strona główna Aktualności Ćwierć wieku Michelina w Olsztynie
2020-12-02, ostatnia aktualizacja 2020-12-02 14:04

Ćwierć wieku Michelina w Olsztynie

Fot. Michelin

Fot. Michelin

Dzisiaj, 2 grudnia, mija 25 lat odkąd olsztyńska fabryka opon stała się częścią Grupy Michelin.

Obecnie zakład jest największym producentem ogumienia w Polsce, a jednocześnie największym pracodawcą na Warmii i Mazurach. Firma zatrudnia ponad 5 tysięcy osób, produkuje około 11 milionów opon rocznie oraz eksportuje 85 proc. swojej produkcji do krajów na wszystkich kontynentach.

Grupa Michelin rozpoczęła działalność handlową w Polsce w 1994 roku, a  2 grudnia 1995 r. ówczesny Dyrektor Zarządzający Grupy Michelin François Michelin podpisał z Ministerstwem Przekształceń Własnościowych umowę prywatyzacyjną, na mocy której Michelin objął większościowy pakiet akcji Stomilu Olsztyn.

W czasie 25 lat Grupa Michelin zmodernizowała fabrykę w Olsztynie, by zwiększyć produkcję opon i półfabrykatów, a także rozbudować magazyny. Inwestycje pozwoliły też zwiększyć zatrudnienie. Połączenie olsztyńskiej fabryki z Grupą Michelin zagwarantowała zakładowi dostęp do nowoczesnych technologii i organizacji pracy, a także zapewniła obecność na światowych rynkach.

Fabryka jest dziś jedną z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie na świecie. Powierzchnia zakładu to 187 hektarów. W Olsztynie wytwarzane jest ogumienie do samochodów osobowych, 4x4, dostawczych, ciężarowych oraz do pojazdów rolniczych marki  Michelin, a także marek Kleber oraz BFGoodrich (również należących do Grupy Michelin). W fabryce powstają także formy do produkcji opon, kordy i mieszanka gumowa.

Do fabryki należy nowoczesne centrum logistyczne o powierzchni 90 tys. metrów kwadratowych, które jest jednym z największych magazynów Michelina na świecie i największym w Europie Środkowo-Wschodniej.

Michelin w Olsztynie inwestuje w liczne rozwiązania ekologiczne. Trwa  budowa nowoczesnej ciepłowni, która umożliwi fabryce przejście na przyjazną dla środowiska energię gazową i spełnienie przyszłych wymagających norm unijnych. Firma wprowadza auta elektryczne w transporcie wewnętrznym oraz stosuje transport intermodalny, czyli połączenie transportu kolejowego i kołowego. Dzięki  inwestycjom środowiskowym w ostatnich kilku latach fabryka dwukrotnie zmniejszyła zużycie wody, znacząco też ograniczyła ilość odpadów i zmodernizowała technologię ich utylizacji.

Michelin Polska S.A. wspiera lokalne placówki służby zdrowia, współpracuje z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim i szkołami technicznymi, wspiera działalność społeczną i sportową.

Gala z okazji 25-lecia Michelina w Olsztynie odbędzie się online. Będzie ją można obejrzeć na stronie www.michelin.pl.

Tagi

Opony  Michelin 


 

Wasi dostawcy

Podobne

Polecane


ver. 2023#2