strona główna Aktualności Michelin wdroży ekologiczne metody produkcji
2021-04-01, ostatnia aktualizacja 2021-04-01 12:44

Michelin wdroży ekologiczne metody produkcji

Fot. Michelin

Fot. Michelin

Grupa Michelin ogłosiła, że do roku 2050 będzie produkować opony w całości wykonane z materiałów odnawialnych, pochodzących z recyklingu, pozyskiwanych biologicznie lub zrównoważonych w inny sposób.

Obecnie prawie 30 proc. komponentów używanych do produkcji ogumienia Michelina jest już wytwarzanych z naturalnych, pochodzących z recyklingu lub w inny sposób zrównoważonych surowców.

Opony Michelina powstają z ponad 200 składników. Głównym z nich jest kauczuk naturalny, a pozostałe to m.in. kauczuk syntetyczny, metal, włókna i komponenty wzmacniające strukturę opony, takie jak sadza, krzemionka i plastyfikatory (np. żywice).

Michelin wspiera gospodarkę o obiegu zamkniętym, co potwierdza udział w konsorcjum European BlackCycle. Projekt ten, koordynowany przez Grupę Michelin i finansowany przez Unię Europejską, skupia 13 partnerów z sektora publicznego i prywatnego, których celem jest zaprojektowanie procesu produkcji nowego ogumienia ze zużytych opon.

W tym roku Grupa Michelin ogłosiła, że wraz z firmą Enviro rozpocznie budowę swojego pierwszego zakładu recyklingu opon. Firma Ennviro opracowała technologię odzyskiwania ze zużytych opon:  sadzy, oleju pirolitycznego, stali, gazu i innych materiałów wielokrotnego użytku.

Michelin współpracuje  także z licznymi startupami. Opracowywane wspólnie technologie wykraczają poza branżę oponiarską i mogą być zastosowane w innych gałęziach przemysłu, na przykład do dalszego wykorzystywania odzyskanych surowców.

Tagi

Opony  Michelin Wasi dostawcy

Podobne

Polecane