strona główna Motoryzacja dziś Technologia firmy Clarios wobec przyszłych trendów mobilności
2021-07-08, ostatnia aktualizacja 2021-07-08 06:00

Technologia firmy Clarios wobec przyszłych trendów mobilności

W drodze do nowych pojazdów przyszłości: akumulatory AGM na linii produkcyjnej w firmie Clarios

Clarios

W drodze do nowych pojazdów przyszłości: akumulatory AGM na linii produkcyjnej w firmie Clarios

Przyjęte przez Unię Europejską zadanie osiągnięcia neutralności klimatycznej do roku 2050 spowodowało zwrócenie uwagi na pojazdy następnej generacji, w tym samochody z technologią start-stop, hybrydowe oraz całkowicie elektryczne. Istotną rolę we wspieraniu rozwoju branży odgrywają również systemy akumulatorowe. Tematom tym poświęcona była wirtualna konferencja prasowa firmy Clarios.

Dysponując pełną gamą produktów akumulatorowych, Clarios znajduje się w idealnym punkcie pozwalającym wspierać strategie zrównoważonego rozwoju we wszystkich układach przeniesienia napędu, zarówno u klientów z rynku posprzedażnego, jak i u producentów oryginalnego sprzętu.

Akumulatory 12-woltowe: niezbędne wyposażenie pojazdów elektrycznych

Pojazdy elektryczne i w pełni hybrydowe bazują na zaawansowanym akumulatorze 12-woltowym, obsługującym zwiększone obciążenia elektryczne i najważniejsze funkcje bezpieczeństwa. Rozwiązania 12-woltowe uzupełniają działanie układów elektrycznych w razie braku działania lub awarii akumulatora głównego. W przypadku awarii obwodu wysokiego napięcia akumulator może nadal zasilać istotne funkcje, takie jak wspomaganie kierownicy, działanie świateł czy układu hamulcowego. Obecnie rozwiązania 12-woltowe znajdują zastosowanie co roku w około 90 milionach nowych samochodów.

Clarios oferuje pełną gamę akumulatorów, która wpisuje się w rozwój branży w przyszłości

Ponieważ kierowcy coraz częściej korzystają z nowo powstających technologii do sterowania automatycznymi układami monitorowania i eksploatacji pojazdu, rośnie tym samym zapotrzebowanie na zaawansowane niskonapięciowe rozwiązania dostarczające mocy tym układom.

Trendy w branży pojazdów elektrycznych i autonomicznych to dla firmy Clarios prawdziwy wiatr w żagle. Jej akumulatory projektowane są tak, aby obsługiwać pojazdy elektryczne, również w wersji autonomicznej. Już teraz mają wystarczającą moc rezerwową do zaspakajania przyszłego popytu.

Technologia akumulatorów AGM i EFB

Sedno gamy produktów Clarios stanowią akumulatory w technologii AGM (absorbent glass mat – absorpcyjna mata z włókna szklanego) i akumulatory w technologii EFB (enhanced flooded battery – akumulator kwasowo-ołowiowy o wydłużonej żywotności), które cieszą się dużym popytem w sektorze silników spalinowych. Dziś ponad 90 procent wszystkich nowych pojazdów w Europie wyposażonych jest w obniżającą zużycie paliwa technologię start-stop. Już osiemdziesiąt procent nowych samochodów z technologią start-stop ma akumulatory AGM i EFB firmy Clarios.

Pojazdy z silnikami spalinowymi wymagają akumulatora AGM jako głównego źródła energii, natomiast pojazdy hybrydowe i elektryczne potrzebują go jako akumulatora pomocniczego

Odsetek ten będzie niewątpliwie rósł, ponieważ systemy start-stop zaczynają dominować zarówno u producentów oryginalnego sprzętu, jak i w sektorze posprzedażnym.

Jako czynnik dyktujący aktualne zmiany w obszarze ochrony środowiska, technologia start-stop stanowi najważniejsze rozwiązanie w zakresie obniżenia zużycia paliwa. W systemie tym typowe akumulatory nie są w stanie dostarczyć wymaganej energii, ponieważ ich żywotność jest znacznie ograniczona przy spadku poziomu naładowania poniżej 80 procent.

Nawet przyszłe technologie w motoryzacji wymagają dodatkowej energii z akumulatorów 12 V

Trzykrotnie dłuższa żywotność w porównaniu z typowymi akumulatorami sprawia, że produkty AGM i EFB marki Clarios doskonale nadają się do zaspokojenia wysokich wymagań na energię w pojazdach obecnych oraz tych, które pojawią się na drogach w przyszłości.

Zrównoważone produkty

Tendencje w branży i nowe zastosowania doprowadziły do wzrostu liczby akumulatorów w ujęciu globalnym. Ze względu na rosnący popyt Clarios, jako lider w branży, kształtuje najlepsze praktyki dotyczące odpowiedzialnego wykorzystania, recyklingu i zmiany przeznaczenia materiałów, z których są one wykonane. Akumulatory ołowiowe należą do produktów najczęściej poddawanych recyklingowi przez konsumentów – częściej niż papier, karton czy szkło. Dzięki współpracy z klientami i partnerami firma Clarios opracowała pionierski zamknięty układ projektowania, tworzenia, odzyskiwania i recyklingu akumulatorów pojazdowych, dążąc do skuteczniejszego i bardziej zrównoważonego podejścia do przechowywania energii. Akumulatory marki Clarios projektowane są tak, aby umożliwić odzyskanie 99% materiałów użytych do ich wytworzenia. Dzięki temu firma jest w stanie wytwarzać nowe akumulatory z materiałów pochodzących ze zużytych jednostek.

Opracowanie na podstawie materiałów firmy Clarios

Tagi

Akumulatory  Napęd 


 

Wasi dostawcy

Podobne

Polecane


ver. 2023#2