strona główna Wyposażenie Zestaw odpowiednich narzędzi
2022-09-14, ostatnia aktualizacja 2022-09-14 09:33

Zestaw odpowiednich narzędzi

Walizka z 77 elementami ma wymiary: 51 x 42 x 22 cm, co pozwalają przewozić ją nawet w małym samochodzie

Fot. Wiha

Walizka z 77 elementami ma wymiary: 51 x 42 x 22 cm, co pozwalają przewozić ją nawet w małym samochodzie

Rozwój technologiczny samochodów elektrycznych przebiega bardzo dynamicznie, powstają nowe rozwiązania oraz modele. Oprócz nowych pojazdów z sieci dealerskiej, bogatsza staje się oferta elektrycznych aut używanych, najczęściej sprowadzanych z Zachodu. Stanowi to spore wyzwanie dla branży serwisowej, trzeba bowiem stworzyć odpowiednie stanowiska do obsługi samochodów elektrycznych.

Lepiej zapobiegać niż leczyć
Obsługa serwisowa pojazdów elektrycznych i hybrydowych wymaga od właścicieli warsztatów spełnienia całego szeregu nowych wymogów, a mechanik samochodowy musi być również elektrykiem z uprawnieniami do 1 kV. Jego codzienna praca wiąże się z kontaktem z prądem stałym magazynowanym w zespole akumulatorów, stanowiącym – najprościej mówiąc – połączenie bardzo wysokiego napięcia z łatwopalnymi substancjami chemicznymi. W przypadku zwarcia może dojść do pożaru, który jest trudno ugasić, ponieważ często trwa on aż do wypalenia ogniwa (nawet 48 godzin). 

Serwisowanie samochodów elektrycznych wymaga zachowania szczególnej ostrożności w trakcie nawet najprostszych prac ze względu na obecność wysokiego napięcia. Niezbędne są zatem specjalistyczne narzędzia w izolacji ochronnej do 1000 V oraz cały szereg zabezpieczeń ochrony indywidualnej pracownika.

Zakup wyposażenia do obsługi samochodów elektrycznych jest istotny z punktu widzenia bezpieczeństwa zarówno mechanika, jak i pojazdów, a w konsekwencji całego warsztatu. Narzędzia pokryte powłoką VDE muszą mieć najwyższą jakość pod względem mechanicznym oraz odpowiednie certyfikaty, a ich producent zobowiązany jest do stosowania rygorystycznego systemu kontroli.

Niemiecka firma Wiha Werkzeuge GmbH z siedzibą w Schonach od lat produkuje najwyższej klasy narzędzia dla branży elektrotechnicznej, co pozwoliło jej w świadomy sposób połączyć dotychczasową wiedzę i doświadczenie z nowymi potrzebami branży eMobility. W kontakcie z wiodącymi producentami samochodów elektrycznych opracowała ona odpowiednie zestawy do obsługi serwisowej samochodów elektrycznych.

Skuteczność i bezpieczeństwo w zasięgu ręki

Tak powstał specjalny, 113-elementowy wózek warsztatowy. W pięciu szufladach znajdują się najwyższej klasy narzędzia w izolacji do 1000 V niezbędne do prawidłowej i bezpiecznej pracy. Każdy pojedynczy element zestawu poddawany jest indywidualnej kontroli pod napięciem 10 000 V, czyli 10-krotnie większym od wymaganego. Daje to 100-procentową gwarancję jego bezpiecznego używania.
Wszystkim narzędziom zapewniono własne miejsce w odpowiednio ukształtowanej wytłoczce piankowej. Zaletami takiego rozwiązania są:

- Ochrona izolacji narzędzi przed uszkodzeniem mechanicznym – wsypanie ich luzem do przestrzeni szuflady narażałoby je na kontakt z ostrymi elementami innych narzędzi. Jeżeli na izolacji narzędzia do pracy pod napięciem znajduje się jakiekolwiek uszkodzenie mechaniczne, to automatycznie traci ono certyfikat i nie może być już używane do prac elektrycznych.

- Szybka lokalizacja potrzebnego narzędzia.

- Po skończonej pracy można łatwo stwierdzić, czy wszystkie narzędzia wróciły na swoje miejsce i zestaw jest kompletny.

W szufladach wózka znajduje się cały szereg narzędzi dynamometrycznych z pełnym zakresem momentów oraz akcesoria niezbędne do prac przy samochodowej instalacji elektrycznej. Mieszczą one ponadto szeroki asortyment szczypiec, kluczy oraz latarkę z dodatkowym światłem UV do wykrywania różnego rodzaju wycieków oraz pęknięć. Dwubiegunowy miernik specjalnie przystosowany do wykorzystania w systemach eMobility pozwala kontrolować instalację elektryczną w zakresie 12-1000 V AC lub 1500 V DC. W zestawie znajdują się ponadto specjalne tuleje oraz zaciski do separowania tak pojedynczych przewodów, jak i całych wiązek elektrycznych. Wyselekcjonowanymi środkami ochrony osobistej pracownika są m.in. przyłbica, rękawice ochronne oraz mata izolująca.

Wózek wyposażony został w specjalne uchwyty zewnętrzne na dodatkowe wyposażenie. Szeroka rączka w połączeniu z czterema obrotowymi kółkami zapewnia łatwe manewrowanie, a na dwóch frontowych kółkach umieszczono hamulec unieruchamiający. Wymiary zewnętrzne 95 x 68 x 54 cm pozwalają wykorzystać wózek również w samochodach technicznych.

Walizka serwisowa

Odpowiednie wyposażenie jest tak samo potrzebne w warsztacie, jak i w przypadku prac przeprowadzanych poza nim. Z myślą o tych, którzy są zawsze w drodze, firma Wiha stworzyła 77-elementową walizkę serwisową. Na jej wyposażenie składają się niezbędne narzędzia do prac terenowych – izolowane do 1000 V wkrętaki, szczypce, narzędzia dynamometryczne i klucze nasadowe. Wszystkie elementy mają specjalnie dla nich przeznaczone miejsce. Dodatkowym wyposażeniem są rękawice ochronne oraz tuleje separujące przewody w trakcie napraw. Wymiary walizki: 51 x 42 x 22 cm pozwalają przewozić ją nawet w małym samochodzie.

Chrońmy swoje zdrowie oraz mienie, korzystając z rozwiązań opracowanych przez wiodących producentów. Wiedza mechanika jest skuteczna tylko w połączeniu z odpowiednimi narzędziami. Z kolei bezpieczeństwo zależy w dużej mierze od tego, jakie narzędzia zostaną użyte przy pracach serwisowych


 

Wasi dostawcy

Podobne

Polecane


ver. 2023#2