strona główna Aktualności Porady firmy Continental
2020-11-09, ostatnia aktualizacja 2020-11-09 12:17

Porady firmy Continental

Fot. Continental

Fot. Continental

Continental doradza jak dopasować opony do samochodów typu SUV o wysokich osiągach.

Opony do potężnych samochodów typu SUV i aut osobowych z napędem 4WD muszą sprostać większej liczbie wyzwań niż ich odpowiedniki do zwykłych pojazdów osobowych. Samochód typu SUV jest o jedną trzecią cięższy od zwykłego auta osobowego, więc opony muszą zapewniać większą nośność. Są to opony o oznaczeniu XL (ang. Extra Load), dla których zakres obciążeń opracowano z myślą o zapewnieniu większej nośności niż w przypadku standardowych opon do aut osobowych.

Należy także uwzględnić wyższy środek ciężkości pojazdu, dłuższy skok zawieszenia i większy rozstaw kół niż w mniejszych samochodach. 

Według specjalistów Continentala tylko niewielka część modeli SUV-ów i aut z napędem 4WD rzeczywiście jeździ w terenie, poza drogami utwardzonymi. Już samo zapewnienie właściwości istotnych dla bezpieczeństwa, niskich oporów toczenia i komfortu jazdy jest wystarczającym wyzwaniem. Jazda terenowa wymaga bardziej wyrazistego wzoru bieżnika o dobrych właściwościach samooczyszczających, a także ochrony przed przecięciami i wyszczerbieniami oraz wzmocnionych ścian bocznych. Ten typ konstrukcji nie nadaje się do szybkiej jazdy po autostradzie, ponieważ na takiej drodze grube bloki bieżnika, które zazębiają się z piargami i kamieniami na nierównym terenie, nie są w stanie zapewnić wystarczającej przyczepności, aby poradzić sobie z szybkim pokonywaniem zakrętów i hamowaniem przy dużej prędkości. Dlatego właśnie opony terenowe noszą symbol M+S (M+S oznacza błoto i błoto pośniegowe).

Przy  wyborze ogumienia należy kierować się przede wszystkim zaleceniami producenta pojazdu i fabryczną homologacją, uwzględniającą rozmiar, nośność i dopuszczalną prędkość maksymalną. Dane te można znaleźć zawsze w instrukcji obsługi auta, oraz na tabliczce znamionowej we wnęce przednich drzwi samochodu. Warto też pamiętać, że opony terenowe noszą jeszcze inne oznaczenia: A/T (All-Terrain) i M/T (Mud Terrain), ale nie są one przeznaczone do luksusowych SUV-ów, ani osobowych limuzyn z napędem 4WD.

Symbol M+S nie oznacza, że opona jest przeznaczona do jazdy w warunkach zimowych – opony te powinny być oznaczone tzw. „alpejskim” symbolem płatka śniegu i trzech szczytów górskich (3PMSF).

Tagi

Opony  Continental Wasi dostawcy

Podobne

Polecane