strona główna Aktualności Continental wykorzysta butelki PET
2021-08-12, ostatnia aktualizacja 2021-08-12 10:06

Continental wykorzysta butelki PET

Od 2022 roku firma Continental użyje w procesie wytwarzania opon poliestr pochodzący z recyklingu plastikowych butelek. Nowa przędza poliestrowa będzie uzyskiwana z butelek z politereftalanu etylenu (PET) w procesie mechanicznym i wykorzystywana do budowy osnowy opony. Może ona całkowicie zastąpić konwencjonalny poliester.

Wraz ze swoim partnerem i dostawcą, firmą OTIZ, specjalizującą się we włóknach i produkującą tekstylia, Continental opracował specjalną technologię recyklingu butelek PET z pominięciem koniecznych wcześniej pośrednich etapów chemicznych. Dzięki temu przędza poliestrowa spełnia wysokie wymagania mechaniczne opony. W trakcie tak zwanego upcyklingu butelka PET staje się wysokowydajnym materiałem PET.

W procesie recyklingu butelki są najpierw sortowane i oczyszczane mechanicznie. Po mechanicznym rozdrobnieniu są topione i granulowane. Później następuje polimeryzacja w stanie stałym i zmodyfikowany proces przędzenia.

Testy laboratoryjne i testy opon przeprowadzone przez Continental wykazały, że włókna z surowców wtórnych zachowują się równie dobrze jak włókna stosowane dotychczas. Mają taką samą jakość jak pierwotny PET, są tak samo stabilne i nadają się do opon ze względu na ich wytrzymałość na zerwanie, twardość i stabilność termiczną.

Tagi

Opony  Continental 


 

Wasi dostawcy

Podobne

Polecane


ver. 2023#2