drogach, nie możemy zapominać o żarówkach samochodowych. Zwłaszcza, że rozwój technologiczny ich również dotyczy, a brak reflektorów najnowszej generacji nie może być powodem do kompromisów z jakością oświetlenia.

Firma Magneti Marelli, będąca pionierem i liderem w dziedzinie oświetlenia samochodowego, za pośrednictwem swojej spółki Magneti Marelli Automotive Lighting dokonuje rewolucji, projektując i produkując najbardziej zaawansowane systemy oświetlenia pojazdów. Równocześnie nie zapomina jednak o żarówkach, które jeszcze długo będą w powszechnym użyciu.

Dla Magneti Marelli żarówka samochodowa nie jest motoryzacyjnym reliktem, a częścią pojazdu, od której zależy bezpieczeństwo użytkowników dróg.

Oferta żarówek Magneti Marelli obejmuje szeroki zakres zastosowań – od świateł mijania, drogowych, przeciwmgłowych, poprzez światła pozycyjne, światła stop, kierunkowskazy, aż do oświetlenia tablic rejestracyjnych, desek rozdzielczych inbsp;wnętrz pojazdów. Żarówki przeznaczone do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, do pojazdów specjalnych i motocykli – występują w 10 wariantach, przygotowanych z uwzględnieniem różnych potrzeb użytkowników.

Gamę otwiera linia najbardziej popularnych żarówek Standard, obejmująca wszystkie typy oświetlenia głównego, sygnalizacyjnego i wewnętrznego. W wariancie Standard 24 V występują żarówki przeznaczone do samochodów ciężarowych. Są niezawodne, dzięki najwyższej jakości wykonania, zwiększonej odporności na wibracje i wytrzymałości wymaganej w tego typu pojazdach. Do pracy w warunkach ekstremalnych naprężeń i drgań Magneti Marelli proponuje żarówki 24 V linii Heavy Duty, z wzmocnionym żarnikiem, sztywniejszym mocowaniem i odporną, chroniącą przed uderzeniami podstawą.

Do świateł jazdy dziennej, użytkowanych często i w trybie pracy ciągłej, szczególnie zalecane są żarówki linii Long Light, nawet dwukrotnie trwalsze w porównaniu z żarówkami standardowymi. Dużą popularnością wśród kierowców cieszą się żarówki Blue Light. Emitują na drogę białe, jasne światło, podczas gdy w reflektorze widać wyraźną, niebieską poświatę. Ta linia łączy doskonałą widoczność z modnym efektem ksenonowym. Oczywiście, oferta firmy zawiera także żarówki ksenonowe, emitujące precyzyjną wiązkę białego światła, trwalsze i znacznie lepiej oświetlające drogę niż żarówki standardowe. W linii Xenon dostępne są wszystkie główne typy lamp wyładowczych.

Oferta źrodeł światła Magneti Marelli

W portfolio Magneti Marelli nie mogło zabraknąć żarówek o zwiększonej wydajności. Dając klientom możliwość samodzielnego wyboru, również cenowego, firma przygotowała aż 3 warianty tego typu produktów. +50% Light to żarówki o zwiększonej wydajności, emitujące 50% więcej światła, znacznie poprawiające widoczność na drodze i będące optytmalnym kompromisem pomiędzy siłą i czasem świecenia żarówki. Linia +90% Light zapewnia o 90% większą widoczność drogi w stosunku do produktów standardowych. Wydłuża zasięg widzenia kierowcy, przez co znacznie przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa jazdy, zwłaszcza w nocy. Najjaśniejsze żarówki to linia +130% Light. Emitują one nawet o 130% więcej światła w porównaniu z żarówkami standardowymi, maksymalnie zwiększają komfort jazdy. Dzięki większemu i wyraźniejszemu polu widzenia kierowcy, skracają czas reakcji, co bezsprzecznie przekłada się na bezpieczeństwo podróży.

Tegoroczną nowością Magneti Marelli jest linia White 4200 K. Żarówki White 4200 K emitują wiązkę intensywnego, białego światła o temperaturze barwowej 4200 kelwinów, przypominającej światło dzienne. Zapewniają maksymalną widoczność, do 30% lepsze oświetlenie drogi, zwłaszcza nocą i w trudnych warunkach pogodowych. Białe światło o dużym natężeniu daje lepszy kontrast, który pełni kluczową rolę w procesie widzenia. Kontrast sprawia, że wzrasta zdolność widzenia, zdolność rozróżniania przedmiotów, elementów infrastruktury drogowej i innych uczestników ruchu drogowego. Wzrasta również odblaskowość znaków drogowych. Dodatkowo intrygujący i stylowy efekt białego światła ksenonowego sprawia, że samochód przyciąga uwagę.

W bogatej ofercie Magneti Marelli Aftermarket każdy kierowca może znaleźć żarówki najlepsze dla siebie i dla swojego samochodu. W zależności od różnych potrzeb może wybrać spośród 10 różnych linii produktowych. Niezależnie od tego, na którą z nich się zdecyduje, otrzyma wysoką jakość oświetlenia.Monika Marzec
Product Manager Magneti Marelli AftermarketWasi dostawcy

Podobne

Polecane